התחבר לפורום בעזרת רשתות חברתיות:

השיעור האחרון של השנה - מצוות חשובות לתיקון החטאי

פורום חסידות ברסלב - רבנו הקדוש צדיק יסוד עולם נ'חל נ'ובע מ'קור ח'כמה שמחה ואמונה רבנו נחמן בן פיגא בן שמחה מברסלב זיע"א.

המנהלים: breslav, אלזם

הודעה שלא נקראהעל ידי רות וידאל » 12 ספטמבר 2009, 22:32

בס"ד בזרה"קהשיעור האחרון של השנה - מצוות חשובות לתיקון החטאיםשבוע אחרון של השנה אפשר לתקן בו את כל השנה הקודמת; כל יום שקול כנגד אותו היום. יום שבת כנגד כל יום שבת, ראשון כנגד כל יום ראשון וכן הלאה.

אם אדם מתחזק לעשות תשובה הוא מתקן את כל השנה!

אז קודם כל להירגע, ולא להילחץ ושלא תכנסו עכשיו לעומס רגשי, איך נצליח לתקן את כל השנה..? תנו חיוך, תירגעו, תשמחו – התיקון קל ופשוט להפליא. מוכנים..?איך נצליח לתקן את כל השנה? עיצות קלות ומעשיות:

☼ אדם צריך להשתדל לומר תהילים כמה שאפשר, כי תהילים מסוגל לתשובה

☼ לעשות כל יום לפחות שעה אחת התבודדות ביום.

מהכלליות אל הפרטיות (מרמת המקרו למיקרו)

1. בהתבודדות תודה והודאה על כל השנה שעברנו, על כל הטובות שהיו ושהגענו עד הלום ולספר את כל המצוות ועל כל הטובות והניסים; אכלנו,שתנו, ואח"כ לעשות תשובה ולהתוודות על כל השנה במשך כל השבוע.

וכל המתוודה לא שופטים אותו בראש השנה

2. לשחזר ולהזכיר לעצמנו כל יום מה עשיתי, איך קמתי בבוקר-האם התפללתי שחרית, איך הלכתי לישון-האם התפללתי קריאת שמע שעל המיטה.

3. אח"כ בשבתות ובחגים, איך קיבתי את השבתות והחגים, פסח, חנוכה וכן

הלאה.

4. ואח"כ על הגוף שלנו, העיניים(מה שראינו), האוזניים(מה ששמענו),

הפה(מה שדיברנו,אמרנו,ריכלנו)השם יירחם.לעשות תשובה בין אדם לחברו, אנשים שבקשר איתם וגם כאלו שלא.

ועל זה האדם ילך לפי הסדר.יש לעשות כמה שיותר וידויים, וככל שיעשה יותר וידויים וסליחות, פחות ידונו אותו. וזוכה לעשות שבוע של תשובות אמיתיות.5. הכנה נוספת, הסליחות האחרונות זה חלק מראש השנה, הן ארוכות ויש

להשתדל מאוד לעשותן, ולא להקל ראש.

6. ללכת לקברי צדיקים בראש השנה. מי שלא יכול להגיע אל רבנו לאומן, לעשות

השתדלות ללכת לקברי אבות וצדיקים. מבקשים מהצדיקים שיהיו מליצי טוב עלינו. שהצדיק ייקח אחריות ויהיו סנגורים עלינו. האלוף של כל הצדיקים זה רבינו נחמן הקדוש, שקיבל את ראש השנה מתנה מהקדוש ברוך הוא, קיבל רשות מבורא עולם להיות בבית דין של מעלה והוא מוציא זכאי, לכן משתדלים לנסוע במסירות נפש. אך מי שלא יכול שילך לקברי צדיקים בכל מקום ושיהיו עו"ד טובים שנצא זכאים במשפט של ראש השנה.

7. ערב ראש השנה, שזה היום האחרון של השנה, לעשות ממש תשובה בכל הכוח ולתת כסף לפידיון נפש. (ניתן לעשות עדיין פידיון דרך מו"ר הרב שלום).

8. ערב ראש השנה עצמו, לתת הרבה חיוכים ולהיות ממש בשמחה גדולה.

9. ראש השנה הם היומיים שקובעים את כל השנה. ידוע כי, אם הראש בריא אזי כל הגוף בריא, ולכן יש לנצל את היומיים האלה בקריאת תהילים, כל יום שעה התבודדות, ללמוד תורה. ממש לנצל את היומיים הללו בהרבה תפילות כי זה קובע את כל השנה, וכמובן להיות בשמחה.# מהו הדו שיח הזה??

לפני בריאת העולם, המלאכים באו וקטרגו על האדם, ואמרו לקדוש ברוך הוא, למה אתה בורא את בני האדם שמממלא יחטאו לפניך. ענה להם בורא עולם, אני רחום וחנון.

אם כן, מה הדו שיח הזה? אומר רבי נתן, המלאכים וודאי ידו שבורא עולם רחום וחנון. ולכאורה זה תמוהה; המלאכים אוכלים מזון רוחני מ"לחם בושה", בלי שיעשו כלום, נהנים בלי עמל, אין להם שום ציווי. בורא עולם כל הזמן מרחם עליהם וכל הזמן נותן להם לחם בושה מבלי שיעשו משהו.

אם כן, מדוע המלאכים מקטרגים על בני האדם?

רבי נתן אומר, הם שאלו את בורא עולם מה הסיבה שאתה בורא אותם, שהם לא ייהנו מלחם בושה בשלי שעמלו הורדת אותם לעולם הזה, שפה תעמול ותתייגע ותקבל שכר ולא תהנה מלחם בושה. ואם האדם חוטא, וצריך לחוס עליו כי בורא עולם רחום וחנון, אז זה שוב לחם בושה – זה היה הקטרוג שלהם. כי ע"פ דין לא הענשת אותם, אתה מרחם וסולח ומוחל להם.

בסופו של דבר האדם זוכה לעולם הבא כי ריחמת עליו וזה לחם בושה. אז בשביל מה הבריאה? וזו לחם בושה יותר גדולה מלחם בושה מהתחלה, כי קודם בריאתו לא חטא ועכשיו חטא, ואם כן, בושתו יותר מרובה – אז בשביל מה לברוא אותו?

השם יתברך ענה להם, הסיבה העיקרית שבורא עולם בורא את העולם זה כדי לגלות את רחמנותו בעולם.

צדיק שאף פעם לא חטא אי אפשר לראות את הרחמים של הקדוש ברוך הוא, כי הוא ממילא צדיק גדול ובקושי חטא. אם כן איפה ניתן לראות את הרחמים של בורא עולם? איפה שהאדם חוטא ובפרט שהחטא יותר גדול.

כי על מי תתגלה הרחמנות שלו? דווקא על אלו שחוטאים והרבה, ושלא עשו את רצון השם .☼ בורא עולם מתנהג עם האדם בשני אופנים ביחד (ואת זה המלאכים לא יכולים להשיג איך בורא עולם מתנהג גם וגם ביחד עם בני האדם)

1. משפט – זה דין

2. צדקה – זה חסד ורחמיםתבינו טוב טוב,

אם אדם שחטא הכי בעולם, ומבקש מבורא עולם שירחם עליו, ימחל לו, יסלח לו, תעזור לי בורא עולם, תכפר לי על עוונותיי, תיתן לי שנה טובה, שאפתח דף חדש, מבקש סליחה ומחילה, מבקש עזרה ולא יחזור לדרכו הרעה, בורא עולם יסלח לו, ולכן צריכים להיות בשמחה J

דעו שברוא עולם אינו עוזב את הצדקה שלו, ולכן לא להתייאש אף פעם , ולבקש מבורא עולם שירחם עלי.

ותזכרו שיש עוד שבוע שלם עד ראש השנה וזה המון זמן לעשות תשובה.הרחמים שלהשם מתגלים אדרבא, ככל שהאדם נופל וחוטא, ואסור לו להיות בייאוש, ואם יעמוד ויבקש סליחה ומחילה, בורא עולם ימחל לו.וזה מסביר שאין ייאוש כלל, אם אתה מאמין שאפשר לקלקל, תאמין שאפשר לתקן. השם מלא רחמים עצומים וגדולים מאוד.

ומה שנכשל וחטא, מבקש סליחה ומחילה וכפרה, וכך יש לבורא עולם יותר נחת רוח, כי אז מתגלה רחמנותו, והשם רחום וחנון.תנצלו טוב טוב את היומיים של ראש השנה, תפילות, ברכות, ארוחת חג עם הברכות שלה, ולא לעשות שטויות של קריאת עיתונים ופיטפוטי סרק, אלא דיבורים אל השם יתברך.משה רבנו השיג את 13 מידות הרחמים של בורא עולם, לא הייתה גזרה שלא יכול לבטל. השיג את הדרגה הכי גבוהה של הרחמים של בורא עולם. למשל, אם היה בזמן סדום לא הייתה מהפכה.

משה השיג את המדרגה הכי גבוהה של כל הצדיקים.

ובמה צדיק יותר גדול מציק אחר?

במה צדיק א' > מצדיק ב' ?

שמצליח להשיג את רחמי השם ואין שום גזרה. כי הוא עומד לפני השם ומבטל את כל הגזרות.. וזוהי הסיבה שהקבר של משה רבנו נעלם, כי האדם היה בא אליו, ומיד היה מתבטלים גזרות ובאה הגאולה.התפקיד של הצדיקים להמתיק את הדינים בראש השנה. ולקרב את עם ישראל אל בורא עולם, ולהמשיך כמה שיותר רחמים.

היומיים של ראש השנה זה דין ולכן הולכים לקברי צדיקים, ושדווקא בדין מתקיים הרחמנות של בורא עולם.

הצדיק מבקש מבורא עולם, תמחל, תסלח, תרחם, הם מסכנים. איפה הרחמנות שלך..? תמחל להם ותחזיר אותם בתשובה. וזה המדד כמה צדיק גדול יותר מהשני.ועכשיו, ע"פ זה מובן איך לגשת לראש השנה Jאדם מבין שהשם רחמן וע"פ הדעת הזו אין שום ייאוש כלל בעולם, אין עצבות ואין פחדים, ולהבין ולהאמין ברחמים של השם.

תבוא לצדיק שהשיג את רחמי השם ובכוחו תוכל לזכות.

לא ליפול בדעתכם בגלל שאינם משיגים את רחמי השם, לכן תתבודדו, לבקש את רחמי השם האינסופיים. בצדקה יש את רחמי השם.♥ ← עוד דבר חשוב, אם חטא, השם לא מוחל אם לא מתוודה ומבקש סליחה וע"י העבודה הזו הוא השיג. זו גם עבודה חשובה של תשובה; וידוי, חרטה, קבלה על העתיד.וזה מחזק את השעה התבודדות.

מי שעושה כל יום שעה התבודדות, הוא זוכה לעשות תשובה מאהבה.

השם מוחל לו בכוח העבודה שלו ע"י שעת התבודדות ואינו נהנה מלחם בושה.שנזכה להאמין ברחמי השם, שאין גבול ברחמיו האינסופיים, להאמין שכמה שיותר. וב"ה שנזכה בעבודת השם – שעת התבודדות.♥ על 2 דברים עיקריים יש לעשות תשובה, שהם למעשה דבר אחד(בא מתוכו):

1) האמונה

העיקר התשובה זה על האמונה.

תכלית התורה זה האמונה.

שורש כל החטאים זה כי אין לו אמונה.

והאדם צריך לעשות תשובה על השורש – ומהו השורש?

השורש זה האמונה

לא משנה איזה סוג חטא, פשע, מידות רעות כין אמונה – והעיקר זה אמונה.

לעשות תשובה על כל השנים שלא עבד את השם ובפרט שנכשל באמונה של השם – שהוא טוב ורחמן שהיו לו דיכאונות, עצבויות, ייאושים, צער פחדים וחרדות, על כל השנים שהייתי בצער, מבקש סליחה ומחילה על חוסר האמונה שהיה לי. תשובה על כל העבר , כל הכישלונות של האדם זה חוסר אמונה.2) תשובה נוספת – בין אדם לחברו

העיקר זה, שהאדם יצליח במצוות שבין אדם לחברו. (דעו, שבשמיים ניתן לעשות את כל המצוות שבין אדם למקום, תפילן, ציצית, התבודדויות וכן הלאה, אבל פה חשוב ליישם ולהוציא לפועל את המצוות שבין אדם לחברו- להיות טוב לבב, לקבל את האדם בספר פנים יפות, לא לרכל, לא להיות צר עין, לא לקנא, לא לשנוא, להיות טוב.אם כן, ולמה שניהם זה אחד?

בשביל להצליח במצוות בין אדם לחברו צריך אמונה.

♥מי שיש לו אמונה, אין לו קנאה עם אף אחד, הוא אינו צר עין בשל חברו, אינו תחרותי, אינו מרכל וממילא אין לו בעיות, לא מסתכל על אף אחד, הולך במסלול של השם ושמח בחלקו = מלא באמונה. יש לו עין טובה, שמח באחרים טוב לבב.

לעומת, אחר שאין לו אמונה, יש לו בעיות נפשיות כתוצאה מחוסר אמונה, הוא קנאי, תחרותי, צר עין, רכלן, מלא פחדים חרדות, דיכאונות ייאוש ועצבות.יש לקרא את הספרים של האמונה כדי להתחזק, בגן האמונה, בגן החכמה, בגן השלום, חכמות נשים לשמוע דיסקים ולעבוד על האמונה.העיקר לעשות תשובה ובפרט על האמונה J

לעבוד על האמונה, לעסוק בהפצה על אמונה. אסור לחכות לראש השנה ויום הכיפורים, אלא להיות כל השנה חבר טוב, לפייס את החבר, להיות טוב לבב, שמח בחלקך.

חייבים לעבוד וללמוד את האמונה. ממש לחיות אותה בכל צעד ושעל.☼ אחד העיצות לתקן את הבעיה בין אדם לחברו זה ההפצה, למה?

כי בהפצה אתה עושה חסד עם כל העולם, ממשיך טוב לעולם, וגם זה יכול להגיע גם לאלו שפגעת בהם, ובזכות זה התגלגל טובה וימחלו לו.

תבינו, בשמיים רוצים למחול לנו, למשל, פלוני פגע באלמוני – ופלוני הפיץ ספרים ודיסקים, ואיכשהו זה הגיע לאלמוני בין ישירות ובין בעקיפין, זה ייתן לו זכויות וגם כל העולם ידון לכף זכות. הגיעו לך טובה מפלוני אז תמחול לו ולא להיות כפוי טובה. מה זה הפגיעה שלך מפלוני לעומת הטובה שנעשתה לך.

זוהי אחת העיצות הטובות ביותר שבין אדם לחברו – הפצה J

ולכן, לעסוק רק בהפצה.☼ חברים וחברות יקרים, השבוע עלה האתר ברוסית, נא להפיץ J

☼ להיכנס לראש השנה עם זכויות לקנות ספרים ודיסקים ולהפיץ J

☼ לעשות פידיון נפש חשוב מאוד מאוד J

√ סיפור אחרון לסיום,

בשבת שעברה הגיע גוי גרמני לישיבה שביקש לדבר עם הרב. בא ואמר למו"ר הרב שלום, "קיבלתי את הספר בגן האמונה בגרמנית, הייתי חייב לראות מי כתב את הספר, אני כל יום מתבודד ועושה שעה התבודדות ומדבר עם בורא עולם. וגם קראתי והחלטתי להתגייר. אני רוצה להיות יהודי". עוד סיפר, כי הפיץ את הספר בגרמנית ונתן לעוד 50 חברים שלו לקרא, והם החליטו לקרוע את הצלב מעליהם ורוצים לחיות באמונה, ומבינים שחיו בשקר.

שנה טובה ברוכה ומבורכת עם חיוך ושמחה גדולים, ושיומתקו כל הדינים מעלנו בזכות ההתבודדויות והחזרה בתשובה J

אמן כן יהי רצוןובכן, הרני מקשר את עצמי בכל דיבור מחשב של היום הזה לכל הצדיקים האמייתים שבדורנו ולכל הצדיקים האמיתיים שוכני עפר ובפרט להצדיק האמת נחל נובע מקור חכמה ושמחה ואמונה צדיק יסוד עולם רבי נחמן בן פייגא בן שמחה זיע"א!
תזכו למצוות. רות וידאל.
רות וידאל
צדיק/ה
 
הודעות: 1022
הצטרף: 13 ספטמבר 2006, 00:55
מיקום: הקדוש ברוך הוא אנחנו אוהבים אותך

חזור אל חסידות ברסלב

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־19 אורחים

cron