מאמרים וראיונות

ראיון עם הזמר גד אלבז

מוסיקה יהודית | יהודה בן סעדון | ל' סיון התשע"ה | 5208 | 0 | |

ראיון עם הזמר גד אלבז

פתיח על גד אלבז:
כשאמרתי לא מזמן על גד אלבז שהוא זמר מחונן, שאל אותי מישהו ואמר מה זה מחונן? אמרתי זמר מחונן זה זמר שיש לו חן, שיכול לשיר בכמה סגנונות. זמר עם איכויות קוליות נדירות, חלומו של כל זמר. זמר שמצליח לנגוע ישירות ללב ולרגש עד דמעות.
יש מאחריו כבר כמה אלבומים שכוללים בתוכם להיטים גדולים.
עוד מהיותו ילד עמד על במות ושר , הוא פשוט מקצוען ולעניין, מלומד שירה וניגון, יוצר נפלא, מלחין משובח, מכיר את מקומו, לא לוקח את הכבוד לעצמו אלא רק שר לכבוד מי שאמר והיה העולם.
יש לו דואטים מרגשים מאוד עם זמרים מהשורה הראשונה, שלומי שבת, אלון דה לוקו, אביעד גיל ועוד רבים וטובים.
אחד המצליחים ביותר הוא השתתפותו בפרוייקט של עובדיה חממה עם השיר "אנא בכח" ועוד דואטים עם אבא בני שהם בחינת עלית על כולנה.
החידוש הוא שמה שגד מצליח לעשות בשירתו זה משהו שטרם היה כאן. הוא אהוב ואהוד על כולם, דתיים חילוניים ועוד שאר מיניי הגדרות. הוא הולך ונהיה בינלאומי. הוא כבר בינלאומי.
נכנסתי לאינטרנט כתבתי גד אלבז וזה הלך ונהיה כמעיין המתגבר. קליפים, כתבות, תמונות, קורות חיים, הכל בכל מכל ברוך ה'.
ההכרות שלי עם גד היא נדירה ומיוחדת. עשינו כמה שבתות יחד, נפגשנו הרבה בבית דווקא, את השירים מאלבומו אור בקצה המנהרה שמעתי עוד לפניי כולם. הייתי בחתונתו, שרתי ורקדתי, שמחתי עד מאוד. הייתי בברית המילה של בנו בנימין, אפילו הקלטנו דואט יחד עם אריה פרננדו {המכונה שלמה ארצי של הדתיים}. בכל תוכניות הרדיו שהגשתי בערוציי הקודש השונים גד היה זמר הבית של התוכנית. יש מאחרינו מספר לא מבוטל של השמעות וראיונות.
בקיצור "אני זוכר כשגדי נולד".
אני מתקשר לגד מספר לו על האתר על מנת לקיים עימו ראיון, בהתחלה היו קצת בעיות עם אנשיי ההפקה שלו שלא ממש התלהבו מהרעיון אבל מהר מאוד טיפלנו גם בזה וקבענו להיפגש ברמת גן ליד הסיטי טוואר באחד האולפנים הנחשבים שיש היום בארץ. אני מגיע בשעה שקבענו, נכנס לאולפן ולנגד עיניי ניצב במלוא הדרו המוזיקאי שלמה גרוניך, שניהם יחד מקליטים מוזיקה מדהימה ביופיה מן המקורות. הטלפונים מצלצלים בלי הפסקה. תוך כדיי הקלטה גד יוצא מאולפן השירה על מנת להיתראיין ברדיו "אמצע הדרך", שם אלון דה לוקו מתארח בתוכנית וגד עולה לשידור, עונה לשאלות המראיין יורם וזאנה לצורך העניין. הוא מספר על ההתחברות עם אלון, על הפרויקט עם שלמה גרוניך, על הנסיעה לחו"ל במוצ"ש הקרוב ועל עוד כמה חידושים שקשורים לו ולאלון דה לוקו.
לקראת הערב יצאנו מהאולפן, גד לא ויתר לי ואמר שאני חייב לבוא אליו הביתה. נאכל משהו טעים שאישתי הכינה, תשמע כמה דברים חדשים שכתבתי ואח"כ נדבר. יש זמן הוא אומר. מגיעים אליו הביתה וזאת הזדמנות לברך אותו ואת משפחתו על רכישת הבית בחולון. אשתו מתנצלת על הבלאגן שיש בבית. רק לפניי שבוע עברנו היא אומרת.
גד משמיע למורן אישתו את שלושת השירים הלא גמורים עדיין שהוא הקליט היום עם שלמה גרוניך. הם שמחים ומתרגשים ואני עוד יותר רק מלראות את הזוגיות. איך שאנחנו מתיישבים בשולחן אבא בני מתקשר ומזכיר לגד שהיום יש אירוע משפחתי שהוא חייב להיות בו. נו הלכה הארוחה, הראיון מתעכב וכנראה שאת הסקיצות שגד רצה להשמיע לי, אשמע בפעם אחרת. נוסעים אוספים את אבא בני והבנות ונוסעים לרמלה לחינה של דודנית של גד. למה אני מספר לכם את זה?, רק כדיי לנסות לתאר לכם מה קרה כאשר האלבזים נכנסו לאולם. פשוט לא להאמין, אפשר לחשוב שהם חתניי השמחה. כולם התנפלו עליהם בנשיקות של חום ואהבה, כולם רוצים להצטלם עם גד ובני. נו גד כמו אביו מאיר פנים לכולם ולא מסרב לאף אחד. בקיצור לאחר האירוע נסענו שוב אל גד שרצה לדחות הראיון והתלונן על עייפות. האצתי בו עוד קצת ובשעה טובה הצלחנו לקיים את הראיון.
הראיון עם גד לא יהיה דומה לראיונות אחרים אלא נשתדל להפוך אותו לשיחת חברים שזה כידוע עולה על הכל.הראיון המלא:

גד אתה ושלמה גרוניך?? הכיצד?
גם אני הייתי מופתע בדיוק כמוך, לעבוד עם אמן שנחשב למוזיקאי מהשורה הראשונה זה חידוש גם עבורי.


איך הגעת אליו?
בעצם הוא זה שהגיע אליי - התקשר אליי בחור בשם חנן בר סלע שהוא הסקספוניסט שלו שהוא גם אדם חובש כיפה, הוא זה שלמעשה דאג לשידוך בנינו. גרוניך סיפר לו שלפניי שנה בערך הוא ראה אותי בערוץ 2 ביום ירושלים מבצע שיר ומאותו רגע הוא קיבל בדעתו לעבוד איתי על הדיסק החדש "מן המקורות".
לפניי שבוע קיבלתי טלפון מחנן בר סלע שאמר לי ששלמה גרוניך מעוניין לעבוד איתי, שאלתי אותו אתה רציני?זאת הייתה הפתעה. טוב חנן דאג לפגישה, עכשיו כבר אפשר לספר ואתה יהודה הראשון שיודע מזה. השידוך עלה יפה ונולדו שלושה שירים שגרוניך הלחין למילים מן המקורות עבורי.


זה ממש חידוש. אתה מרגיש שאתה מפלס דרך גם לקהל של מאזינים שרחוקים מתורה ומצוות בצורה יותר משמעותית?
בהחלט, אני ממש מתרגש ונפעם מהשידוך הזה, זה בדיוק מה שאני כל הזמן חולם.

אפרופו חלומות. אתה מגשים את חלומותייך?
מזה מגשים, חווה, חי ומרגיש שהחלום פשוט מתממש בסיעתא דשמיא.


שמעתי אותך אומר שהחלומות קצת מלחיצים אותך, אתה בלחץ?
אני מאמין באמונה שלמה שמה שצריך לקרות יקרה ואם יש לי חלומות שהם אוליי מעבר למציאות זה לא בידי אם הם יתממשו או לא, לכן אני לא בלחץ.


עד לפניי שנתיים לא היית ממש מוכר בציבור החילוני, עכשיו ברוך ה' כולם יודעים מי זה גד אלבז, אתה חושב שהדואטים שעשית עם האומנים שהזכרנו קודם עזרו לך להגיע לתודעה?
ברור. עוד מילדותי אני יודע שכאשר יש אחדות בין דתיים לחילוניים לא רק במוזיקה אלא בכל התחומים, אפשר להגיע להישגם והצלחות. כל שאיפתי היא רק לשבור את המחסום הזה שקיים בין דתיים לחילוניים. זאת קליפה מאוד קשה. יש פתגם שאומר בתחבולות תעשו מלחמה, שזה מבחינתי להיעזר בכישרונותיהם של האומנים הללו על מנת להגיע לתודעה. אני כאדם שחובש כיפה נראה כחרדי ומרוחק וכל מגמתי היא לשבור את המיתוס הזה. אני מאמין ורוצה להיות זמר ששר לכולם, דתיים, חילוניים, אשכנזים וספרדים.


השיר "אנא בכח" בפרוייקט של עובדיה חממה זוכה להצלחה בילתי רגילה. חשבת שהשיר יצליח בצורה כזאת?
האמת שלא, למרות שהשיר מדהים. זה נראה לי יותר מידיי קדוש. מה שקרה זה שכאשר מילות הקודש של "אנא בכח" בתוספת הלחן המרגש הם שהאירו על כולם וזה מה שגרם לשיר להיות כללי ואהוב על כולם ממש.


איך הגעת לעובדיה חממה?
למען האמת יצא ככה. שנינו מקליטים באותו אולפן ופשוט נוצר בנינו חיבור טוב שהניב הרבה פירות ברוך ה'. עובדיה חממה הוא אדם ירא שמיים בתכלית, בעל מידות טובות ומוזיקאי מלא עולם.


ספר לנו על הנסיעה לחו'ל בעוד יומיים.
כן בעוד יומיים בעזרת ה' אני טס לניו יורק על מנת לסיים את האלבום החדש שבעוד חודשיים יסתיים אם ירצה ה'.


במה יהיה שונה האלבום הזה מאלבומייך הקודמים?
משתתפים בהפקה הזאת מפיקים מהשורה הראשונה בעולם. הפקה עשירה ביותר עמוסת נגנים. הפקה אוטנטית שמשלבת בין הקלאסיקה למודרניזציה. 

יש כבר שם לאלבום?
אנחנו עוד מתלבטים בעיניין הזה, לא זה מה שצריך להדאיג. הדיסק הולך להיות מרענן עם הרבה חידושים.


גד יקירי השמועות על המופע הגדול בקיסריה הם נכונות?
כן בטח. ישתבח שמו, אני מחכה לזה בכליון עיניים. זה יהיה ממש קונצרט. 35 כנרים, 12 נגנים, רצועה ארוכה של אומנים אורחים, משתתפים בהפקה גם ערוץ המוזיקה הכללי 24 שלראשונה ישדר אירוע שיהיה בהפרדה מלאה, שזה לכשעצמו קידוש ה' מאוד גדול. אנחנו כרגע בעיצומן של החזרות לקראת המופע הגדול שכולנו תקווה שיהיו עוד מופעים מהסוג הזה בהמשך.


אתה ממש פורץ דרך בעיניין הזה.
אני שמח מאוד שנפלה בחלקי הזכות הגדולה הזאת. זכות שיכלה הייתה להינתן לכל זמר אחר ניתנה לי בחסד מה'. כולי תקווה שזה יקרב עוד יותר בין דתיים לחילוניים.


לפניי מס' חודשים הייתה עלייך כתבה גדולה במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות, שם התפרסם שהתחברת לאחד ממפיקי העל בעולם הגדול, איך זה קרה?
למען האמת דיברתי על זה המון פעמים, ולך הפעם אני אספר משהו שטרם אמרתי. השקט שהיה לאחרונה סביב גד אלבז, הוא השקט שלפניי הסערה שהולכת ובאה. שקט שהייתה טמונה בו הרבה עשייה כמו פגישות עם אנשיי יחסיי ציבור, מוזיקאים, עורכי דין מענף הבידור, חברות תקליטים גדולות, שמיעת חומרים שמגיעים אליי מטובי הכותבים בארץ ובעולם, בניית תדמית, צילומי קיליפים ועוד ועוד.
יש עניין שאומר כל דבר בעיתו. היום ברוך ה' הדברים זזים בצורה טובה ואני לא דוחק את השעה. אין לי בעיה להופיע רק בחו"ל, שאיפתי היא להפיץ את היהדות קודם כאן בארץ הקודש ואח'כ מעבר לים, בגלל זה חזרתי לכאן לעשייה.


מה למדת על המקצוע הזה מהאלבום הראשון ועד היום?
שזה מקצוע מאוד קשה ואם אתה לוקח את המקצוע הזה כמקצוע עיקרי, אתה תוכל ליהנות ממנו וגם להנות מהפרות, שהפרות הם יכולת ההשפעה שזה גורם, מבחינתי זה הסיפוק הגדול ביותר.


איך אתה מתמודד עם כל תופעת ההערצה סביבך?
בכל הופעה שלי אני דואג להחדיר לבניי ולבנות הנוער שההערצה בשורשה היא דבר שגוי, במקום לקרוא לזה הערצה אפשר לקרוא לזה הערכה. אלה שלוקחים את זה למקומות לא טובים אני דיי מבין אותם, גם אני בימיי נעוריי הערצתי זמרים. היום אני מרגיש שמעריכים אותי יותר בגלל שמכבדים אותי כאדם שומר תורה ומצוות.


איזה זמרים הערצת?
זה כרגע ממש לא משנה, זה היה כשהייתי ממש צעיר וזה גם מה שקורה לכל אותן בנות שאוהבות את שיריי שלפעמים מהתרגשות יתר הן עוברות את גידריי הצניעות ולכן אין צורך לדון אותן על כך כי כמו שאמרתי זה רק עיניין של גיל.


מה השיר שלך שהכי משקף אותך?
שאלה קשה. כל השירים יחד מובילים לפאזל אחד גדול שהתמונה שלו לא ברורה עדיין. ההשתקפות שלי נתונה ביד ה'.


מה נותן לך השראה לכתיבת שירים?
קודם התפילה, הלימוד, האמונה. משם הקדוש ברוך הוא משפיע עליי ואני מרגיש שאת הכל אני מקבל במתנה.


יש לך איזה טיפ למי שמנסה את מזלו בתחום?
ראשית שיעשה חושבים עם עצמו ויבדוק אם המקצוע הזה בנוי לו ולאופיו. צריך לקחת בחשבון את כל הסיכונים והאכזבות שכרוכות בכך, ברגע שהוא עובר את השלב הזה אם הוא חושב שהוא מספיק טוב שיאמין בעצמו, יתעקש וילך עם זה עד הסוף.


בדרך כלל זמרים יוצרים מקשיבים רק לעצמם... גם אתה כזה?
אני משתדל להיות קשוב לדברים חדשים שנעשים היום וראוי לציין שיש הרבה דברים שאני מאוד אוהב.
כמו מה למשל?
את מה שישי לפידות עושה אני מאוד אוהב, לדעתי הוא אחד היוצרים המוכשרים מהטובים שיש לנו, חיים ישראל, איציק אשל, אביעד גיל, ניר קפטן מקפטן וגולד ועוד...


 

 

שאלון אישי

מה מביך אותך?
אני לא נבוך בקלות, מה שיכול להביך אותי זה שאין לי מה לומר לך כרגע.

על מה בחיים לא הייתי מוותר?
על האמונה. על חיי המשפחה שלי ועוד כמה דברים שאני שומר רק לעצמי.

מה מעציב אותך?
כשאני טס ואין אף אחד לידי, לפעמים אני מרגיש כמו בגלות ממש כשמשפחתי לא לידי... אבל אתה יודע איך זה מעז יצא מתוק.

מה הכי מצחיק אותך?
שקט. כאשר צריך להיות רציני מידיי ואם מישהו עושה טעות קטנה, אני לא יכול להפסיק לצחוק.

ספר על יום שיגרתי בחייך.
מתעורר מוקדם בשעה שבע מתפלל במניין, בשמונה וחצי לוקח את הילד לגן משעה עשר עד אחת בדר"כ אני בישיבת "עטרת הלווים" בפתח תקוה בהנהלתו של הרב מורי ורבי הרב יהושוע לוי שליט"א, משם אני מתחיל את סדר הפגישות. עכשיו למשל אנחנו בתקופה פוריה מאוד ברוך ה', צילומי קליפים, סינגלים והרבה הרבה שעות אולפן וחזרות לקראת המופע הגדול בקיסריה. כל זה כמובן כאשר אני בארץ, בחו"ל סדר היום עמוס עוד יותר ומה שאני רוצה הכי הרבה זה רק לחזור הביתה.

איזה מסר היית רוצה להעביר לקהל שלך?
לא לשפוט אדם לפי מקומו, אלא לפי הניצוץ היהודי שבו.

אם לא היית זמר מה היית עושה?
לא רואה אפשרות אחרת.

האם אתה משתייך לחסידות מסויימת?
שום חסידות, זה חלק מהדברים שאני רוצה להשפיע בהם על קהל מאזיניי. אני מכבד את כל הזרמים ולומד מכולם את מה שמאפיין אותם. למשל מחב"ד אהבת ישראל, ברסלב - תמימות ופשיטות ועל זה הדרך.

האם היית באומן?
כן בהחלט ואני מתכוון לנסוע כל שנה בעזרת ה'.

לסיכום. היכן אתה רואה את עצמך בעוד מס' שנים?
משופשף יותר, מאמין יותר, משפחה גדולה יותר והכי חשוב שלא חשוב מה יקרה איתי העיקר שזה לא ישפיע על האופי שלי.

גד אני מודה לך על היום כייף שהיה לי איתך ויחד עם זה אני רוצה לברך אותך בשמי ובשם כל צוות האתר "מצווה גדולה להיות בשמחה" להמשך הצלחה, פוריות מוזיקלית, בחיי המשפחה ובכל מעשייך. תודה ויישר כוח.
תודה יהודה ידידי הטוב, לך ולכל צוות האתר המצויין שלכם.
אני שמח מאוד על הראיון, אני מעריך ומוקיר את האתר ואת האנשים העוסקים בו, ולך יהודה אני מאחל הרבה הרבה הצלחה אני יודע שאתה זקוק לה בתקווה שנהיה בקשר תמיד ואולי בעתיד נעשה עוד דברים ביחד. תודה.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
אודותדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר