• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

מאבק בין השכל לרגש

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

adi_an

New Member
שלום כבוד הרב,

אשמח אם תוכל לענות לי על השאלה הבאה:

יש לי מאבק בין השכל ללב. בלב אני יודע שיש אלוקים, בראש לא.

הבעיה היא, שבכל פעם שאני רוצה להאמין שכל מה שקורה הוא בידי שמיים, מגיחה מחשבה מהראש, שמטילה ספק בכך ובגלל זה אני נכנס למאבק
פנימי בין השכל ללב.

מה עושים על מנת להשקיט את השכל ושהלב ישלוט?

תודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

שאלת שאלה שהיא פרוייקט חיים שאם מגיעים אליה נכנסים לגן עדן בחיים.
היות שאתה איש שכלי, אתן לך תשובה שכלית שאולי תמעיט את תלותך בשכל.
הנך בודאי יודע שדרך החשיבה של השכל תלויה בתיכנות שלו. לכן על השכל אין לסמוך. כאשר אני אומר שתיים כפול שתיים שווה חמש, השכל שלך אומר לא יכול להיות. כי את השכל שלך תיכנתו בכיתה א' שהתשובה ארבע ולא חמש. מפה תבין שכל ההחלטות וההסברים וההתנהלות שלך בחיים ודרך החשיבה שלך וכו', הכול הוא פועל יוצא של תיכנות שתוכנתת בבית הספר, בחברה, על ידי הורים, מורים חברים וכו'.
מי אומר שהתיכנות הזה הוא דרך ההתנהלות הנכונה? הרי יש עוד 7 מליארד מתוכנתים שכל אחד חושב אחרת ממך, אז מי האמת?

כאשר אתה נכנס לתורה, באה התורה ואומרת לך תעשה פורמט למוח שלך ותקבל תוכנות חדשות שעל פיהם תחשוב ועל פיהם תתנהל ועל פיהם תשתנה המהות שלך להיות אדם, אדמה לעליון, 'אתם קרויים אדם ולא אומות העולם' , כדברי חז"ל.

במילים אחרות, תתחיל לא להאמין למוחך שמטעה אותך, עד שתמלא את מוחך בחומר חדש, בשכל האלוקי שבתורה. ואז תתחיל לחוות את ההרגשות של עולם הבא, גן עדן. כי הרי החוויות והתחושות שבלב נובעות ממה שהולך במחשבה.

בהצלחה

אני לרשותך לאורך כל הדרך ידידי

אברהם

adi_an

New Member
תודה רבה כבוד הרב.

השאלה היא כיצד עושים זאת? מהי הדרך? איפה ההתחלה?
אתן לך דוגמא פרקטית: אני מודה לבורא עולם על מה שנתן לי, פתאום מתגנבת מחשבה שאומרת, אתה בטוח שהוא נתן לך? אולי זה מקרה? האם זה הגיוני? לפעמים יש מחשבות קשות יותר. לאחר מכן, יש מחשבה נוספת חיובית שמתקנת את המחשבה שהתגנבה ושוב באה מחשבה נוספת שסותרת אותה. באותו האופן, יש לי המון מחשבות כאלו והן רצות אחת אחרי השניה.

בעיה נוספת: שאני מודה לבורא עולם, המוח מתחיל להתמקד בדברים שלא קשורים למה שהתכוונתי מלכתחילה, וכך אני מוצא את עצמי שעובר זמן רב ולא התמקדתי בתודה שלי לבורא עולם.

אילו שתי הבעיות העיקריות שלי של השכל שמונעות ממני אמונה חזקה יותר.

אשמח אם תוכל לענות שאוכל להתקדם כי בלב, אני יודע שאלוקים קיים אבל עקב המחשבות השליליות יוצא מכך שבמקום לשבח את בורא עולם אני לא מאדיר אותו ואני ממש לא רוצה בזה.

שוב,תודה רבה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

אל תעשה ענין מהמחשבות השליליות. תעשה את הרגשת הלב עיקר תדע ותזכור תמיד שזו האמת שלך, ואת המחשבות קח כאוייב שמחפש להרע לך. כך תתייחס אליהם.
דוגמא. אתה אוהב מישהו באמת בכל הלב. ובא איזה שכן שמתחיל ללכלך על זה שאתה אוהב ומסכסך ביניכם, האם אתה מאמין לו והולך נגד אהובך או שאתה מזלזל בדבריו ומעיף אותו מעליך?
כך בדיוק תתנהג עם מחשבותיך שהם אוייבך.

מקווה שהבנת את עומק העצה ותקיימה

בהצלחה

אברהם

adi_an

New Member
תודה רבה כבוד הרב.

האמת, אני לא מבין את עומק העצה.

הרי ציינתי שאני נאבק במחשבות השליליות ולא מקבל אותן אז לא כ''כ ברור לי למה התכוונת, הרי חזרת על מה שאמרתי במילים אחרות.

תודה.

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

זאת הבעיה, אותו שכל שבו אנו צריכים לטפל, הוא אותו שכל שצריך להבין את העצה.
והיות שהוא בטיפול, בא נשים אותו בצד, בבית הבראה, במנוחה, לא בשימוש. ותקיים את העצה בלי להבין.
והעצה: כאשר השכל חושב על רע, אל תתייחס לזה, תאמר לעצמך זה לא אני חושב כך, זה הוא!!!
בהצלחה

אברהם

adi_an

New Member
תודה כבוד הרב.

ברורה לי העצה שלך. אני נוקט בצורה זו.

הבעיה היא, שמאז החטא של האדם הראשון הטוב התערבב ברע ולכן הוא נהיה חלק בלתי נפרד מאיתנו ולא ברור מתי המחשבות הן
שלי כביכול או של היצר הרע.

והיות מחשבה מתרחשת במהירות שיא, אז לא פשוט לעצור אותה.

האם יש דרך למנוע אותה מלכתחילה? או להפחית את התדירות שלה?

תודה

אביעד11

New Member
שלום
ראשית סליחה על ההתערבות ,אך לדעתי יש קשר בין מאכלים כשרים למחשבות כשרות
מן הסתם הינך שומר כשרות,לדעתי יש לדקדק,כמו-כן ללמוד הלכות כשרות
בהצלחה

אביעד

עיין ערך דעת,הרהורים בספר המידות

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

אומר רביז"ל:

" מִי שֶׁכְּבָר נִלְכַּד בָּזֶה, וְיֵשׁ לוֹ אֵלּוּ הַמַּחֲשָׁבוֹת, הֵן הִרְהוּרֵי זְנוּת, הֵן הִרְהוּרֵי עֲבוֹדָה זָרָה, חַס וְשָׁלוֹם, אֵין לוֹ תַּקָּנָה, רַק שֶׁיְּקַדֵּשׁ וִיטַהֵר גּוּפוֹ, כְּדֵי שֶׁיִּזְדַּכֵּךְ וִיטַהֵר דָּמָיו וְיֵלֵךְ אֵצֶל חֲכַם הָאֱמֶת, וְיוֹרֶה לוֹ דַּרְכֵי הַתְּשׁוּבָה, דַּרְכֵי הַחָכְמָה, עֵצוֹת נְכוֹנוֹת עַל כָּל דָּבָר אָז יִכָּנַע לְבָבוֹ הֶעָרֵל, וְשָׁב וְרָפָא לוֹ אֲבָל כָּל זְמַן שֶׁעֲדַיִן לא נִתְקַדֵּשׁ וְנִטְהַר גּוּפוֹ, אֵין שׁוּם תַּקָּנָה מַה שֶּׁמִּתְגַּבֵּר וּמִתְאַמֵּץ, וְיֵשׁ לוֹ יִסּוּרִים גְּדוֹלִים, לְסַלֵּק הַמַּחֲשָׁבָה כִּי יוֹתֵר וְיוֹתֵר הֵם מִתְגַּבְּרִים כַּנַּ"ל: (ליקוטי מוהר"ן ח"א עב).

בהצלחה
אברהם

adi_an

New Member
לא יודע איזו מדרגה היא בפועל, אבל כעת אני בשנות אור מאיפה שהתחלתי ברוך השם. בזכות שביקשתי מבורא עולם שיפקח את עיניי.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון