מאמרים וראיונות

ראיון ראשון ובלעדי עם הזמר ריש לקיש

מוסיקה יהודית | מערכת האתר | ל' סיון התשע"ה | 3675 | 20 | |

ראיון ראשון ובלעדי עם הזמר ריש לקיש

עם ריש לקיש אפשר לדבר על הכל. פשוט על הכל בכל מכל, רק אל תשאלו אותו מה שמו המקורי. - זאת השאלה המביכה והלא נוחה מבחינתו. מה שחשוב שהוא מרגיש מחובר בכל רמ''ח אבריו לריש לקיש.
ריש לקיש של ימינו בן 43, מוזיקאי, כותב, מלחין ושר. בעבר הוציא שני דיסקים פרי יצירתו שראו אור במחוזות קטנים. שיריו זכו להשמעות בערוצי הקודש השונים, בהם השתלב במצוינות כאשר התחיל את דרכו החדשה בחזרה בתשובה.
הדיסק הנוכחי הוא מושקע, ארבעה עשר שירים מקוריים ומעובדים על פי טעמו ריש לקיש, כל הלחנים שלו. שבעה שירים כוללים גם את המילים, השאר לקוחים מן המקורות, מתהילים, מהא''רי הקדוש שיר בארמית, שיר שנכתב לפני שמונה מאות שנה של רבי ישראל נגא'רה ועוד שיר שאת מילותיו כתב רבי נחמן מברסלב וגם מתוך קהלת, הוא שלמה המלך.
בעשיית הדיסק הושקעו המון שעות וימיי אולפן. העבודה הייתה מהנה ומרגשת כאחד וגם המון עיכובים של זמן שהתמשך ועוד בעיות טכניות כאלה ואחרות. בסיכומו של דבר המוצר המוגמר עונה על דרישותיו של ריש לקיש.

תחילת הראיון עם הזמר "ריש לקיש":

ריש לקיש, ברכות לרגל הוצאת הדיסק.
תודה רבה.
אם היו אומרים לי לפני עשר שנים שהיום אהיה חוזר בתשובה עם דיסק שלישי, לא הייתי מאמין.
אני מתיחס אל הדיסק הזה כאל דיסק ראשון מפני שהוא יותר מקצועי ומעובד וגם השם שבחרתי לעצמי ולפרוייקט...

מה קרה עם שני הדיסקים הקודמים שהוצאת? איתם לא פרצת עם השם ריש לקיש..
לא.
הדיסק הראשון שהיה דיסק ביכורים נקרא "גיליתי את ה'". סיפרתי כבר בעבר שעם חזרתי בתשובה לפני קרוב לעשור, רכשתי גיטרה עם מיתרים הפוכים שיתאימו לנגן שמאלי. מכמה אקורדים בודדים שרק למדתי אז כתבתי מנגינות ומילים. ממש כמו ילד קטן שמתחיל את צעדיו הראשונים. שומעים בשירים את המבוכה, התמימות, ממש ינוקא. יחד עם זאת את החן, ההתלהבות והשמחה של ילד שמתחיל את צעדיו הראשונים בעולם שעד אז היה רחוק ממני כמרחק מזרח ממערב. על הדיסק הזה כבר דיברתי וסיפרתי בכל מיני הזמנויות ומקומות.
הדיסק השני שנקרא "בפעם השנייה" שלצערי נגנז פשוט כך. היה אסור להוציא ולפרסם אותו בגלל שהתוצאה הסופית שהייתה ברמה מאוד נמוכה. היום אני יודע ומבין שאסור היה לצאת איתו. אז חשבתי בשיא התלהבותי שלא משנה לי מה אומרים. רצתי עם הראש בקיר עד שהבנתי שזאת ממש טעות. אבל דבר טוב בוודאי יצא מזה. ראשית למדתי מה לא לעשות יותר. התרברבתי, הייתי בתוך בועה שהתפוצצה לי בפנים. האכזבה הייתה גדולה. לא כדאי לבכות על חלב שנשפך. מה שהיה היה. עברו מאז יותר משלוש שנים והיום אני חובק את הדיסק השלישי ששמו הוא ריש לקיש. היום אני מרגיש בשל יותר, מקצועי יותר עם תכנים הרבה יותר גדולים ועם עיבודים מושקעים. למדתי לשיר בסולם שירה שמתאים לי ובהחלט שומעים ומרגישים זאת.

 

מדוע בחרת בשם ריש לקיש? ולמה אתה מתעקש להסתיר את שימך המקורי שאותו כבר דיי הרבה מכירים?
מסיבה אחת פשוטה. ריש לקיש שהיה אמורא פשוט מרתק אותי. כל פעם שניתקלתי בשמו במסגרת לימודיי פשוט התמוגגתי והתרגשתי. רץ במוחי הדימיון שאם הייתי חי בתקופתו בוודאי הייתי בחבורתו אם לא הוא בעצמו. מאמריו, דיבוריו, אומץ ליבו פשוט ריתקו אותי. אני מקנא בריש לקיש קינאה מותרת שהיא בחינת קינאת סופרים תרבה חוכמה. נכון להיום אני מרגיש שאני ריש לקיש עם כל העזות וחוסר הצניעות שבעיניין.
אני משתמש בכוחו, בחוכמתו ובאומץ ליבו של ריש לקיש בעיקר על מנת לקדם את מחשבותי ודעותיי כדי לתרום ולהשפיע לטובת הכלל. כרגע ישנם דברים שהשתיקה יפה להם... לגבי שאלתך על שמי המקורי?.. בוא נעבור לשאלה הבאה בבקשה.

 

ספר קצת על התהליך בעבודה על הדיסק.
באמת שווה סיפור. כאמור לאחר הכישלון של הדיסק השני, לא חשבתי שאקליט שוב. במרוצת הזמן מאגר השירים הלך וגדל. משיר ועוד שיר שכתבתי בער בי פתאום הרצון לצאת ולא לוותר. מה לעשות זאת התכלית שלי ויותר מזה זאת גם מתנה גדולה שקיבלתי שאסור בשום פנים לוותר. בקיצור הייתי זקוק להתחלה מבחינה כספית, לא נעים לספר שבגילי המופלג אני סובל ממה שנקרא חיסרון כיס. לאמונה ולרצון בחיים יש כח יותר מהכל. בחסדי ה' היה זה רפי אחי שאמר לי שהוא לא יכול לראות אותי כך יותר ושהוא מוכן לעזור, לעשות את הצעד הראשון. קום אחי הוא אמר לי ותתגלה בעולם. אסור לוותר. מה קרה לך בן אדם? מה לך נרדם? קום קרא בתחנונים. קרא לאלוהיך, בקש, תתחנן, תתרפס, שכחת את כל דיבוריך, את דרושתיך?. כאמור היה זה רפי אחי הטוב שהוא בחינת נחשון בן עמינדב שהיה ראש וראשון להושיט לי יד והאמין בי, מה שנקרא "משכני, אחריך נרוצה".. כשהיו לי כמה אלפי שקלים בכיס, התחלתי לחפש מעבד מוזיקלי. היו כמה שניסיתי לעבוד איתם אך לא אהבתי את התוצאה עד שפגשתי את שלומי יפרח הילד המחונן מהעיר רמלה שנמצאת בסמוך לעיר לוד בה אני מתגורר. שלומי הצליח להפתיע ולרגש אותי כל פעם מחדש. התקדמנו בצעדי ענק. המשכתי במקביל לגייס תקציב וכאן היו ניסי ניסים. כולם אחיי האחרים, הוריי, מכרים עזרו והושיטו יד. כמובן דני ממן ידידי הטוב, השתלב בהמשך. אייבי קזס שלו חגורה שחורה במאסטר השלים את הכל. אין מקום להאריך ולנסות לתאר ולהמחיש את התהליך. נוסיף ונבין שלפני ואחרי הכל את הסיעתא דשמיא, והריי התוצאה. דיסק שלם, ארבעה עשר שירים. מכאן כל מה שנותר זה להקשיב למוזיקה ולהתחבר.


ריש לקיש חזר בתשובה לפניי כעשר שנים. בעברו עסק בעיקר במכירות, ימיו האחרונים כאיש מכירות חילוני כהגדרתו היו בערוץ הקניות שגם שם השתלב, ודווקא שם קיבל תובנות חדשות והמשיך בנדודיו אחר האושר האמיתי. בישיבת שאגת אריה שהוקמה בעיקבות כניסתו של הרב אריה דרעי לכלא, שם בשאגת אריה, הישיבה שנמצאת בסמוך לכלא מעשיהו שברמלה קיבל את האור הגדול והחליט לחזור בתשובה. "גיליתי את ה' ", היה השיר הראשון שכתב.
ריש לקיש מחזיק בעצתו של רבי נחמן שאומר, אל לו לאדם להיתפחד כלל, לא יבהל ולא יתבלבל כאשר הוא מרגיש שיש ביכולתו להשפיע ולפעול למען הכלל. אין לך אדם שאין לו שעה, זה לא סיסמאות, זאת אמת. ריש לקיש עבדו הנאמן של מי שאמר והיה העולם, מבין בהשגה פשוטה שטובה שעה אחת של תשובה בעולם הזה מכל חיי העולם הבא. אם ריש לקיש יכול - כל אחד יכול.
ריש לקיש שלנו הוא פצצת אנרגיה, אוצר מלא יראת שמים, מאוהב בעם ישראל אהבת חינם. כל ידיעותיו, ניגוניו ודיבוריו לקוחים רק מהתורה הקדושה שאותה הוא אוהב, בה הוא לומד. חז''ל הקדושים הם חבריו הטובים והוא להם כמדובב שיפתותייהם כשלומד את תורתם.

 

מה המסר והכיוון של השירים?
המסר הוא שאין שום ייאוש בעולם כלל. כל הדיסק ברובו שמח ואופטימי שמתאר את עבודתו התמידית של כל בעל תשובה, אפילו השירים השקטים יותר מלאים באופטימיות ורוצונות טובים. חשוב לציין שהמילה "אני" כלל לא מופיעה באף שיר שזה לכשעצמו חידוש מרענן. הכיוון אקוסטי בסגנון רוק בשילוב אתני עם מוזיקת עולם. עשינו גם שיר בקצב הדאנס העכשוי. (ככה בקטנה)

 

מה למדת מאז הדיסק הראשון שלך ועד היום?
למדתי המון, ברוך ה'. קודם לשמור על צניעות וענוה וביעקר לשמור על הלשון. כדי שהמסר והמילים יקבלו יקבלו את כוחם, צריך לבקש ולהתפלל ולהבין שמה שקורה זה כלל לא מובן מאליו. הדברים יוצאים מן הכח אל הפועל במחשבה תחילה, דיבור, זאת אומרת שצריך לדבר על אך רק עם אנשים שבאמת רוצים בטובתך ולבסוף פשוט לעשות זאת בחינת - ברוך אומר ועושה. למדתי שאסור להתפשר, לשאוף למצוינות. בתחום המוזיקה בישראל אין מקום לחובבנות.

 

היכן יהיה ניתן לרכוש את הדיסק?
בשלב זה הוצאנו מספר מצומצם של דיסקים שנועדו בעיקר לשדרנים, עורכים מוזיקליים, עיתונאים, מבקרים ואנשי יחסי ציבור. כעת אנו נמצאים בעיצומו של תהליך חיפוש אחר שיתופי פעולה עם חברות תקליטים, יחצני'ם ומפיצים. גם על זה כמובן צריך להתפלל ולקוות שה' הטוב יחבר אותנו לאנשים הטובים והחזקים בתעשיה. הכוונה היא להגיע אל כל קהלי היעד ולא רק במגזר זה או אחר. מוזיקה היא שפה בנלאומית שדרכה אפשר לשמוח ובעיקר להשפיע. הפעם בחרנו לעשות את הדברים בצורה שונה ובטוחה. בשלב זה אנו מתחילים עם ראיונות באינטרנט, ברדיו ובעזרת ה' גם בטלויזיה. אנחנו מאוד מאמינים בעשייה. בקיצור בקרוב מאוד גם את הדיסק של ריש לקיש יהיה ניתן לרכוש בכל חנויות התקליטים המובחרות. חחח

 

לא מוותרים על ראיון אישי:

אם היית יכול, מה הייתי משנה בך?
אני דיי מרוצה בסך הכל, אולי את הנאיביות.

מה מביך אותך?
שקוראים לי רב או רבי....

על מה בחיים לא היית מוותר?
על הלימוד, האמונה, הניגון והמשפחה.

מה מעציב אותך?
בני אדם מיוסרים.

מה מצחיק אותך?
אה המון, בעיקר הומור בריא ושנון.

איזה מסר היית רוצה להעביר?
אם ריש לקיש יכול, כל אחד יכול.

אם לא היית זמר, מה היית עושה?
מסתבר שכל מה שעשיתי בחיי היה רק על מנת להגיע לידיעה שהכי טוב והכי שמח לי זה כשאני שר ומנגן.

האם אתה משתייך לחסידות מסוימת?
לחסידות כלל ישראל ואהבת ישראל...

האם היית באומן?
לצערי עדיין לא.
האם הנך מתכוון לנסוע לאומן?
כן, בוודאי.

היכן אתה רואה את עצמך בעוד עשר שנים?
אין לי אומץ לחשוב על זה.
אני חי את היום יום ואת תקוותיי ומשאלות ליבי אני שומר עמוק בלב בידיעה שכל דבר הסמוי מן העין יש בו ברכה.

 

לגולשי האתר הנכם מוזמנים להוריד ולשמוע 2 שירים מתוך הדיסק החדש "ריש לקיש":

רצועה 01 - אם אתה מאמין (3:45) (להורדה לחצו כאן)
רצועה 02 - הבל הבלים (2:54) (להורדה לחצו כאן)

 

ריש לקיש, אנו מודים לך על הראיון ומאחלים לך המון הצלחה והרבה שירים יפים.
תודה רבה. חייב לציין שאתר של שמחה הוא אתר מועדף בעיניי.
כאן גם למעשה אנו מקיימים את הראיון הראשון לרגל הוצאת הדיסק. מקוה שהקריאה תהיה יעילה ומועילה ושהשירים יתקבלו באהבה. כל מה שנכתב ומושר כאן, הכל למען שמו באהבה. שוב תודה רבה..

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים20. התחזקתי
מאת: חברוני | 15.11.2010 | 19:42:19

אם אתה מאמין שהכל הבל הבלים, עכשיו הזמן לאמונה... יתנך השם כל יום, ידיד, רועי, מקימי. הפעם באמת טוב להודות שעוד יוסף חי... ומבצע מוריד מחיצה, מעלה מתהום לאורך ימים...והכל...לטובה ולברכה מכבוד בורא העולם... מלך מלכי המלכים, הקב"ה.... תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה....

19. אשריך ריש לקיש אהבתי יישר כח אמן
מאת: מיכאל בוחבוט | 08.06.2010 | 06:48:45

השם יחזק אותך ריש לקיש בעבודתך הקדושה

אשריך בעולם הזה וטוב לך בעולמות עליונים אמן כן יהיה רצון

 

18. מ ד הי ם ! ! ! איזה יופי של שירי נשמה...
מאת: שירה | 17.01.2010 | 00:11:36

מברכת אותך שתצליח בגדול

להפיץ אור השם בעולם....

17. זמר יוצר מדהים !!!
מאת: יפעת | 25.10.2009 | 08:49:04

זמר ויוצר מוכשר בהצלחה :-)

16. תודה רבה לה
מאת: יהודי | 02.09.2009 | 10:49:08

אשריך ריש לקיש

נהנתי מאוד מעבודתך

עליך אמרתי האש שלי תוקד עד ביאת משיח

ממש האמנת שיכולים לתקן

עשית עבודה יפה ביותר

חזק ואמץ בעבודתך

נ נח נחמ נחמן מאומן

15. לכבוד בורא עולם...
מאת: *** | 02.09.2009 | 03:19:55

אם אתה מאמין שהכל הבל הבלים, עכשיו הזמן לאמונה... יתנך השם כל יום, ידיד, רועי, מקימי. הפעם באמת טוב להודות שעוד יוסף חי... ומבצע מוריד מחיצה, מעלה מתהום לאורך ימים...והכל...לטובה ולברכה מכבוד בורא העולם... מלך מלכי המלכים, הקב"ה.... תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה....

14. הבל הבלים
מאת: mangina | 21.07.2009 | 17:13:15

הלב לא שוכח את הקול הנוגע ובהבל הבלים פשוט קורע.
בהצלחה בע"ה.

13. אהבתי
מאת: הילוש | 19.07.2009 | 20:56:20

שירים יפים מאוד !!

12. ו...בנוסף...
מאת: rose | 16.07.2009 | 07:59:15

ו..עוד נבקש ונאחל...המון הצלחה...בגשמי וברוחני...לנו וכל ישראל....אמן

11. בקשה
מאת: הניחוש.. | 15.07.2009 | 13:11:49

טוב להודות לה' ולשבח לפניו על חסדיו הרבים, אך לא לשכוח לקשור את ההודיה בבקשה על העתיד.  לא אימנו קראה לבנה הרביעי ,"יהודה" באמרה: "הפעם אודה את השם, כהיא שוכחת להוסיף בקשה על בנים נוספים, משום כך- "ותעמוד מלדת".  העיסוק בהודיה ללא הוספת בקשה, יכול לעצירת השפע ואובדן טובה.... לכן נבקש אהבה , שמחה ושלום.... אמן....

10. ....וכן...לאמור...
מאת: "אהוב לבנו" | 15.07.2009 | 08:38:54

תודה על השיעור.        והניחוש?                                                                                                            

9. לאהוב לבנו
מאת: חבר | 14.07.2009 | 09:11:54

 

טוב להודות לשם כי על ידי כך רואה את כל הטובות והחסדים שהשם עושה איתו (:

שבעיה אחת קטנה חיסרון אחד נאמר 1% מסתיר לו את כל החסדים ועל ידי הודאה

מקבל גדלות שמחה הערצה והרחבה   ..      (:

8. שלום,חבר....
מאת: אהוב ליבנו | 12.07.2009 | 18:28:17

אשמח להיות........מי המנחש?

7. אני יכול לנחש מי כתב טוב להודות
מאת: חבר | 10.07.2009 | 14:19:50

 

הלא הוא אהוב ליבנו  : )

6. טוב להודות...
מאת: ROSE | 09.07.2009 | 01:57:36

"ברוך שנתן חן המקום בעיני יושביו...."

5. יפיפה מאד
מאת: נפתלי ארנפלד | 03.07.2009 | 18:35:13

השיר הבל הבלים חזק אחי. בהצלחה.

4. ישר כח
מאת: שלי | 27.06.2009 | 23:54:58

עכשיו הזמן ל...א מ ו נ ה...בהצלחה...

3. ריש לקיש היקר אני פשוט אוהב אותך! :)
מאת: איציק ב"ס | 24.06.2009 | 02:33:26

ריש לקיש היקר אני פשוט אוהב אותך! :)

2. ריש לקיש
מאת: שלום פרץ | 23.06.2009 | 12:45:36

אומן גדול אישיות מדהימה, איש אמת מפיץ שימחה, זכיתי לטעום קצת אשמח לשמוע את כל הדיסק.

1. אוהב אותך ריש היקר
מאת: יוסי רוזנטל | 21.06.2009 | 13:14:29

אוהב אותך ריש לקיש היקר.

 

אתר של שמחה
עמוד הבית
דברי הרב אברהם ס. ציון נ"יספר הרב דבש מסלעליקוטי מוהר"ן בשפה ברורהדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרתמיכה באתרהיה שותף להפצת האתרשיעורי הרב ברצף (אודיו)לוח שנה עברי / לועזימספרי טלפון ומידע חשובRSS
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר