מאמרים וראיונות

הליכה בדרך ההלכה

תורה ומצוות | הלנה פרץ | י"ב תמוז התשע"ה | 2997 | 0 | |

הליכה בדרך ההלכה

לכלי הרכב הנוסעים על הכביש יש הרבה חוקים: צריך לנסוע במהירות מוגבלת, צריך להכיר את כל התמרורים ולציית להם, מותר לנסוע רק בכיוונים מסוימים ועוד. ואילו להולכי הרגל ישנם חוקים מועטים מאוד. מאידך, על הולכי הרגל להכיר כמה כללי זהירות בדרכים. אם נציית לחוקים אלה, נוכל לשמור על עצמנו טוב יותר, וכך נקטין את הסיכון להיפגע. הזהירות בדרכים חשובה בכל גיל.

לפני כל יציאה נגיד בכוונה את תפילת הדרך.

הליכה על פי ההלכה מהי? התחשבות בזולת או שמא נשים את עצמנו במקום הראשון. קבלנו תורה שהיא ספר ההוראות שלנו ועל פיה נצעד לאורך הדרך.
אילו סוגי דרכים אנו מכירים? ואיך מתנהגים בקרבתה של כל אחת?
ניקח לנו צידה לדרך את התורה שבכתב ואת התורה שבע"פ שם כתובים ומפורטים כל הכללים שעלינו לנהוג על פיהם כדי שלא נכשל.
הנה הגענו לפרשת דרכים איננו יודעים איך לנהוג הכול על פי דעת תורה בהתייעצות עם חכם שהוא מורה הדרך שלנו נוכל לפתור בקלות יחסית את הבעיות שלנו.
נשתדל לנהוג בדרך ארץ עם כל מי שאנו פוגשים בדרך נתחשב במידת האפשר והעיקר ללכת בדרכי שלום היכן שנוכל להתפשר ולהיות גמישים נשתדל מאד.

דרך השם
דרך הראשונית לדעת את השם יתברך שאין עוד מלבדו שהוא יחיד ומיוחד שלם ואינו נתלה בזולתו. לא מסוגלים אנו לראות את כל המכלול בגלל שנבראנו חסרים. מופיעים אצלנו פקפוקים והסתייגויות לגבי מהות וזמן. אין לנו השגה בדברים הגבוהים מאיתנו. הדמיון שלנו מוגבל ומפה מופיעות כל השאלות והתהיות אולם בסופו של דבר אנו חייבים ללמוד לדעת את השם ודרכיו הנפלאות. מצווים אנו להדבק בשם כי הרי זוהי שורש העבודה. אנו חייבים לשמור על גופינו כדי שנוכל לעבוד את השם בצורה הנכונה וטובה ביותר. הכלי שנמסר לנו לעזר זו התורה ולכן אנו צריכים ללמוד אותה ולנהוג על פיה כי בה טמונים כל האמצעים הבדוקים לחיים נכונים.

התפילה שנמסרה בידינו תפקידה לעזור לנו להתקרב במטרתינו הנעלה. התפילה מתוקנת לפי העולמות (א-ב-י-ע).

אדם העומד מעוטר בטלית ותפילין מתקן בסדרי התפילה את העולמות : בעזרת הקורבנות מטהר ומסיר עיכובים בהורדת השפע. פסוקי דזמרה תפקידם לגלות את אור פניו יתברך. קריאת שמע מסדרת כוונות הבריאה והשתלשולותיה. בימות החול התפילה שונה אולם בחגים ושבת קדושת השבת מורידה שפע ולכן יש רק שבע ברכות בתפילה.
יש בידינו עבודות זמניות ומצוות בזמנים וכל אילו משמשות אותנו בדרך עבודתנו את השם יתברך. כל המצוות הן כתמרורים בחיינו איך מתי ולמה. יש לנו דרך וניתנו לנו הכלים שנוכל ללכת בה ולא נמעד.

דרך החכמה
ההתעסקות התורה אין בה חכמה לבד מלווה אותה אור חזק וקדושה לא כמו כל החוכמות האחרות העולם. התורה מאיר את נפש האדם. אין דומה אותה אור לאור בשמש כי אם אור של אש שאם יש בו גחלת אפשר ללבות את אותה אש ואז מתחזקת ועולה.

דרך הבינה
הבינה ניתנה להבין דרכי לימוד והתעמקות להציל אותנו משגיאות לערוך משא ומתן על סוגיות ובעיות ויכולת תירוצן ולהסבירן. היכולת להבדיל בין עיקר לתפל. והחשוב ביותר להקיש דבר מתוך דבר. אפשרות להתבונן במצב מסוים ולהקיש ממנו מצב דומה או הפוך.

דרך האמונה
האמונה מביאה אותנו להתחברות במנהיג הבריאה נותנת לנו ביטחון משרטטת לנו כיוון נכון ללכת במסלול הנכון ביותר במטרה לא להיכשל.
בצמתים מסוימים בחיים, אדם מרגיש פתאום שיש לו כוחות מיוחדים להתגבר על מכשולים ולפתור בעיות. המטרה של מי שברא אותנו היא לא להכשיל אותנו. השגחה פרטית מדוקדקת מכוונת אותנו כדי להאיר את עינינו אל המסלול הנכון. אלא שבראיה שטחית, חיצונית, הדברים לא תמיד נראים כך- וזו הסיבה שאנחנו עושים טעויות. אנחנו מתעקשים על משהו שנראה לנו טוב עבורנו באותו רגע, כי אין לנו יכולת לראות לאן הדברים יובילו בסופו של דבר. אנחנו בוכים ומתפללים לקבל משהו שליבינו מאוד חפץ בו, בשעה שהוא עלול להיות מאוד הרסני עבורנו. י

בדרך בה אדם רוצה ללכת – לשם מוליכים אותו. בעידן השפע המודרני כיום, יש לנו אפשרויות בחירה רבות יותר מאשר היו לנו אי פעם, כמעט בכל תחומי החיים. במידה מסוימת, אפשרויות הבחירה הרבות משפרות את חיינו, כי לפי ההיגיון נראה שמצבינו טוב יותר שככל שיש לנו אפשרות לבחור מתוך היצע גדול יותר. אלא שבמציאות – עולה ממחקרים שההנחה ההגיונית הזו שגויה. יככל שמספר האפשרויות עולה, עולה גם הרתיעה מפני ההחלטה, והמחשבה על כך שאולי לא בחרנו בבחירה הנכונה. הרי יכולנו לבחור גם באפשרות אחרת. י

חז"ל אומרים לנו: "דע מאין באת, ולאן אתה הולך ולפני מי אתה עתיד לתת דין וחשבון לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא"... המטרה שלנו לרכוש דעת לרכוש חיבור נכון לשכל האלוקי ולא לרכוש ידע אינפורמטיבי .
יש להאזין לצלילי הנשמה כי היא החלק האלוקי שבנו.

נהג הנוסע בדרך ומציית לכל התמרורים ואינו עובר על חוקי התנועה מקבל תעודת נהג זהיר. הלוואי אנו ננהג כנהגים זהירים ונלמד לעצור בכל תמרור להתבונן ושלא נכשל במסלול חיינו.


נסיעה טובה ומוצלחת.

נכתב לעילוי נשמת מרים בת פרחה.
לזיווג כל הרווקים והרווקות שיבנו בית נאמן מהרה.
אייר-תשס"ט הלנה פרץ. 

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
יצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר