מאמרים וראיונות

שישה צעדים להגשמת חלומות אישיים

טיפים ועצות | דן כהן | י"ב אייר התשע"א | 3469 | 0 | |

שישה צעדים להגשמת חלומות אישיים

יצא לכם פעם לחפור ולגלות מעיין טבעי? קודם צריכים לחצוב באדמה, לסלק את כל הסלעים שעומדים בדרך ואז, אחרי הרבה עבודה, האדמה היבשה מתלחלחת פתאום. אם תמשיכו ותחפרו עמוק יותר, תגלו את זרם המים התת-קרקעי ששוטף את  כל מה שעומד בדרכו.

כך צריך להתכונן לראש השנה. האדמה והסלעים הם המכשולים – הרגלים שליליים, תוכניות לא מציאותיות, אמונות שגויות, תכונות שליליות – שמונעים מאיתנו להרגיש חיים בצורה מלאה. ימים אלה מתאימים במיוחד לחפור עד לכמיהה העמוקה ביותר שלנו לחיות, כדי שנוכל לעמוד מול בוראנו בראש השנה ולבקש ממנו שנת חיים נוספת.

להלן 6 צעדים שיעזרו לנו לפרוץ את דרכנו אל המעיין הנובע שנמצא בתוך כל אחד מאיתנו – ולהגשים את חלומותינו בשנה שעומדת בפתח.

צעד ראשון – מהם כוחותיך הפנימיים?
כתבו בטבלה הבאה 6 התנסויות בחייכם שבהן הרגשתם מצוין עם עצמכם. לצד כל התנסות, כתבו את הרגש שנלווה אליה, וליד הרגש, מנו שני כישורים בהם השתמשתם על מנת לממש אותה.
להלן שתי דוגמאות:

התנסותהרגשהכישורים שנוצלו
אספתי 25,000 חתימות לעצומהשמחה גדולהכושר ארגון, יצירתיות
ניחמתי חבר/ה שישב/ה שבעהתקווהרגישות, רחמים

כעת מלאו בעצמכם את הטבלה:
 

#התנסותהרגשהכישורים שנוצלו
1   
2   
3   
4   
5   

בחנו את רגשותיכם. האם מצאתם מוטיב משותף?
בחנו את הכוחות שציינתם. עצרו להעריך את הכישורים בהם התברכתם. אם עולים בלבכם מצבים אחרים בהם השתמשתם באותם כישורים, פרטו גם אותם.

 

צעד שני – זהו את חלומותיכם
חיינו זרועים בחלומות נטושים אותם זנחנו מאחור כשנסחפנו עם החיים. כל חלומותינו – אפילו המטופשים ביותר – מכילים משהו מהכמיהה העמוקה ביותר שלנו, להשקיע בלי בושה את ליבנו ונשמתנו בחיים.

פרטו, בטבלה שלמטה, 10 חלומות או עקרונות חיים שבהם אתם מאמינים.

אנחנו בני אדם מורכבים, אז לא לשכוח לבדוק מהם חלומותיו של כל חלק וחלק בתוכנו – כלומר, "אני" בתור חבר, הורה, בן, יהודי, אוהב הנאות, נותן...

#חלום, עיקרון חיים 
דוגמאשחיי הנישואין שלי יהיו מוצלחים באמת
1 
2 
3 
4 
5 
6 
7 
8 
9 


כעת, בחנו את הטבלה ושאלו את עצמכם: מדוע כל כך הרבה חלומות לא התגשמו?

 

צעד שלישי – תפישות שגויות
בוודאי  שאתם מאמינים באלוקים, אבל האם אתם יודעים שגם אלוקים מאמין בכם?

העריכו את העובדה שאלוקים ברא אתכם עם מערכת כישורים ייחודית (עיינו בטבלה שמילאתם קודם) והציב מולכם הזדמנויות רבות מספור להשתמש ולשכלל אותם. הוא הטביע את הכוחות האלה בתוככם, והוא מאמין ביכולתכם לממש את שאיפותיכם העמוקות ביותר.

להלן מספר אתגרים ותפישות שגויות שעוצרים אותנו. כשאתם קוראים כל אחד מהם, בחנו את עצמכם ובדקו איך ובאיזה צורה הם עשויים להיות קשורים אליכם.
טעות מס' 1: אנחנו חושבים שאנו אמורים להיות מושלמים; לכן אנחנו נוטים בטעות להסתיר את חסרונותינו.
אמת מס' 1: ה' ברא אותנו עם חסרונות והוא גם נתן לנו כוחות להתמודד עם האתגרים שהם מציבים בפנינו. זהו חלק חיוני בתפקידנו בקירוב העולם אל שלמותו. כל עוד אנחנו מסתירים את חסרונותינו, אנחנו נמצאים במצב של הכחשה. רק אם נקבל את העובדה שהם חלק מאיתנו ונלמד לאהוב את עצמנו למרות מציאותם, נוכל להתחיל להשתנות ולצמוח. אם נעניק לעצמנו מעט סבלנות והבנה נחקה בכך את האלוקים וניתן לו לאפשר לנו ברוב חסדיו לצמוח. נקודות הכוח שלנו מעודדות אותנו גם מול מציאותם הבלתי ניתנת לשינוי של חסרונותינו. הן מאפשרות לנו להשלים איתם, ולזולתנו, לראות אותנו באור יותר חיובי.

טעות מס' 2: אנחנו מנסים להיות מישהו אחר. אנחנו מזדהים עם אנשים שאנחנו מעריצים, ומשום מה מאמינים שנוכל להפוך להיות העתק שלהם. הדבר הרסני, משום שבדרך להיות מישהו אחר, אנחנו מתחילים לדחות חלקים מעצמנו – מה שגורם לנו להתעלם מנושאים החיוניים לתכליתנו האישית בעולם. ואם אותם נושאים לא מעניינים אותנו, אז את מי הם כן יעניינו? אם לא אנחנו נממש את חלומותינו, מי יעשה זאת במקומנו?
אמת מס' 2: את תפקידנו בעולם נוכל למלא רק אם נתלהב מלהיות "אנחנו". ראשית אנחנו צריכים להכיר ולאהוב את עצמנו, ולשם כך דרושה לנו סבלנות. אנחנו יכולים אמנם ללמוד ולקבל השראה מבני אדם אחרים – אבל השאלה שלנו לא צריכה להיות 'איך אני יכול להיות כמוהו?' אלא - 'איך אני יכול להשתמש בכישרונותיי האישיים באותה התלהבות כמו האדם הזה?' אט אט תגלו שמעצם זה שאתם "אתם", תוכלו להשיג דברים שמעולם לא חלמתם שמגבלותיכם הטבעיות יאפשרו לכם להשיג.

טעות מס' 3: השינוי יגיע מעצמו, באופן טבעי.
אמת מס' 3: באופן טבעי נישאר תמיד תקועים באותו המקום ואף אחד מעקרונות החיים שלנו לא יתממש. החיים ימשכו אותנו ויקברו את החלומות והשאיפות של מי היינו יכולים להיות – והיחיד שנוכל להאשים הוא את מי שמעולם לא החליט, מתוך מודעות מלאה, להשתנות. "אשתנה מחר " אומר ש"לעולם לא אשתנה". ההחלטה לעבוד על עצמנו צריכה להתחיל תיכף ומיד.
כל איש עסקים חוקר, מתכנן וקובע סדר פעולות, כדי להשיג מטרות שיגדילו את רווחיות החברה שלו. כל עוד נתייחס למטרות האישיות שלנו כאל בזבוז זמן, לא נוכל להשתנות, כי התייאשנו מעצמנו. חשיבותו של כל דבר בחיינו תשתקף באמצעות שתי שאלות:

  1. האם הקצבתי מספיק זמן כדי לעשות / ללמוד / לחשוב על מטרות חיי?
  2. האם אני מוכן להשקיע בכך זמן באופן קבוע?

טעות מס' 4: אני יודע שאני עלול להיכשל, אז למה לנסות?
אמת מס' 4: הכישלון הוא אבן הבניין של ההצלחה. אפילו עם הבטחת הצלחה מאלוקים, משה רבנו נכשל בניסיונו הראשון להוציא את בני ישראל ממצרים. אין ספק שגם אנחנו צריכים להיכשל כדי לצאת מהמקום בו אנחנו תקועים - ויותר מפעם אחת. שיהיה לכם ברור, הרבה פעמים זאת פשוט הדרך של אלוקים לבחון עד כמה אנחנו מאמינים בחלומות של עצמנו, לעזור לנו להבהיר אותם, לבחון אותם מחדש ולשכלל אותם. בסופו של דבר אנחנו אמורים לתת דין וחשבון רק על המאמצים שהשקענו ולא על מידת ההצלחה. הצלחה יהודית היא היכולת לדעת שאנחנו משקיעים את מאמצינו הכנים ביותר על מנת להצליח.
בפעם הבאה שאתם מתוסכלים אמרו לעצמכם:

  • "אני מקבל את התסכול בברכה, משום שזהו סימן שאלוקים בטוח שאני יכול לצמוח."
  • "בבקשה אלוקים, עזור לי להתגבר על האתגר העומד בפני."

 

צעד רביעי – מעצורים אישים
בואו נדון עכשיו בכל אותן אבני נגף מטרידות שתקועות בדרכנו אל המעיין הנובע החבוי בתוכנו. אין ספק שבדרכנו אל כל מטרה משמעותית שהיא, ניתקל בתסכולים ואתגרים. פעמים רבות התסכולים מגיעים דווקא בתחום שבו אנחנו הכי רוצים להתקדם. לדוגמא, אנשים שנורא רוצים להתאהב, עלולים לחסום את סיכוייהם לפגוש את הנשמה התאומה שלהם. אם נזהה את הקושי, נוכל לעמוד מולו ולהסיר את המכשול. תנו לחיים לזרום!

  • ציינו בטבלה הבאה ארבעה דברים מתסכלים בחייכם.
  • ציינו באיזה אופן יתכן שאלוקים שולח את הניסיון על מנת לעזור לכם.
#תסכול / אתגר אולי אלוקים שולח את זה כדי לעזור לי....
דוגמאפוטרתי מהעבודהעכשיו יש לי זמן לטייל. אולי זה יעזור לי להתגבר על הפחד שלי משינויים, ובסופו של דבר יוביל לעבודה טובה יותר.
1  
2  
3  
4  

 

צעד חמישי – חלומות כן מתגשמים
חזרו אל 'רשימת החלומות' שכתבתם בצעד השני.

בחרו בשלושת החלומות החשובים לכם ביותר, וכתבו אותם על פי סדר העדיפויות שלכם.

מתחת לכל חלום ציינו שלושה צעדים שתצטרכו לעשות כדי להגשים כל חלום, על פי סדר עשייתם.

ליד כל צעד, פרטו כמה חודשים/שנים זה עשוי לקחת, באיזו תדירות ולכמה זמן.

אחר כך, הוסיפו הערת סיכום.

#החלום שלישלושה צעדים להשגתוכמה זמן זה ייקחהערת סיכום
דוגמאלמצוא את בן/בת זוגי1) לקבוע ולהקדיש זמן כדי לדעת מי אני, כדי שאוכל לדעת איזה בן/בת זוג אני מחפש/ת.

2) לבחון טעויות שעשיתי בעבר, וללמוד כיצד להיות בן הזוג הטוב ביותר.

3) לטוות רשת של משפחה וחברים שיעזרו לי למצוא את בן/בת הזוג.
1) 20 דקות ביום לשלושה חודשים.

2) 30 דקות ביום לשלושה חודשים.

3) 20 דקות ביום לשלושה חודשים.
 
אם אעשה את כל זה, אז תוך שנה אדע שעשיתי כל מה שביכולתי כדי לעזור לאלוקים להכיר לי את הנשמה התאומה שלי.
חלום 1    
חלום 2    
חלום 3    
חלום 4    

 בחרו בחבר או מורה רוחני שמכיר אתכם היטב ושיש לו שיקול דעת טוב. הקריאו בפניו את הצעדים שכתבתם ושאלו אם הם מציאותיים. אם לא, תקנו בהתאם.

 

צעד ששי – מכתב לכבוד ראש השנה
בראש השנה אנחנו ניצבים לפני האלוקים ומציגים בפניו את תוכניתנו לשנה הבאה. ביום שלפני ראש השנה, כתבו לאלוקים מכתב שכולל:

  • את החלומות שלכם ותארו מי הייתם רוצים להיות.
  • תודה על כל הדברים בהם הוא בירך אתכם, ופירוט כיצד אתם מתכוונים להשתמש בהם בצורה יעילה כדי להשיג את חלומותיכם.
  • בקשו ממנו לעזור לכם לנצל את כוחותיכם ולהתגבר על האתגרים והתסכולים.
  • סיימו מתוך הבעת ביטחונכם בו – שה' רוצה בהצלחתכם, שהוא עוזר לכם ושהוא ימשיך לעשות זאת.

אם תעברו את ששת השלבים הללו, תוכלו לדעת בוודאות שעשיתם מאמץ אמיתי, ובראש השנה תוכלו לעמוד בשמחה לפני האלוקים ולבקש שנה נוספת של חיים.

נכתב מאת:
דן כהן - מאבחן דידקטי ומוסמך בכיר בחינוך מיוחד והוראה מתקנת.
נייד: 05-48-47-1400 טל-פקס:03-5749449
דוא"ל: dan54@neto.net.il.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
אודותדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר