מאמרים וראיונות

אחרי המחשבות נמשכים המעשים

טיפים ועצות | הלנה פרץ | י"ב אלול התשע"ה | 5011 | 0 | |

אחרי המחשבות נמשכים המעשים

אחרי המחשבות נמשכים המעשים
רבי נחמן מברסלב אומר: "המחשבה יש לה תוקף גדול, ואם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר בעולם יוכל לפעול כך שיהיה כך, ואפילו אם יחזק מחשבתו מאוד שיהיה לו ממון".
עד שלא נברא העולם היה הקב"ה ושמו הגדול בלבד, ועלה במחשבה לברוא את העולם והיה מחריט את העולם לפניו ולא היה עומד... עד שברא את התשובה. שבעה דברים נבראו עד שלא נברא העולם ואלו הן: תורה וגיהנום וגן עדן וכיסא הכבוד ובית המקדש ותשובה ושמו של משיח...  
רבי חנינא אומר, מאותם דברים שעלו במחשבה קודם שברא הקב"ה את עולמו ישראל עלה במחשבה מפני שהוא ראוי לקבל התורה, וכל האותיות נכתרו בראשו...
הקדים מחשבה למעשה וכך גם אלינו לנהוג. לחשוב בצורה חיובית על כל נושא ואז ליישם במעשה.
"תחשוב טוב - יהיה טוב", כלומר שאם אדם יתעמק במחשבתו ויחשוב טוב בצורה ממוקדת הוא יכול לשנות דברים במציאות היומיומית שלו.    
חשיבה חיובית אמיתית -כוללת חשיבה המבינה, כי יש רע בעולם ויש טוב -וכי חלק מן הטוב הינו גם הרע ,שאנו מרגישים עכשיו.
חשיבה חיובית אמיתית -כוללת גם מבט בפרופורציה וראיית עצמך כנתון כרגע במצב של רע אולם יחד עם זאת אתה מרגיש שהרע יחלוף.
חשיבה חיובית אמיתית - אינה כוללת הסטת המבט באופן מלאכותי מן הרע. ישנה הבנה עמוקה למשל, שלעומת הרע הזה אחר כך יגיע הטוב ויתרה מזאת, שההרגשה הטובה שתבוא אחר כך,שתחליף את הרע העכשווי -תהיה כל כך טובה שהיא תפצה  על המצב העגום.
הרע  והטוב כמדגישים ומשלימים זה את זה  וכרוכים יחד יחדיו במעגלי החיים. שני אלו אינם קיימים זה ללא זה.
דפוסי חשיבה נכונים הם בעצם "שפה". ללמוד לחשוב נכון, לשפר את הביטחון העצמי, שמחת החיים, חשיבה חיובית, אהבה עצמית וכולי, כל הדברים האלו הם בעצם "שפה של התנהגות". יש את השפה שבה אתה מדבר, ויש את השפה שבה אתה חושב ומתנהג. כל מה שנכון לגבי לימוד של שפה חדשה, נכון גם לגבי לימוד של דפוסי חשיבה והתנהגות נכונים.
"אילו היית מבין את הכוח הטמון במילים ובמחשבות שלך, היית נזהר בדבריך ובמחשבותיך. היית מדבר וחושב כל הזמן בהצהרות חיוביות. היקום תמיד אומר "כן" לכל מה שאתה אומר, ואין זה משנה במה אתה בוחר להאמין. אם בחרת להאמין שאינך שווה הרבה, שהחיים לא יהיו טובים וכי לעולם לא תשיג את מה שאתה רוצה, אזי היקום יגיב, וזה בדיוק מה שתקבל. ברגע שבו תתחיל להשתנות, ברגע שתהיה מוכן להכניס טוב לחייך, אזי היקום יגיב בהתאם.

  חשיבה חיובית - איך עושים את זה?
כמעט כולנו מגיעים בסופו של דבר למצב שבו אנחנו מרגישים כי אנחנו חייבים שינוי. מצב שבו איננו מגשימים את עצמנו, איננו מאושרים או מסופקים מהשגרה היומיומית המייאשת שלנו ובכלל איננו מרוצים מעצמנו. רוב האנשים מצליחים להדחיק את התחושות האלה מכיוון שיצירת שינוי היא הרבה יותר קשה מנטלית לאדם מאשר הדחקה ושנאה עצמית. חשיבה חיובית מטרתה לעזור לנו לחצות את המחסום הזה של ייאוש ופחד ולפעול למען עצמנו והכל רק בזכות שינוי חשיבה. רבים הם האנשים שהצליחו ליצור שינוי ניכר בחייהם רק בעזרת חשיבה חיובית וכל מה שצריך לעשות הוא קודם כל להאמין ולרצות בשינוי. חשיבה חיובית היא דרך חיים.
כשנחשפים לחשיבה חיובית ומתחילים לתרגל זה כרוך תחילה במחשבה: מה אמרתי, איך הייתי צריך להגיד וכו'. ככל שהזמן עובר, כאשר מתמידים בכוונה וביישום, נקבל חשיבה חיובית כדרך חיים, משהו שהפך לטבע שני שלנו.    אופטימיות....
למה לחשוב חיובי? יש המון סיבות – בגדול כולן מדברות את אותו הדבר:
לחשוב חיובי פרושו להיות בריא יותר ושמח יותר. כאשר אנחנו בריאים יותר ושמחים יותר, כל התמודדות שהחיים יגלגלו לפתחנו תהיה כזו שנוכל להתמודד איתה ולהפיק ממנה את המקסימום. ובכל זאת, מהם היתרונות של חשיבה חיובית:
1. חשיבה חיובית מחזקת את המערכת החיסונית שלנו = יותר בריאות.
2. חשיבה חיובית היא המפתח לאופטימיות כדרך חיים. 
3. אופטימיות היא הבסיס ליצירת מציאות של שפע, שגשוג והצלחה.
4. חשיבה חיובית מעודדת יצירתיות והתמודדות טובה יותר עם אתגרי החיים.
5. חשיבה חיובית הופכת אותנו  ליותר חברים, יותר פופולריות, יותר רוצים להיות בחברתנו 
יותר הזדמנויות בחיים לתמיכה חברתית, שפע, אהבה וזוגיות נכונה.
6. חשיבה חיובית בזוגיות תומכת בזוגיות טובה יותר.
7. חשיבה חיובית מביאה יצירה- יצירה יוצרת סיפוק-סיפוק יוצר אושר.
8.  לאנשים מאושרים סיכויים טובים יותר לחיים ארוכים יותר ובריאות והצלחה טובים יותר.
9. חשיבה חיובית היא הבסיס לחיים מוגשמים  של מימוש עצמי והגשמה עצמית.

היום יותר מתמיד אנשים קוראים תכנים בנושא ובוחרים להשאיר מאחור את החשיבה השלילית מתוך רצון לתכנת את תת המודע שלהם לחשיבה חיובית.העניין הוא שזה מאתגר: חיים, התמודדויות .....
דפוסים שלנו ששכפלו את ההורים שלנו גורמים לנו לא פעם למרות הרצון לחזור אחורה, לאוטומט של חשיבה ביקורתית שמדבר רגשי נחיתות, ערך עצמי נמוך וחרדתיות.      
אז איך מתחזקים חשיבה חיובית לאורך זמן?
החיים והיום יום השוחק גורמים לכך שלא פעם אנחנו נשאבים חזרה לחשיבה שלילית, במקום להתמיד ולחזק את החשיבה החיובית
בכח המחשבה אנחנו יכולים לרפא את הגוף, לשנות תסריטים של חרדה וחשיבה שלילית ולהתחבר לחשיבה חיובית.
ניקוי  מתת המודע שלנו הוא כמו סידור הארון וזריקת כל מה שלא עולה עלינו ואנחנו לא לובשים יותר, התחושה אחרי היא של הקלה וניקיון וכמובן התרוממות רוח שפרושה חיבור לחשיבה חיובית ושמחה.
משפטים לחשיבה חיובית – שימוש במשפטים לחשיבה חיובית, בין אם אלה ציטוטים לחשיבה חיובית שכתבו אחרים ומתחברים אליכם, או משפטים לחשיבה חיובית שאתם חיברתם מומלצים מאד. הם יעזרו לכם לתכנת את התת מודע שלכם שוב ושוב לחשוב חיובי וזה גם כיף, תלו משפטים אלה מולכם בחדר העבודה, על המקרר ובכל מקום שתוכלו לראות אותו וזה כבר יחזיר אתכם לחשיבה חיובית.
מה גורם לדברים לקרות?
האם אתה מרגיש  לפעמים  כאילו "שום דבר לא מסתדר לך"? כאילו "הכל נגדך"? כאילו "הכל תקוע, ולא זז עבורך", או כאילו "אנשים פוגעים בך ועושים דברים נגדך"?, או אולי ש"הדברים יוצאים ההיפך ממה שהתכוונת"?
מה לדעתך גורם לדברים לקרות כפי שהם קורים? יש כאלה המאמינים במזל, בגורל, או בקביעת הדברים מראש   אבל יש אחרים הטוענים שאנחנו בעצמינו יוצרים את המציאות שלנו, בעיקר באמצעות מחשבותנו.
מה היא בעצם אותה "כימיה" אם לא משהו שנוצר ע"י מחשבותינו? מה שאנחנו חושבים על אנשים, ומה שאנחנו מצפים מהם, לפעמים קורה ומתגשם, ומשפיע על היחסים.  
מחויבות היא אמירה חיובית (לעולם לא שלילית!), הנאמרת בזמן הווה ומדברת על התוצאה שרוצים להפיק. למשל: אם אני רוצה סוף סוף לסתום את הפה ולהפסיק לאכול יותר מדי, לא אומר "אני לא אהיה יותר שמן", אלא, משהו כמו: "אני מרשה לעצמי לאכול רק מה שנחוץ לגופי, ורואה את עצמי מרזה מרגע לרגע".
אני מוכן להשתנות. אין לי כל צורך בדפוסים הישנים, ואני נפרד  מהם בשמחה.
חיי מעניינים ומרתקים ואני נהנה מכול עיסוקיי.
אנשים יצירתיים ומרתקים נמשכים אלי ומעשירים אותי בכל דרך.
אני חזק  ומתמודד  בכל מצב.
מחשבותי צלולות ורעיונות יצירתיים זורמים במוחי.
באין-הסופיות של החיים, הכל מושלם, שלם ומוגמר.
אני משתנה מרגע לרגע. למחשבותי הישנות אין עוד כוח עלי. יש לי היכולת לפתור כל בעייה. כל אשר עלי לדעת יתגלה לי, וכל אשר אני זקוק לו, יסופק לי.
אני חי בהרמוניה ובאיזון עם כל האנשים בחיי. אני אוהב  את עצמי. אני סולח  ומשחרר את העבר ואת כל חוויות העבר. אני חופשי  אני חי  באופן מוחלט בהווה, ויודע  כי עתידי בהיר ובטוח. כל מרכיבי ההצלחה מצויים בתוכי. אני לומד מכל חווייה.
תפילה פעמים ואינה מתקבלת, ולעומת זו המחשבה יש לה כוח עוצמתי לשנות את המציאות,   המחשבה יש לה תוקף גדול רק אם אדם מתפלל על רצונותיו ועל מחשבותיו הטובות שייצאו לפועל. 
אני סולח  לכולם וכולם סולחים לי.
מתוך אהבת הזולת נשתדל להיות טובים יותר אוהבים ומקבלים גם את השונה מאיתנו.
מי יתן כי ברוב רחמיו נזכה מאבא שבשמים להיות בנים השבים למקורות מתוך שמחה ואהבה.

 נכתב לאהבה אמיתית כל אדם מישראל 
 השם בטובו הגדול יהפוך הכל לברכה ....

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
אודותדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר