מאמרים וראיונות

ראיון עם הרב ארז משה דורון

פגוש את הרב | מערכת האתר | כ"ה כסלו התשע"ו | 12177 | 5 | |

ראיון עם הרב ארז משה דורון

פרטים אישיים:

שם: ארז משה דורון.
תאריך לידה: תשכ"ב 1962
מצב משפחתי נכון להיום: נשוי פלוס ילדה
ספרים שהוציא עד כה: אור פנימי, נתיב לא ידעו עייט, למעלה מן הזמן, התבהרות, הלב והמעיין, אבק ברוח, אורח בעל כנפיים, היכל הגוונים המשתנים, גבול הקדושה, מלכות, השראה, רוח צפונית, איש היער, לוחמי התמורות. 


שלום כבוד הרב ארז משה דורון - תחילת הראיון.


ידוע שלא התחלת את דרכך כדתי, בבקשה ספר איך חזרת בתשובה?
כבר מגיל צעיר חיפשתי אמת ומשמעות לחיים. קראתי ספרים וחיפשתי אנשים שעוסקים ברוחניות אבל מכל אחד מהם התאכזבתי בסופו של דבר, כי ראיתי שזה לא ממש אמיתי.
במקומות שונים ובלתי צפויים פגשתי ספרים של רבי נחמן מברסלב. למרות שכחילוני לא הבנתי הרבה ממה שכתוב שם, זה נגע לי ללב. כשהייתי בשירות הסדיר בצבא זכיתי גם לפגוש יהודי בעל תשובה חסיד ברסלב ומשם ועד לקיום מצוות הדך הייתה קצרה.

 

איך הגיע השם "לב הדברים" ומתי הוקם?
שנים מספר אחרי שחזרתי בתשובה הקמתי ארגון לקירוב רחוקים בשם להבה ביחד עם חברי הרב עופר גיסין. זה היה בערך לפני כעשרים שנה. לפני כארבע שנים החלפנו את השם ללב הדברים. כוונת השם לומר שלכל דבר בעולם יש לב, כמו שאומר רבי נחמן. ומי שלומד את דבריו מגלה את הלב של עצמו ואת הלב של כל דבר בחיים שלו ואז הוא חי חיים עם לב. זה ה שרבי נחמן אמר על השם ברסלב, מלבד היוו שם של עיירה בה גר, שהוא מרמז על לב בשר, לב חי ומרגיש.

 

למה דווקא חסידות ברסלב?
דרך שם התחלתי את דרכי. אמנם לאחר התשובה התוודעתי ולמדתי את משנתם של זרמים אחרים ביהדות. כולם קדושים וכולם טובים, אבל תרופה עמוקה ושיטתית למחלות של הדור הזה יש רק לרבי נחמן. רואים את זה בנהירה לציון שלו ורואים את זה בעניין העצום בספריו ובמשנתו בכל החוגים והזרמים, כולל אלו שרחוקים לגמרי מיהדות.

 

ספר לנו על הנסיעה הראשונה שלך לאומן?
הנסיעה הראשונה שלי לאומן הייתה בשנת תשמ"ח, כאשר הייתה עדיין ברית המועצות עם ק.ג.ב. וכל הסיפור הזה. זאת הייתה הפעם הראשונה שחסידים הורשו להכנס בכלל לרוסיה. בראש השנה היו בציון 11 איש. 100 נוספים היו בקייב. זה היה ממש לפני הכל. אין מילים לתאר את עוצמת החוויה זאת. על הנסיעה הזאת שילמתי 2,600$ .

 

ברוך השם הרב הוציא מספר רב של קלטות וידאו ואדיו, ספר על ההפצה.
יש היום צמא אדיר לשמוע את דברי רבינו ויש לנו סייעתא דשמייא גדולה בזה. ללא תורמים וללא גבירים, רק עם כמה חברים נאמנים למשימה, הצלחנו עד היום להפיץ מאות אלפים של חוברות ודיסקים בכל העולם כולו וההשפעה של זה על אנשים מכל שכבות הציבור היא מדהימה.

 

האם יצא לך לשמוע על דיסק / וידאו שהוצאת שהחזיר מישהו בתשובה?
יצא לי לשמוע על מאות כאלו. ממש בלי גוזמא. אצטט חלק קטן מן התגובות שהגיעו ועדיין מגיעות אלינו יום יום: 

"אני בחורה בת 17 ונערה חילונית לכל דבר. לאחר המפגש אתכם בקיבוץ אושא התרשמתי מאד, והייתי רוצה לקבל חוברות נוספות העוסקות במשמעות החיים מנקודת מבט של אנשים מאמינים". מירב. קיבוץ ניצנים. 

אני כרגע קצינה בצבא. התגלגל אלי הספר שלכם "אור פנימי" ואני פשוט מבלה היום, יום כיפור, בקריאת הספר. הייתי רוצה לשמוע עוד מקווה שזה אפשרי. ריין. ראשון לציון. 

"תודה על הטלית ששלחתם לי, אני מתפלל איתה בשבתות. הספרים ששלחתם נכתבו כנראה ממש עבורי ועבור ילדי. בזכותכם הבנתי שאוהבים אותנו למעלה". יעקב, צלם. קרית אתא. 

"החוברת "מסע" הייתה כלי עזר מדהים בשבילי. למרות שאני חילונית הרגשתי קירבה לאלוקים ומקווה שאתקרב גם לתורתו". דנה, מטיילת. צפון הודו. 

"מעולם לא חשבתי שיש כל-כך הרבה צורות לפרש את המילה בראשית, כפי שהן כתובות במאמר. האמת היא שעזרתם לי להרכיב פעולה שלמה עם חניכי במסגרת פעילותי בקן "הנוער העובד". ליאת. קיבוץ מבוא חמה. רמת הגולן. 

"כתוב באופן בהיר ועמוק וברגישות. המפגש עם החומר שלכם פתח לי באמת עולם שלם ואחר ושינה לי את כיווני החשיבה וצורת ההתייחסות לעצמי ולעולם. אשריכם". גלית, פסיכולוגית. באר שבע. 

"אני מרגישה שאתם מגיעים ממקום של אהבה אמיתית ועזרה לזולת. חזרתי לפני שבועיים ממסע בהודו, ואני מודה לאלוקים שזכיתי להגיע לסדנא שלכם בגואה. תודה שהגעתם כל-כך רחוק כדי להאיר את עיני ונתתם הרגשה של בית ואחדות לכל-כך הרבה אנשים". לינה, לומדת יוגה. חיפה. 

"אתם, העומדים בגבול שבין העולמות, אתם היחידים שיכולתם להעביר אותי אל עולם האמונה. ויהי רצון שיהיה לכם את הכח להמשיך ולעמוד שם, בנקודת הגבול, ולהמתין לנשמות אובדות". דניאל. תאילנד. 

"בני חזר זה עתה מהודו והביא איתו את הספר "איש היער". נפלא לגלות שיש דברים כאלו גם ביהדות, וחבל שהיה צריך לגלותם דווקא בנכר. האם יש לכם עוד ספרים מקסימים כאלה?" רותי. קבוץ גבעת השלשה. 

"קראתי את הספר המדהים "אור פנימי". התרגשתי עמוקות מהכתוב. הפשטות ונכונות הדברים נגעו היישר ללבי. אין לי כל קשר ליהדות. נולדתי בקיבוץ של השומר הצעיר. אשמח לרכוש כעשרה ספרים כאלו על מנת לחלקם לאנשים הקרובים לי". מאיה. בני יהודה. רמת הגולן.

"הדברים היו מרתקים ומחכימים. הדגשים היו בעלי עוצמה, המרחיבה דעתו של אדם, בדרך מלטפת ומקרבת, ועם כל זאת לא זזים כמלוא הנימה מדרך ישראל סבא". גלי, מרצה ביהדות. רמת גן. 

"נהדר. נוגע בדיוק בשורשם של החיים. ידיעות חובה לכל יהודי". אורי, תלמיד תיכון. ת"א. 

"הספרים נגעו ללבי. התלהבתי מכך שהתוכן מדבר לכל אחד ואחד, שלא הבאתם רעיונות מרחפים, אלא דברים פשוטים עם הגיון בריא ושכל ישר, דבר שגורם לאנשים להסכים". דני. אילת. 

"בעזרת הדברים שלכם למדתי להבין שיש צד הרבה יותר עמוק לחיים ממה שחשבתי. הספרים נתנו לי הדרכות מעשיות ופרטיות ועזרו לי בעבודת הנפש". אהרון, עורך דין. תל אביב. 

"מקריאה ועיון רב בספר אור-פנימי למדתי להבין יותר טוב על החיים. זהו ספר אדיר, מחזק ביותר, מדבר באופן ישיר לאדם ולחייו וזה חשוב מאד. אתם ארגון עם פוטנציאל אדיר להחזיר יהודים לאביהם שבשמים, אבל לא מספיק מפורסמים". דינה. חיפה. 

"חילקתי את החוברת מסע לחברים חילונים בעיתון הארץ והם התרשמו מאד. ספרים אלו יכולים לחצות גבולות והם עושים זאת בקלות ובהצלחה רבה". דנה, גרפיקאית. תל אביב. 

"אני נמצא בתקופה מבולבלת מאד, בין אמונה שלמה לחוסר אמונה מוחלט. הספר שלכם הגיע אלי ברגע הנכון. הדברים נכנסו פנימה והאירו את הלב". נדב, מדריך טיולים. רמת הגולן. 

"הספר איש היער פשוט המחיש לי בדיוק מה קורה לי בחיים. בגללו חזרתי בתשובה". דורית. קיבוץ גילגל. 

"תדעו לכם שאתם עושים מהפכה אצל נשמות טועות שמחפשות דרך ללכת בה. חיזקתם אותי מאד עם הספרים. מקווה שתגיעו לכל בית יהודי. אני מודה לה' שזכיתי להכיר אתכם". מירי, תלמידת תיכון. 

"מצאתי בדבריכם אמת גדולה מהחיים". שרונה. חיילת בסדיר.

 

דיסק שהוצאת שהכי אהוב עלייך (או סיפור מיוחד על דיסק מסוים)?
כולם אהובים.

 

מה אתה חושב על עניין השוואות רב לרב במידותיו או בערכו ?
צריך לכבד את כל מי שנאמן להלכה. השוואות מסוג זה עלולות לגבול בלשון הרע וזה מיותר ומזיק.

 

בגמרא (שבת ל"א) - נכרי בא לפני הלל וביקש ללמוד את כל התורה כולה כשהוא עומד על רגל אחת – והילל ענה: מצוות – ואהבת לרעך כמוך.
יש לך משפט נוסף (או משפט חשוב אחר)?

בשביל ללמוד לאהוב את השני אדם צריך לאהוב את עצמו. זה אחד הדברים הגדולים שרבי נחמן בא ללמד בתורת "אזמרה", עליה הרחבתי את הדיבור בספרי "גבול הקדושה".

 

ספר לנו בבקשה על הספר "לוחמי התמורות" – (ידוע שלקח לך 11 שנים להוציא אותו....)
הספר פורש את סיפורם של עולו, סיהרא, צלאי, סג ומאן,שהוכשרו להיות "לוחמי התמורות', בהכנה למלחמה האחרונה. זו - מיועדת למגר את כוחה של ישות האופל המכונה 'חיויא', שהשליטה אימה על ממלכת בני קדם והפכה אותה בעל כורחה ל"ממלכת אש לבנה".
מול "לוחמי התמורות" נאבקים שבעת הקיסרים ועושי דברים "הממירים", כדי להסב גם אותם לבני אופל בשירות חיויא, ישות הרשע. כל זאת עוד בטרם הופיעו על במת הקרב יצורי אופל גרועים אף מהם – "הרפאים". ברקע כל זה נלחשת "אגדת כנפיים", שאסור להשמיעה, בגלל הבטחתה לבואו של בעל התמורות, היחיד והמיוחד שידע "לרפא את הפחד והאימה" השולטים בכל.

המסר של הספר הוא שיש תקווה והיא נמצאת בפנים, במישור הפנימי של הנפש ולא מחוץ לה. כל אחד מאיתנו יכול להגיע אליה ולהשתמש בה, וכשזה קורה, דומה הדבר לעוצמתו של ביקוע אטומי.
יש במסע החניכתי הזה הרבה רוך ועדינות, אהבה ונאמנות.
מהספר עולות גם תובנות לגבי חינוך ומנהיגות. בשונה מהמנהיג המתחזה - מנהיג האמת מאפשר לצמוח גם מתוך הטעויות. גם כלי המלחמה שונים. המלחמה מתנהלת בעיקר במוח. ומחשבה נכונה ומדויקת דיה יכולה לבטל אפילו את הדמיונות שיוצרים את יצורי האימה.
לא תמצא בספר פיות, קוסמים, מכשפים ושדים למיניהם. במקומם מופעים יצורי אנוש, חלקם שטופי מוח , אחרים עדיין חופשיים, והיתר הם צללי חושך המחליפים דמויות כדי לתעתע ולפגוע. מולם ניצבות ישויות רוחניות, חלקן בדמות אנוש, וחלקן מיסטיות יותר - "שקופים" או "טמירים", שנבראו ממעשיהם הטובים של בני אנוש, והופכים לשומריהם.

אף כי עברה רק כחצי שנה מאז יצא לאור, כבר נמכר הספר ב 15,000 עותקים. הוא מתורגם כעת לאנגלית ומעובד כתסריט עבור הוליווד.מה מחכה לנו ? (יש עוד ספר בדרך ? / שיעור מיוחד?)
אני עובד כעת על ספר חדש בשם "לב העולם אתה", שהוא קובץ סיפורים אישיים מרגשים של אנשים שחוו את ההתבודדות, כל אחד מזוית יחודית ושונה. יש לנו השנה בלב הדברים גם הרבה אירועים. היה לנו סמינר חד יומי כהכנה לחנוכה והשתתפו בו 300 איש. כעת אנו מתכננים סמינר כזה גם כהכנה לפורים, ויש עוד אירועים רבים. את כל המידע על הספרים, השיעורים והאירועים אפשר למצוא באתר הבית של לב הדברים: www.levhadvarim.com

 

 

הרב ארז משה דורון
שאלון אישי:

מה מביך אותך ?

אנשים חסרי רגישות


מה מצחיק אותך?

בדיחה טובה.


ספר לנו על רגע עצוב / שמח בחייך ?

התחתנתי.


ספר לנו על יום שגרתי?

אני משתדל שלא יהיה לי כזה.


חלום ילדות ?

גאולת ישראל. עולם טוב ויפה בלי רשע.


המסר החשוב ביותר להעביר לגולשים?

אין מה להתייאש. כל רצון טוב מצטרף. מי שיביא את הגאולה זה דווקא אנחנו עם מעט הטוב שלנו.

 

הרב ארז משה דורון


לסיום: תודה הרב ארז על זמנך היקר שהסכמת להתראיין לאתר והמון הצלחה בהמשך הדרך, מקווים שעכשיו אנשים יותר יכירו וישכילו בזכות ראיון זה.
בנוסף זה הזמן גם להגיד תודה מיוחדת על כל המאמרים שהרב כותב ושולח לאתר.
גולשים יקרים הנכם מוזמנים להיכנס לאתר הרשמי של הרב ארז משה דורון: http://www.shemayisrael.com/lev/


מילות סיום של הרב על הראיון:

סעו לאומן!!!

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים5. ארגון חדש לרב ארז
מאת: דנדון | 10.10.2014 | 16:19:37
כדאי לציין שהרב ארז הקים ארגון חדש בשם "אור פנימי ברסלב". הנה הקישור לאתר הארגון: www.orpnimi.breslev.co.il
4. מחזק אותנו
מאת: אורית | 04.03.2014 | 17:42:57
הרב משה ארז דורון כול מילה שיוצאת מפיך ממש מחזקת אני מאוד שמחה שיצא לי לראות אותך ביוטיובאתה אחד הרבנים שאני ממש מתחברת אליהם (ולי יש בעיה מאוד קשה עם זה) מאחלת שתמשיך עם ההרצאות שלך ותמשיך לחזק עוד יהודים ישר כוח
3. לוחמי התמורות ספר מדהים
מאת: מירי | 28.01.2013 | 06:56:11
ספר מרתק. היופי הוא שלכאורה הספר הוא דמיון אבל מדהים לגלות עד כמה זו בעצם המציאות האמיתית של כולנו ואנחנו החיים בדמיון.
1. דתיים צריכים את זה כל כך!!!
מאת: חרדית מהמרכז | 22.12.2010 | 17:28:46

אין לי מילים לתאר את השתנות חיי מקצה לקצה בעקבות הספר "האור הפנימי" אף בהיותי חרדית ההייתי על סף יאוש מן החיים עקב משבר נישואין קשה ומורכב ההיתם שליחים נאמנים ומין הספר הזה צמח האור מחדש ונתן את האפשרות לראות את האור הפנימי של המשבר עצמו ולהפוך אותו מימשבר לבניין החיים האמיתיים..הק"בה יברך אתכם עד אין סוף ..חזק ואמץ!!!!!!!!!!!!!!

אתר של שמחה
עמוד הבית
יצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר