מאמרים וראיונות

מדוע בעלי תשובה אינם מוצאים את זיווגם

משפחה וזוגיות | הרב אברהם ציון סייג | ב' אלול התשפ"ב | 6995 | 0 | |

מדוע בעלי תשובה אינם מוצאים את זיווגם

בעזרהי"ת.

השבת התארחו אצלי בחורים ובחורות בעלי תשובה ומתקרבים חדשים שעדיין לא מצאו את זיווגם והם בין הגילים 24-30. אחרי הסעודה עוררתי אותם לדבר על הנושא שידוכים, זיווגים, מדוע אינם מוצאים את זיווגם, למה הם מצפים מבן הזוג וכו'. אומר לכם את האמת הופתעתי לשמוע ששני המינים מתוסכלים, הגברים טענו שאין היום נשים, הבנות טענו שאין היום גברים, נמאס להם ללכת לדייטים הם כבר סולדים מזה, המיואשים הולכים למצוא את זיווגם בפאבים, וכיוצא בזה. מכל מה ששמעתי מפיהם הגעתי לכמה מסקנות שהעלו בדעתי כמה עצות חשובות מאוד לבעל תשובה.

בעל תשובה הוא חידוש אצל הרבנים החרדים, כלומר, לרוב, לרבנים אין עצות מיוחדות לבעלי תשובה, והלימוד מה שהם מלמדים אותם הוא הלימוד הקונבנציונלי (הטוב והאמיתי), אך לדעתי אינו תואם את הנפש המפוזרת והקרועה של הבעל תשובה, שנפשו חצויה בין שני עולמות סותרים.

לכן התבנית החרדית של הדייטים במתכונתה הרגילה, היא זו שהביאה את המצב המתואר לעיל של תסכול. כאשר באים לדייט כמו שבאים לעסקה, או לבניית עסק, או לקנות איזה מוצר – אל תבררו בירור ראשוני של פרטי בן הזוג לפני שאתם הולכים לפגישה, אל תבואו מוכנים עם שאלות הבאות לברר לקראת מה אני הולך, מה אני אוהב, מה אני רוצה, איך אני רוצה שיראו לי חיי הנישואין, זו מהווה את הבעיה. אצל החרדים זה ברור ומקובל, לכן אין בזה בעיה. אבל הבעלי תשובה שחונכו באופן שאצלם חשוב העניין של ה'קליק', או ה'הדלקה' הראשונית, אסור להם לבוא לדייט ע"פ התבנית החרדית.

העצה הפשוטה לדעתי, לשכוח את השיחות שחינכו אתכם כיצד לבוא לדייט, מה לשאול ומה לברר, תבואו בראש החילוני, כביכול, כלומר, כפי שנהגתם בפגישות כאשר הייתם חילוניים. לא באתם לסכם כלום מראש, באתם לפגישה וזרמתם עם המציאות, בלי לתכנן כלום. צאו סתם לפגוש עוד נשמה אלוקית ולהכיר עוד בריאה נפלאה שברא הקב"ה בעולמו, ואפילו שהמסקנה תהיה בסוף לא מתאים לי. שבו סתם לשתות קפה, להקשיב יחד למוזיקה, לדבר על הא ודא ולראות לאן מתגלגלים העניינים. רק עליכם כמובן לדאוג שהכל יהיה בקדושה וטהרה, לשמור על הצניעות ועל הכשרות וכו'.

דבר שני, תצאו לעניין עם אמונה שלמה, מה ששלך יהיה שלך בכל מקרה ומה שלא שלך לא יהיה שלך בשום מצב. לכן אל תנסו להיות יותר טובים, יותר נימוסיים, יותר מצליחים מאשר אתם באמת כדי למצוא חן, כי כל המוסיף גורע. תתנהגו כמו שאתם באמת, בטבעי שלכם ואע"פ שהטבעי אינו מנומס למשל. תנו לבן הזוג להכיר אתכם באמת, זה יקל לו לדעת אם זהו זה. וכמובן, עם שאיפה לתקן ולשפר את המידות הצריכות תיקון. אל תתנהגו בשטות הזו שאינה מתאימה למי שרוצה לחזור בתשובה, לומר: זה מי שאני קבל\י אותי כמו שאני, רוצה בבקשה, לא רוצה - לא צריך.

תראו את האמיתיות שלכם, כי האמיתיות של כל אחד היא החלק אלוקי הנפלא, נקודה נפלאה מה שאין באף אחד אחר בעולם, נקודה שעליה אמר הקב"ה: ישראל אשר בך אתפאר, בכל אחד יש דבר שבו מתפאר היוצר ביצירתו הנפלאה, לכן אל תשחקו את מה שלא אתם, כי יכול להיות שהדבר שאתם מסתירים מהשני היא הנקודה שתדליק את השני. ואם היא לא הדליקה, אל תדאג\י זה לא הבן זוג שלך.

כל אחד מבני הזוג צריך להפנים את הידיעה הזו, אין אדם שלם, בכל אחד יש טוב ויש רע שצריך תיקון. והתיקון נעשה דווקא ע"י החיבור בין שניהם. כאשר נדלקת על הנקודה המיוחדת שיש בבן זוגך, מרגע זה תתחיל להעלים עין ממה שלא בסדר אצלו. שמור בזיכרונך את מה שלא בסדר אצלו, אך כרגע תעלים עין ותן לנקודה הנפלאה שגילית אצלו להשפיע על נפשך ולהדליק אותך. אחר כך תתחילו לעזור אחד לשני לתקן את מה שצריך תיקון, אבל ברקע תמיד צריכה להיות הנקודה הטובה שגילית אצלו.

ואומר רבי נחמן מברסלב: מי שלא יודע להוכיח שלא יוכיח את השני, כי ע"י תוכחה שאינה כראוי חונקים את הנשמה של השני, לכן האדם לא יכול לסבול ביקורת. אם רצונך לעזור לשני בדבר הצריך תיקון אצלו, אל תשב עליו, אל תעיר לו, אלא תתנהג אתה בצורה הנכונה המתוקנת, הוא יקנא בך, יעריך אותך, יעריץ אותך ויחקה אותך, כי טוב הכל רוצים.

מקווה לה' יתברך שהעצה הזו תעזור.
הרב אברהם ציון נ"י.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
דרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר