מאמרים וראיונות

עצות חשובות לחיים מאושרים ושלווים

טיפים ועצות | דן כהן | י"ג תמוז התשע"ה | 11007 | 3 | |

עצות חשובות לחיים מאושרים ושלווים

מבוא:

1. מהי הצלחה בחיים?
הרבה אנשים חושבים שאינם מצליחים בחיים ולכן הם מאוכזבים, הגדרה של הצלחה אינה מה יש לי לעומת מה שיש לאחרים אלא מה יש לי היום לעומת מה שהיה לי פעם. על כל דבר שהתקדמתי ולו מעט הרי זה כבר הצלחה גדולה ונפלאה.
זכור - השוואה (בינך לבין אחרים) הן אותיות שואה, והיא תחילת ההרס הרוחני והגשמי של האדם.
לב"ד ר"ת לדעת בארץ דרכך, כל יהודי צריך לשנן לעצמו כי הוא לבד בעולם ואין מי שייעשה את העבודה שלו (ברוחניות ובגשמיות) בלתי הוא לבדו.

2. כיצד מגיעים לשמחת חיים?
א. צריך לזכור כי השמחה אינה מטרה בפני עצמה אלא אמצעי, זאת אומרת כשאדם אומר רק שאני אקנה לעצמי דירה רחבה או כשאני אחתן את כל ילדי או כשאגמור את כל חובותי אני אז אהיה שמח מאושר – הרי שאף פעם הוא לא יהיה שמח , אם ברגע זה אין לך סיבה להיות שמח אז אף פעם לא תהיה שמח, אבל אם אדם יודע שהמטרה שלו בעולם היא לעשות את רצון ה' במצב שלו ובכוחות ובנתונים שה' נתן לו והשמחה היא רק האמצעי להגיע למטרה זו. זאת אומרת ה' רוצה שאתפלל אעשה זאת בשמחה, ה' רוצה שאלמד או אלמד אעשה זאת בשמחה ה' רוצה שאחתן את ילדי אעשה זאת בשמחה. כמו שנאמר: עבדו את ה' –איך – בשמחה, בואו לפניו –איך נתקרב לה' –ברננה.
ממילא הוא יעשה את רצון ה' בשמחה בלי להיות תלוי בדברים חיצוניים.
ב. כאשר אדם יודע שבעצם ה' לא חייב לי כלום. לא דירה ולא משפחה ולא בריאות ולא הורים ולא משרה ולא עבודה ולא שכל ולא כלום וכל מה שהוא נתן לי זה חסד עצום וגמור שה' עשה עימדי, הרי תמיד הוא יודה וישבח את ה' על כל מה שהוא נתן לו.
כאשר לאה ילדה את בנה הרביעי את יהודה,היא אמרה "הפעם אודה את ה'". כי ידעו אימותינו הקדושות שליעקב יהיו 12 בנים וכל אם תקבל שלושה בנים אם כן בבן הרביעי כאשר לאה קבלה יותר מחלקה היא שמחה בחלקה ואמרה: "הפעם אודה את ה".
וכן כאשר אדם מודה לה' על כל החסדים שה' עשה לו שהרי ה' לא חייב לו כלום ובכל זאת נתן לו מתנות נפלאות – הרי שהוא יהיה שמח בחלקו תמיד.
ג. יש להתרגל לשמוח וליהנות מעצם העבודה שלו מעצם העשייה שלו ולא רק מהתוצאה. כי התוצאה היא לפעמים מוצלחת ולפעמים כישלון ויש אכזבות אך שאדם מתרגל לשמוח בעצם עבודתו בלי קשר לתוצאה הרי שהוא יהיה בשמחה תמיד.

  • תעבוד בעבודתך כאילו אינך צריך כסף.
  • תאהב כאילו לא פגעו בך.
  • תרקוד משמחה אפילו אם לא רואים אותך.

זכור- הנאה מפעולה היא המוטיבציה הכי חזקה לעשות שוב את הפעולה, והנאה מפעולה עם כל החיות וההתלהבות היא ערובה להצלחה.
כמו שכתב ספר החינוך: "אחר הפעולות נמשכות הלבבות".
עבור להילוך של שמחה, עשה עצמך שמח – ואז תהיה שמח.
עשה עצמך כאילו אתה נהנה מהדבר- ותבוא לידי הנאה .

 

עצות לרגיעה נפשית:
1. תפילה – לשפוך את הלב לפני ה' ולבקש על כל דבר קטן או גדול ברוחניות או בגשמיות. לספר לה' את הדברים שמציקים לו ויבקש שה' ייתן לו כוחות להתגבר עליהן.

2. לשמור על תזונה נכונה.בעיקר פת שחרית, הלחם הוא מרגיע את האדם (כמו שכתוב : ונשבע לחם ונהיה טובים), ירקות מכל הצבעים עם קליפתן בתוספת שמן זית.
אכילת שום. שום מרגיע את הלב מציף את הלב בשמחה ומזרים את מחזור הדם, לא לחינם נקרא השום אנטיביוטיקה של הטבע. כדי לא לסבול מהריח הרע של השום ניתן לקולפו ולקוצצו בסכין פלסטיק (כדי לא לאבד את הערך התזונתי שלו), את השום הקצוץ לערבב בלבן או גבינה או טחינה ולבולעו אם בכל זאת נשאר מעט ריח רע ניתן ללעוס מספר עלים של פטרוזיליה או לאכול חתיכת גזר.

3. שתייה מרובה .בעיקר מים או תה צמחים.

4. חיים של חילוץ עצמות - התעמלות באופן סדיר ורציף. אל תאמר שהייתי צעיר שיחקתי – שחק ואהיה צעיר. לפחות לפני השינה (עדיף גם לפני המקלחת) לכווץ את כל הגוף בכל כוחותיו בהיותו שוכב על המיטה ואחר כך להתמתח בהיותו שכוב ולהרפות את שרירי גופו. לחזור על תרגיל זה ג' פעמים.
תרגיל נוסף: לשבת על ברכיו לכופף את כל גופו עד שיכניס את ראשו בין ברכיו,ידיו מופנות לאחוריו ומחזיקות את כפות רגליו, וישהה בתנוחה זאת כמה שיותר.

5. חשיבה חיובית – חשוב טוב יהיה טוב. תדבר טוב יהיה עוד יותר טוב.
אדם שחושב מחשבות טובות ויש לו רצונות לעשות דברים, רצונות ומחשבות אלו יוצרים את המציאות שתהיה בדיוק כמו שהוא רצה או חשב.
(עיין מהרש"א מכות דף י: -בדרך שאדם רוצה לילך – מוליכין אותו, שני דיוקים חשובים בפסוק זה. לא כתוב בדרך שאדם מתחיל ללכת אלא בדרך שאדם רוצה לילך שיש לו רצון אפילו עוד לא התחיל ללכת, מוליכין אותו ולא כתוב שה' מוליך אותו.)
רצון של האדם נוצר על ידי תפילה שהוא מתפלל על זה או מדבר על זה כמו שכתוב: חייב אדם לומר מתי יגיעו מעשי למעשה אבותי.
לחפש דברים חיוביים שה' עשה לנו ואפילו קטנים מאוד. לדוגמא : חיכינו לאוטובוס והנה הוא היגיע מהר, והיה גם מקום לשבת וגם היה מזגן מוצלח וגם הנהג שם שירים חסידיים וגם הגענו.. מהר ליעדנו. כל אלה חסדים שה' עשה לנו וצריך להודות לה' על כך.
וגם על זה יש להתפלל שה' יזכה אותנו לראות את החסדים שהוא עושה איתנו בכל יום ויום כדי שנדע להודות לו על כך.
חשיבה חיובית – מקבלת עוצמה כאשר אדם מוציא את הדברים מפיו ומספר לחברים או לה' (בעת התפילה) בפרטי פרטים את הטובות שה' עושה עימו. ועוד יותר העניין מתעצם כאשר הדיבור על החיובי מלווה בתנועות ידיים נכונות. כגון אגרוף כפות ידיו והנעתן תוך כדי האמירות החיוביות שהוא אומר אני רוצה ללמוד תורה בשמחה, אני אוהב את ה' וה' אוהב אותי.

אילו הייתם מבינים את עוצמתן של המחשבות שלכם,
לעולם לא הייתם חושבים מחשבה שלילית
פיס פילגרים

6. מקלחת- ר"ת: תמיד מים קרים לאחר חמים. כאשר מתקלחים במים חמים עד כמה שאפשר ואחר מים קרים זה מרענן את מחזור הדם.

7. חשוב על אחרים
אל תחכה שישמחו אותך שמח אתה את אחרים,
אל תחכה שיעודדו אותך – עודד אתה את אחרים.
אל תחכה שיאמרו לך מילה טובה – אמור אתה מילה טובה לאחרים.
אל תחכה שיכבדו אותך – כבד אתה את אחרים.
אל תחכה – שיחייכו לך – חייך אתה לאחרים.

8. לחפש את נקודות האור גם בדברים רעים.
להפוך את הלימון ללימונדה.
להוציא מהפסולת את הסולת.
ולהוציא את האפקט מהדפקט.
להפוך את ההלחצה להצלחה.
ובזה יהיה רווח עצום כי מהדברים הטובים ודאי תצמח לנו טובה וגם מהדברים הרעים נמצא דברים טובים. כדי שיהיה לנו קל לעשות זאת יש לערוך רשימה של הדברים הטובים ולשמוח ולהודות לה' על כך ואחר לערוך רשימה של הדברים הרעים הטעונים שיפור ולחפש בהם את הטוב שאפשר להוציא מהן לרשום זאת ולומר זאת בפה מלא איזה חסד ה' עשה לנו שגם בדבר רע כזה מוסתר חסד של ה'. כמו שכתוב: בצר הרחבת לי. לומר ולא רק לחשוב זאת בראש.

9. כוחו של חיוך - לאנשים מדוכאים ולא רגועים נותנים תרופה הנקראת פרוזאק שיש בה סירוטנין המשרה על האדם שלווה ורוגע. בעצם כל אדם יכול לבנות לעצמו מפעל ליצור סירוטנין באופן חיובי וללא השקעת מאמץ או כסף. וזאת ע"י:
א. מאמץ גופני (הליכה, ריצה, ריקוד, שחייה וכד').
ב. חיוך – חיוך אפילו מאולץ ומעושה מזרים לדם כמות של סירוטנין שמרגיעים את האדם ומשרים עליו שלווה. כל שהחיוך יותר רחב ותדירותו גדולה יותר כך כמות הסירוטנין למחזור הדם גדלה.
בתחילה יש לתרגל חיוך מול המראה אחר כך להפוך אותו לתרגיל הרפייה בכל פעם שאנו מרגישים ירידה במצב הרוח או בעת לחץ גדול – נסה והיווכח.

10. נשימות עמוקות – ממעמקי הסרעפת (יש מחלוקת אם דרך האף או מהפה. כל אחד ייעשה מה שנוח לו) להכניס אויר רב, למלא את הבטן ולא את החזה, להחזיק את הבטן פנימה כמה שיותר זמן, ולפלוט את האוויר לאט לאט תוך כדי שאנו מצמידי את השיניים ומשמיעים את הצליל סי ארוך... עד שכל האוויר יוצא ושוב חוזרים על פעולה זאת מספר פעמים.
נשימות אלו ניתן לעשותן בהליכה או בישיבה. נשימות מסלקות עייפות גופנית מרעננות את פעולת המוח (כי הן מספקות כמות אדירה של חמצן למוח) מסלקות בחילות ופחדים למיניהם וכן עוזרים לשמור על מיתרי הקול שלנו שלא נהיה צרודים.

נכתב מאת:
דן כהן - מאבחן דידקטי ומוסמך בכיר בחינוך מיוחד והוראה מתקנת.
נייד: 05-48-47-1400 טל-פקס:03-5749449
דוא"ל: dan54@neto.net.il.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים3. משמעותי וחשוב
מאת: ליאת | 26.04.2017 | 22:25:48
תודה רבה :)
2. אני צריך עזרה
מאת: עומר ברוכמן | 03.04.2015 | 22:24:32
שלום.שמי עומר ברוכמן.אני בן 40.אני עובד שתי עבודות.אני נשוי.אני לא מאושר.אין לי פרנסה טובה.אין לי זוגיות טובה.אני צריך הכוונה.תודה עומר
1. מקסים
מאת: אני | 27.01.2014 | 09:25:15
אתר של שמחה
עמוד הבית
אודותדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר