• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

עזרה לאדם במצוקה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

synapse

New Member
כבוד הרב שלום

רציתי בעצתך, מכר שלי במצב ירוד, סובל מבעיה נפשית שהוא מודע אליה אך מכחיש אותה בפועל.
הבעיה גורמת לו לחרדה רבה וחוסר יכולת לתפקד - אינו מחזיק בחיי חברה תקינים, מקום עבודה וכו'.
הוא עדיין צעיר ואני מקווה שלא יגזרו עליו חיים שהם לא שלמים באמת, הוא מסתגר רוב הזמן בחדרו בבית הוריו ולא נראה שיפור במצבו. לאנשי מקצוע הוא הלך מספר פעמים וכשקיבל טיפול תרופתי נראה שינוי ניכר בהתנהגותו אך הוא הפסיק אותו כי אמר שהכדורים גורמים לו לתופעות לוואי. חוץ מטיפול תרופתי הוא לא נפתח ומדבר עם אנשי מקצוע ואומר שהם לא מבינים אותו והם מקובעים למה שהם מכירים ממקרים קודמים ולא יכולים לעזור לו, ושהוא יכול לטפל בעצמו בצורה הכי טובה... אך למעשה כבר כמה שנים שהוא לא מתפקד.
גם בשיחות עם אנשים שקרובים אליו הוא לא נפתח באמת, זה נראה כאילו הוא נמצא בכלא, כלא של התודעה שלו.
השאלה שלי היא האם ניתן לעזור לאדם שחושב שהוא יודע ומבין בכל ולא מוכן לקבל עזרה? ואם כן מה ניתן לעשות?

תודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

אני מצטער מאוד בצערך לשמוע על אותו עניין שסיפרת.
היות ואיני מכיר את האדם שעליו אתה מדבר, לא שמעתי מה שהוא אומר, וכו' ואני שומע רק את הדיאגנוזה שלך עליו אני לא יכול להגיב. אך באופן כללי אומר לך את דעת רביז"ל בענין זה ולאו דווקא בהתייחס לאדם המדובר משום שלא שמעתי את הצד שלו כנ"ל.

רביז"ל אמר:
מִי שֶׁאֵינוֹ שׁוֹמֵעַ וּמְצַיֵּת לְדִבְרֵי חֲכָמִים אֲמִתִּיִּים הוּא יָכוֹל לְהִשְׁתַּגֵּעַ כִּי עִקַּר שִׁגָּעוֹן שֶׁל כָּל הַמְשֻׁגָּעִים הוּא רַק מֵחֲמַת שֶׁהוּא אֵינוֹ מְצַיֵּת וְשׁוֹמֵעַ לְדִבְרֵי הַבַּעֲלֵי שֵׂכֶל. כִּי הַמְשֻׁגָּע אִם הָיָה שׁוֹמֵעַ וְצַיָּת לְדִבְרֵי אֲחֵרִים שֶׁהֵם הַבַּעֲלֵי שֵׂכֶל בְּוַדַּאי לא הָיָה מְשֻׁגָּע כְּלָל, כִּי אַף-עַל- פִּי שֶׁלְּפִי רוּחַ שְׁטוּת וְשִׁגָּעוֹן שֶׁלּוֹ נִדְמֶה לוֹ בְּבֵרוּר גָּמוּר שֶׁהוּא צָרִיךְ לֵילֵךְ קָרוּעַ וּלְהִתְגַּלְגֵּל בָּאַשְׁפָּה וְכַיּוֹצֵא בָּזֶה מִדַּרְכֵי הַשְּׁטוּת וְשִׁגָּעוֹן, אַף-עַל-פִּי-כֵן מֵאַחַר שֶׁהַגָּדוֹל מִמֶּנּוּ אוֹמֵר לוֹ שֶׁאֵינוֹ צָרִיךְ לַעֲשׂוֹת כֵּן, אִם הָיָה מְבַטֵּל דַּעְתּוֹ נֶגֶד דַּעַת הַגָּדוֹל מִמֶּנּוּ בְּחָכְמָה בְּוַדַּאי הָיָה מִתְבַּטֵּל כָּל הַשִּׁגָּעוֹן שֶׁלּוֹ נִמְצָא שֶׁעִקַּר הַשִּׁגָּעוֹן הוּא רַק מֵחֲמַת שֶׁהוּא אֵינוֹ רוֹצֶה לִשְׁמעַ וּלְצַיֵּת לְדִבְרֵי חֲכָמִים וְהָבֵן הַדָּבָר הֵיטֵב:

זה צד אחד של המטבע.

והצד השני, יתכן שהוא בריא לחלוטין, ויתכן שכל דבריו או לפחות חלק מהם צודקים בהחלט, ויתכן שהוריו קיטלגו אותו כחולה כי לדעתם אינו מתאים לסטנטרד הכללי, ואין מי שמבין אותו באמת, וכל הטיפול בו התרופתי וכן שאר ההתנהגות שלכם אליו רק מזיקים לו. וזה שאינו מתמרד נובע מאופיו הנוח והשקט.

תבדקו עם בעל מקצוע את המחנכים שלו אם הם בסדר.

עכ"פ תפילה תמיד עוזרת בכל מקרה. כדאי לפנות אל הקב"ה בתפילה ותחנונים לדבר איתו על הנושא ולבקש את עזרתו.

אברהם ציון

אברהם ציון

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון