מאמרים וראיונות

תראפיה צחוק

טיפים ועצות | דן כהן | י"ג תמוז התשע"ה | 3845 | 3 | |

תראפיה צחוק

המחקרים על הצחוק:

 1. פעילות הצחוק נעשית בשיתוף מוח שמאל ומוח ימין. האונה השמאלית – האחראית על הרציונאליות ועל הקונטרול. והאונה הימנית האחראית על כל הנושאים בעלי "המעוף" : מוזיקה, ספרות, דמיון, יצירתיות ועוד.
  האונה השמאלית היא אונה מוגבלת, הדמיון המופקד בידיה היא הדוגמא הטובה ביותר לכך.
 2. לדברי החוקרים אדם יכול על ידי המוח ימין להרחיב ולהגדיל את מוח שמאל. הצחוק הוא סוג של קתרזיס (שחרור או טיהור נפשי) כאשר מפעילים את הצחוק בעל כורחו של מוח שמאל. הוא נכנס לתרדמת מסוימת ואוגר כוחות.

מבחינה פיזיולוגית - טכנית:
הצחוק המופעל בעל כורחו נעשה על ידי שימת יד על הסרעפת, והפעלתה באמצעות התנשפות מסוימת המלווה בקול "אה" "אה" "אה".
ישנה הפעלה של חלק פיזיולוגי, יחד עם זאת , מוח ימין שולט. הדמיון מתחיל אף הוא לפעול ומוח שמאל נכנס למנוחה ואוגר יותר ויותר כוחות. לאחר פעילות הצחוק, אנו מסוגלים לחשוב בצלילות רבה יותר.

השפעת הצחוק על בריאות הגוף:
מעט היסטוריה על ערכו הבריאותי של הצחוק. רופא קרדיולוג הודי בשם דוקטור קטריה, היגיע למסקנה כי בכוח הצחוק לרפא. הרפואה דרך הצחוק מתבטאת במספר מישורים.

 • בתחום השרירים – בשעת הצחוק. הגוף מבצע תנועה בריאותית מופלאה, גם שרירים שאינם בתנועה אף פעם, כגון שרירי הסרעפת, נכנסים לפעולה אינטיסיבית ובריאה.
 • בתחום ההרזיה – הצחוק עוזר לדיאטה, הנתונים מצביעים על כך כי שעה של צחוק שורפת 500 קלוריות, 2 דקות של צחוק הן כמו 10 דקות במכשיר חתירה במכון כושר.
 • עיסוי האיברים הפנימיים - כאשר אנו צוחקים שרירי הבטן והסרעפת נעים בקצב מדהים, בתנועתם הם מעסים את איברי הבטן הפנימיים, פעולת העיסוי תורמת רבות לתהליך עיכול המזון.
  שרירי הסרעפת, כאמור, הם קשים מאוד לשחרור, ובכוחו של הצחוק לשחרר את הסרעפת, ובכך לשחרר מחסומים כמעט באופן מיידי.
 • ריפוי מחלות - בעזרת עבודה על מערכת הצחוק ניתן להשיג שיפור במחלות במערכת כלי הדם. לפתור בעיות של התקפי לב ולחץ דם. הצחוק אף מועיל לריפוי אסטמה ברונכיט ולכל מחלות מערכת הנשימה.

השפעת הצחוק על הנפש:

 1. יתר על כן בשעת הצחוק מופרש אל מוחנו חומר בשם אנדרופין, זהו חומר הנמצא בתרופות הניתנות לסובלים מבעיות דיכאון, כמו פרוזאק. חומר זה גם מופקד על הרוגע ועל השלווה של הנפש. בשעת צחוק אנו מייצרים כמויות עצומות של אנדורפין בצורה טבעית ובחינם המשרה שלווה פנימית על נפשו של האדם.
 2. מחקרים מראים כי בזמן שהאדם צוחק המוח מתאפס למספר שניות ומפסיק לחשוב ובמיוחד לדאוג אז יש רגיעה קלה למוח ומשם לנפש. וכאשר זה נעשה באופן שיגרתי המחשבות השליליות נעלמות ובקלות ניתן להיכנס למחשבות חיוביות המשמחות את נפש האדם.

הצחוק (והשמחה) במקורות היהדות:

 1. הצחוק פותח את מעיינות החכמה והחשיבה - "כי הא דרבה, מקמי דפתח להו לרבנן, אמר מילתא דבדיחותא ובדחי רבנן. לסוף יתיב באימתא ופתח בשמעתא" (שבת דף ל).
 2. יש שנתנו רמז לדבר "שמחים בצאתם ששים בבואם – עושים באימה רצון קוניהם". בתחילה ובסוף שמחה אך באמצע השיעור יש אימה=רצינות.
 3. מנפש צרה לנפש רחבה - "על ידי צחוק יוצאים מעולם קטן לעולם גדול, ומזמן דחוק לזמן מרווח ומנפש צרה לנפש רחבה". (ספר "כתר שם טוב" - בשם הבעש"ט הקדוש)
 4. הגמרא אומרת (שבת ל:) כתיב ושבחתי אני את השמחה. זוהי שמחה של מצווה. ללמדך שאין השכינה שורה לא מתוך עצלות ולא מתוך עצבות... אלא מתוך שמחה של מצווה"
  שהעיצבון הוא חולי הגוף וכשהאדם חולה אינו יכול לעבוד את בוראו כראוי (עץ יוסף בשם תר"י)
  וכתב עוד: "מדלא כתיב ושבחתי אני את המצווה אלא כתיב ושבחתי אני את השמחה ודרשינן זו שמחה של מצווה ע"כ ללמדך שהעיקר הוא השמחה שיש לו בעת עשיית המצווה".
 5. והעיקר להיות בשמחה תמיד. וישמח עצמו בכל מה שיוכל, ואפילו על יד י מלי דשטותא, לעשות את עצמו כשוטה ולעשות עניני שטות וצחוק או קפיצות וריקודים כדי לבוא לשמחה שהוא דבר גדול. (ליקוטי מוהר"ן ח"ב מ"ח)
 6. אך דע, שעל ידי מרה שחורה אי אפשר להנהיג את המוח כרצונו ועל כן קשה לו לשב דעתו. רק על ידי השמחה יכול להנהיג המוח כרצונו ויוכל ליישב דעתו".
 7. וזה בחינת בדיחה דעתיה (שבת עז) שהוא דבר גדול דהיינו שמקשר השמחה למוחו ולדעתו ואז המוח משוחרר ויש לו יישוב הדעת כנ"ל, וגם למעלה נעשה מזה יחוד גדול על ידי בדיחה דעתיה". (שם ח"ב י')
 8. וכל החולאין הבאין על האדם, כולם באים רק מקלקול השמחה. וגם חכמי הרפואה האריכו בזה שכל החולאת – על ידי מרה שחורה ועצבות והשמחה היא רפואה גדולה והכלל שצריך להתגבר בכל כוחות להיות אך שמח תמיד. (שם כד תנינא)

טכניקות שימושיות בתחום הצחוק (מתוך סדנת צחוק):

 • מעגל ביטוי אישי - החברים עומדים במעגל אחד משלב ידו בידו של חברו יוצרים מעגל אנושי.
  כל אחד בתורו מתבקש להשמיע את קולו לעשות תנועת גוף מסוימת תוך השמעת צחוק גדול ומשחרר. לאחר מכן כל החברים מתבקשים לחקות את החבר לעשות בדיוק כמוהו: לומר את שמו לעשות את תנועת גופו ולחקות את קולות הצחוק שלו.
  המעגל נותן הזדמנות לכל אחד להביע את עצמו, כולם קשובים רק לו, יש אנשים שהבמה הזאת של תרגיל המעגל האנושי היא הבמה היחידה הניתנת להם במשך השבוע להביע את עצמם.
  טכניקה זאת מומלצת לילדים בגן או בכיתה על מנת לאפשר לכל ילד לתרום לחברים משהו מאישיותו ולאחר מכן להנות מהעובדה שכולם חוזרים אחריו במקהלה הודות לכך שהיו קשובים רק לו. מחזק ביטחון עצמי ודימוי עצמי.
 • צחוק הויכוח - לעמוד מול המראה ולדמיין שאני רואה את המשרד שלי, והתחלתי לנזוף בצחקוקים הו הו הו על האנשים במשרד שמכעיסים אותי. תרגיל צחוק הויכוח פותר בעיות של מרמור וכעס העלולים להתפתח בכל מקום שנמצאים אנשים שעובדים במשותף במשרד או בבית.
 • משאבת הצחוק - כידוע משאבה שואבת עימה כל דבר הנקרה בדרכה. את המשאבה הדמיונית יש להפעיל לכיוון מוחנו – זה הפועל ללא הפסק ומייצר מחשבות שליליות טורדניות. לשאוב ממוחנו את המחשבה השלילית שמטרידה כשאנו משמיעים קולות של שאיבות צחוק להרחיק אותה ממוחנו ולקרוא בקול גדול: זה לא שייך אלי מה מחשבה כזאת עושה אצלי בראש? ואז להתגלגל מצחוק...
  אימהות המזהות אצל ילדיהם פחדים שונים יכולים למגר את הפחד בעזרת טכניקה זאת: "הנה הפחד. הופ תפסנו אותו תפסנו את הפחד עכשיו לאט לאט נשאב אותו החוצה כשזה מלווה בקולות צחקוק ואומרים בקול רם: זה לא שלך זה לא שייך אליך בכלל. את זה נעיף מפה..
 • צחוק הקופסא - אנשים בוגרים עם מחשבות כפייתיות , הצליחו להיפטר מהן ע"י תרגילי המחשבות, ביניהם טכניקת "צחוק הקופסא" הבנוי על אותו עיקרון .
  בתרגיל זה אנו מתוודעים לקופסא קטנה הנמצאת בליבו של כל אדם ובתוכה מחשבות ורגשות שלילים שאין אנו רוצים בהם. בתרגיל זה יש לפתוח את הקופסא על ידי סיבוב מפתח קצת נוקשה ודמיוני ולספור אחת שתיים שלוש. הספירה מלווה בצחקוקים הא הו הי ואז להעיף את כל המחשבות שהשליליות לקופסא ואת הקופסא לזרוק לים..
 • הרפייה ע"י צחוק - שוכבים על מזרנים, כך הגוף נכנס להרפיה של כל השרירים, מכבים אורות כדי להקל לשחרר את קולות הצחוק שהרי אף אחד לא רואה אותנו. להשמיע מוסיקה שלווה או מצחיקה ואז לשחרר את זרמי הצחוק מגופנו. צחוק זה הנוצר כאשר הגוף במצב של שכיבה הוא היעיל והנכון ביותר, מכיון שכל איברי הגוף רפויים וכל האנרגיה המצויה בגוף מתמקדת בשחרור של זרמי צחוק. ולכן תמיד יש ילדים שאוהבים להתגלגל על המיטה ולצחוק כי זה הכי כיף כך לצחוק.

את התרגיל הזה מומלץ לעשות בסיום כי אז כל "שאריות" הצחוק יוצאות החוצה ומשחררים את הגוף ואת הנפש לחלוטין.

נכתב מאת:
דן כהן - מאבחן דידקטי ומוסמך בכיר בחינוך מיוחד והוראה מתקנת.
נייד: 05-48-47-1400 טל-פקס:03-5749449
דוא"ל: dan54@neto.net.il.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים3. שלום רב
מאת: טובה | 02.10.2014 | 14:16:19
מאוד מאוד נהניתי מהכתבה הזו! שהשם ישמח אותכם תמיד :)
2. כל מלה חקוקה בסלע
מאת: רותי חי - חזקה ביוגה צחוק | 26.12.2010 | 06:45:56

כמנחת סדנאות צחוק בכירה בארץ.....זו הדרך להתחבר למקורות השמחחחה שבנו...כתבה מעולה.

1. תודה
מאת: יניב | 21.05.2010 | 00:39:40

חזק וברוך דן כהן אשרי מי שמתרגל תרגילים אלו כל יום וכמו שרבנו הקדוש אומר שמתוך צחוק ושמחה חיצונית יזכה שיבוא לשמחה פנימית בעזרהי"ת.

אתר של שמחה
עמוד הבית
יצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר