• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

צער בעלי חיים, שאלה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

zadokd

New Member
שלום לכבוד הרב,

עקב ההתעללות בבעלי חיים בטרם הם נשחטים שחיטה כשרה, ובעקבות צער בעלי חיים (שהוא איסור מהתורה) שנגרם בגלל התעשייה של הבשר אני שוקל להפסיק לאכול בשר ועופות. אלא שיש פה עניין של תיקון ניצוצות הקדושה בבשר בברכות שאנחנו מברכים, אז אני מתלבט האם להפסיק לאכול בשר עקב צער בעלי חיים, האם זה מעשה נכון. אולי הברכות על הבשר עדיפות על ההימנעות מאכילת בשר. בקיצור אני מתלבט ואשמח לשמוע את דעתך בעניין. אני בעיקר לוקח בחשבון שיש איסור מהתורה לגרום סבל לבעלי חיים, ולכן אני לא יודע האם מלכתחילה מותר לאכול בשר של חיות שעברו התעללות בטרם השחיטה. האם זו לא עברה על התורה על אף שהבשר כשר מבחינת השחיטה וכו'.

תודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום.

אמרו חז"ל ( סנהדרין דף נט:):
אמר רב יהודה אמר רב: אדם הראשון לא הותר לו בשר לאכילה... וכשבאו בני נח התיר להם.

וכן במדרש אגדה (בובר) בראשית פרק א:
ויאמר אלהים הנה נתתי לכם את כל עשב זורע זרע. מכאן אתה למד שלא הותר לאדם לאכול בשר לפי שלא ברא הקב"ה בריותיו על מנת שימותו, שאם לא חטא אדם לא היו הבריות מתים.

נמצאנו למדים, שבתחילה לא הותר לאדם לאכול בשר, אבל אחר שחטא וירד למדרגת הבהמה הותר לו לאכול בשר ככל הבהמות. ולעתיד לבוא יהיה שוב מצב כמו אצל אדם הראשון שלא יאכלו בשר. (לא מצאתי המקור עדיין.)

היות ואתה במצב שבא לך להפסיק באכילת בשר, יתכן שגמרת לאסוף את כל ניצוצות הקדושה השייכים לך שיש בבשר.
כי רבי נחמן אומר (ליקו"א ע"ה): ...לָכֵן יֵשׁ נִיצוֹצוֹת שֶׁנָּפְלוּ בְּכָל דָּבָר בְּמַאֲכָל וּבְמִשְׁתֶּה וּבְמַלְבּוּשׁ וְהַתַּעֲנוּג שֶׁיֵּשׁ מִן הַדְּבַר מַאֲכָל וּמִשְׁתֶּה הוּא הַנִּיצוֹצוֹת". כלומר, ההנאה שיש לך מן המאכל הוא הניצוץ שאתה צריך לקשר לקב"ה. וזה אתה עושה על ידי הברכה אליו. לכן אם אין לך הנאה באכילת בשר אין לך שם יותר ניצוצות.

אברהם ציון

zadokd

New Member
תודה רבה על התשובה המהירה, בהחלט עזרת לי להחליט.

כפי שאמרת, אני לא מוצא עוד טעם באכילת בשר לכן אני אפסיק בעז"ה בלי נדר.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון