מאמרים וראיונות

אומן ראש השנה

אומן ראש השנה | יהודה בן סעדון | י"ד אב התשע"ה | 3418 | 1 | |

אומן ראש השנה

בכל שנה לקראת ראש השנה ממריאים מאות מטוסים שמביאים למעלה מ-40.000 איש לציונו של הנחל נובע מקור חוכמה ואמונה, רבי נחמן מברסלב.
במשרדי הנסיעות נרשמו כבר אלפים ורבבות לנסיעה. קצב ההרשמה הוא גבוה מאוד.
תופעת הנסיעה בראש השנה לקיברו של רבי נחמן מברסלב לאומן שבאוקרינה, תופסת מקום בקרב רבים בעם ישראל. מה שהיה לפני עשרים שנה נחלתם של חסידים בודדים, הפך במרוצת השנים לתופעת המונים בני כל החוגים, שומרי מצוות ושאינן כאלה. אשכנזים, מזרחיים ותמנים. עשירים ומעוטי יכולת.
הסיבה העיקרית והיחודית שבגללה נוסעים לאומן היא רק בגלל מה שאמר רבי נחמן, שכל מי שיגיע אליו לציון, יאמר את התיקון הכללי ויתן עשר אגורות לצדקה, מבטיח לו רבינו שהוא עצמו ישטתח לאורכו ולרוחבו של הגיהנום כדי למשוך אותו בפאותיו ולהוציאו משם.
רבי נחמן הקדוש אומר "כל העיניין שלי הוא ראש השנה. ראש השנה שלי עולה על הכל, יזהרו האנשים המקורבים אליי שיהיו כולם בראש השנה. איש לא ייעדר". רבינו הרבה לדבר בהזדמנויות שונות על החובה המוטלת על כל מי שסר למשמעתו להגיע אליו ואמר שזה הדבר הנעלה ביותר.
בראש השנה באומן יכולים בנקל לתקן תיקונים שלמים, מה שבמשך השנה אין בכוחנו לפעול. אנשים שמעולם לא היו באומן בראש השנה אולי תוהים לשם מה בכלל צריך לנסוע לצדיק?... מי שאכן עבר את החויה בהחלט מרגיש את רוח רבינו בכל פינה. בציון של רבינו אדם מגלה את עצמו ומקבל תשובות אמיתיות לכל צרכיו האישיים העמוקים ביותר. כל מי שהיה באומן חוזר משם עם שפע של חידושים והתחזקות. מי שעדיין לא היה באומן, לא יבין לעולם עד שיגיע פיזית לציון ויזכה למה שיזכה...
העיניין של אומן ראש השנה הוא עיניין חשוב, יקר וקדוש, התועלת היא גדולה מאוד. כדיי להבין זאת בפועל ממש צריך לקיים בתמימות ופשיטות את עצת רבינו שאומר שכל העיניין שלי הוא ראש השנה. "ראש השנה שלי הוא חידוש גדול וה' יתברך יודע שאת זה לא קיבלתי בירושה מאבותיי, רק ה' יתברך נתן לי זאת במתנה. כל העולם תלוי בראש השנה שלי".
חשיבות ההתקבצות אצל רבי נחמן בראש השנה תופסת מקום גדול מאוד בקרב אנשי האמונה, קשה להקיף את כל הנושא כראוי, אך יחד עם זאת גם במעט שכתוב כאן אפשר לקבל מושג כלשהו על הנסיעה לאומן בראש השנה. כמעט כל אחד מהנוסעים לאומן יכול לספר על המסירות נפש שאין כמוה והכל בכדי להגיע לציון.

לוח השנה היהודי גדוש בחגים, אולם ראש השנה הוא משהו אחר. ראש השנה הוא חג של התחלה, של השורש הראשוני שממנו נוצרה כל הבריאה. אם חגיי השנה הם איבריי השנה- ראש השנה הוא הראש... כדיי להתרפאות, להיתקן, להתחדש, צריכים להתחבר עם הראש. בראש השנה מקבלים חיות חדשה ממקור ראשון. זה בעצם מה שאנחנו מבקשים ביום הזה. "כתבינו לחיים, מלך חפץ בחיים".... אם אם נשאל את כל האלפים והרבבות מכל החוגים והזרמים שמגיעים לאומן בראש השנה, נשמע חידושים וניפלאות על עוצמתו של רבינו ועל כוחו הגדול. לא לחינם אומר רבינו סימכו על כוחי.
חסידים, ליטאים, חרדים, חילוניים ומפורסמים יוצאים מידיי ראש השנה לאומן והכל בעקבות האמונה.
האירוע המרכזי של אומן הוא התיקון הכללי שנערך בשעה 12 בצהריים בדיוק לפניי ערב ראש השנה. נאספים אלפי אנשים כאשר אוירת קדושה מתפשטת באויר, לאחר מכן מתחיל ריקוד חסידי המוני של אלפי אנשים מכל הקצוות של החברה הישראלית, נותנים ידיים זה לזה ורוקדים בעוצמות שלא היו מביישות את האומן 17. סליחה את אומן בראש השנה..
אירוע משמעותי נוסף המסיים את ראש השנה באומן הוא התשליך שבו משליכים את כל העוונות והחטאים לאגם הענק שנימצא בסמוך לציון. המונים לבושים בבגדים לבנים, שופכים את ליבם על פניי המים. צעירים מתחזקים זורקים את העגילים לנהר לקול תשואות ההמונים.
אשרי האיש שזכה להיות באומן בראש השנה בציונו של רבינו הקדוש. יהי רצון שנזכה גם אנחנו להיות באומן בראש השנה יחד עם כל הצדיקים האמיתיים.

צוות האתר מברך את כל הגולשים לברכת שנה טובה ומתוקה, תכלה שנה וקלילותיה, תחל שנה ובירכותיה.

העיקר להיות באומן בראש השנה. אמן !

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים1. אומן בראש השנה
מאת: א.ב | 24.08.2011 | 11:19:21
למה דווקא בראש השנה - הרי התיקון הכללי הנאמר על קברו של רבי נחמן זצ"ל הוא עצה לאמרו בכל עת ולאו דוקא בראש השנה - ומה שאבי נחמן אמר שבראש השנה טוב להתפלל בקרבת צדיק התכוון לצדיק מנהיג אותו דור - ומה שכתוב בחיי מוהר"ן שהיו חסידיו של רבי נחמן רגילים לבקרו 3 פעמים בשנה ובמיוחד היו מקפידים מאד ביום השני של ראש השנה הרי זה היה בחיו - ואם תאמר שצדיקים במיתתם נקראים חיים זהו תירוץ לא מספק שהרי היינו צריכים לנהוג עם כל הצדיקים שנפטרו מן העולם את כל מנהגי תלמידיהם בחייהם עד עתה... אם כן מה הסיבה להשטטח על קברו של רבי נחמן זצ"ל דווקא ברא השנה כאשר ע"י מנהג זה לא מתיחסים לדעתם החשובה של כמעט כל גדולי דורנו בענין זה?
אתר של שמחה
עמוד הבית
דרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר