• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

3 שאלות בנוגע לשמחה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
שלום לכבוד הרב הי"ו elzam003

ידוע כמה הרבי זעק על העניין, שצריך לדחוק את העצבות והמרה שחורה ולהיות בשמחה תמיד!

זה פעם ראשונה שאני נמצא פה, ומה שאני רואה כל כך טוב פה זה שאני יכול להיות גלוי מה שקצת קשה במציאות, בפרט שאני בסביבה ליטאית. אז אני אהיה בעזרת השם גלוי כמה שאוכל,
הבעיה שלי זה שאני בן אדם, שאני רואה את עצמי בניגוד פנימי וחיצוני...
בפנימיות שלי אני בן אדם מולהב, ושמח מאוד, אבל עניין השמחה ירדה בגלל הקטע החיצוני שהוא שבחיצוניות אני בן אדם לא עצוב ולא שמח, אבל לפתח חטאת רובץ, למה שהיצר הרע לא יתקוף? ומידי פעם הוא תוקף.
הניגוד הזה נוצר כתוצאה מזה שהייתי קטן הייתי ממש שמח וכו' אבל במשך הזמן ראיתי שהעולם לא ורוד כל כך אלב זה היה מהר מידי, זה התחיל אפילו באח שלי הגדול אפילו וזה המשיך כדרך כל אחד בעולם (כמו בחורים אחרים וכו') אבל בעיקר אחי הוריד לי בזמנו את הבטחון העצמי, והעלתי אותו, והוא בסוף שוב נפל ובדיוק בשמחת תורה הצלחתי לקחת אותו ולהעלות אותו, בזכות זה שהתורה אומרת ששום אדם לא יכול לא להזיק ולא להטיב לאדם חוץ מהקב"ה, ואם הוא רואה אותי שמח בשמחה שלו, איזה סיבה יש שדווקא עכשיו יהיה לי בעיות? מכאן כבר הרגשתי יותר משוחרר וזה גם סיעתא דשמייא עצומה, כי המחשבה הזאת הייתה במוח כמובן ואין לי מושג איך הלב השתכנע מהמחשבה הזאת, שהוא דבר נפרד.

אז יש לי בעיה קצת עם הבטחון העצמי לשמוח כל הזמן,
הסיבה שלו ממש זה פשוט שאני חושש בתוך תוכי אם יבזו על משהו כמו התנהגות מוזרה או אם עשיתי משהו משונה או אפילו בגלל משהו שאני לא עשיתי כמו כיעור בחיוך או כל דבר קטן.
וזה גם מגיע לעוד בעיה שאני רגיש בצורה מוגזמת (אני רואה את זה, וגם אבא שלי אפילו אמר לי את זה כמה פעמים שזה נדיר שאבא שלי יגיד לי דברים כאלו, במיוחד מאז שחזרתי בתשובה, אבא שלי בהתחלה ממש התנגד בצורה שבכיתי כל כך "ופתאום" הוא התהפך ברמה כל כך עצומה. הוא מעריך אותי יותר מכולם בבית ואח שלי שמזלזל בדת הוא כאילו 'נגדו') אז זה כבר עוד תיקון שמחכה לי לגשת אליו.

ועוד דבר אחרון שמפריע לי בשמחה. יותר נכון מטריד אותי,
אני לא יודע מה זה 'שמחה'.. זאת אומרת אני יודע איך לראות על אחרים אם הם שמחים במאה אחוז שהם מחייכים ורוקדים וכו' אבל איך אני יכול לזהות אצלי אם אני שמח גם אם אני לא רוקד או שר או מחייך..
חיוך זה סימן שאם אין עליי אני לא שמח? אני מניח שלא כי זה מאוד מעייף להיות ככה וכמובן קשה.

בכל מקרה אני מצטער שאני כתבתי הרבה, פשוט זה שלוש עניינים בנושא אחד,
אני מאוד אשמח לעזרה וייעוץ.
למניעת בילבול, שאלתי על ביטחון עצמי, מה לעשות להיפטר מזה שאני רגיש מאוד, ואיך לזהות אם אני בשמחה ומקיים את מה שהרבי אמר?

תודה רבה! newelzam07

breslav

Member
בעזרהי"ת
ער"ש פרשת בראשית - הכל חדש

שלום רב
ראשית עליך לדעת שהשמחה היא הגאולה שכל העולם מצפה לה שסוף סוף תתממש. לכן ברור לך שזה דבר שלא בא בקלות.
עיקר השמחה היא בלב כמו שכתוב :נתת שמחה בליבי", כלומר זו הרגשה שעוברת בלב, הרגשה שמרקידה את הלב ממש ואתה גם יכול לשמוע מישהו שר ומנגן לך בתוך הלב ואתה מקשיב ונהנה.
לפעמים השמחה שבלב כל כך חזקה עד שהיא מתפשטת ומפעילה את שאר האיברים. כמו למשל כאשר היא מגיע לידיים אזי אתה מוחא כפיים וכאשר היא מגיע לרגליים אתה מרחף ורוקד. במקרה כזה אתה צריך לשמור על צמצום בגדר הנורמאלי והמתאים שלא תקפץ במקום שכלם רציניים ותשתולל בצורה בזויה אלא מתון מתון בהתאם לזמן והמקום. השמחה שבלב היא כל כך טובה שדי בה לתת לך הרגשת גן עדן. מה שיש קופצים ומוחאים כפיים ועושים מעשי שמחה אע"פ שבאמת בלב אינם שמחים זו עצה לתת סטרטר שאולי ידליק את השמחה באמת.
רבנו אומר יש ששמח בחתונה בגלל האוכל, יש בגלל התזמורת, יש בגלל דבר זה או אחר, כל השמחות האלה הן זמניות וחולפות. אבל להגיע לשמחת אמת שהיא שמחה ללא סיבה, זה על ידי האמונה והבטחון בהקב"ה. להאמין שאתה תינוק שאין לך מעצמך כלום, לא כח ולא שכל ולא מעמד ולא כלום כלום רק רחמים של הקב"ה רחמים ואהבה בלי גבול. ולהגדיל את האמונה לזה ניתנה התורה והמצוות וכל עבודת ה'. לעבוד על עצמך ולתקן את האמונה עד שממש תאמין באמת שיש רק כח אחד שהכל תלוי בו בלבד ולא באף אחד אחר, ואפילו הבחירה בידו כפי שכותב תלמיד רבינו בליקוטי תפילות רט"ו. וכן כתב רבנו שאע"פ שהבחירה כפשוטו והיא בידינו אעפ"כ גם הבחירה בידו יתברך ואעפ"כ היא בידינו ואי אפשר להבין זאת כלל. עכ"פ עלינו להאמין בזה ולעשות רק טוב ע"פ התורה והשלחן ערוך.
עיקר עבודת ה' שתביא אותך לאמונה שלימה בהשגחה הפרטית של הקב"ה היא ההתבודדות. תרגיל עצמך יום יום ללכת לשדה או למקום אחר שאין שם בני אדם ולהיות במחיצת הקב"ה שעה שלימה. אם תוכל גם לדבר איתו אין גדול מזה.

שכח העבר עשה התחלה חדשה ותצליח, כי רביז"ל הבטיח שאת המקורבים אליו הוא יכניס לגן עדן עוד פה בחיים

אברהם
אם תקשיב לשיעורים שבאתר תזכה לקיצור דרך הלינק למטה

breslav

Member
עזרהי"ת

שבוע טוב

בין סדר לסדר שב בכל מקום שמתאים לך, אפילו ליד הסטנדר תחזיק ספר כאילו אתה לומד ותדבר עם הקב"ה. או עם תהלים או ליקוטי תפילות שכל זה דבור עם הקב"ה.
אל תעמיס עליך הרבה בבת אחת בעבודת ה', 'לא עליך המלאכה לגמור וכו' קח כל דבר בקלות לא כחיוב תעשה את הדברים לאט ובכיף, כי 'אחד הממעיט ואחד המרבה העיקר שיכוון לבו לשמים' הקב"ה רוצה את הלב ולא חשוב הכמות 'רחמנא ליבא בעי'.
סבלנות. לאט לאט תשמע עוד ועוד מדברי רביז"ל המשמחים עד שיחרט לך בלבך האור המשמח של רביז"ל ותזכה לגאולת הלב שהיא הגאולה.

אברהם

עזרהי"ת

שבוע טוב

בין סדר לסדר שב בכל מקום שמתאים לך, אפילו ליד הסטנדר תחזיק ספר כאילו אתה לומד ותדבר עם הקב"ה. או עם תהלים או ליקוטי תפילות שכל זה דבור עם הקב"ה.
אל תעמיס עליך הרבה בבת אחת בעבודת ה', 'לא עליך המלאכה לגמור וכו' קח כל דבר בקלות לא כחיוב תעשה את הדברים לאט  ובכיף, כי 'אחד הממעיט ואחד המרבה העיקר שיכוון לבו לשמים' הקב"ה רוצה את הלב ולא חשוב הכמות 'רחמנא ליבא בעי'.
סבלנות. לאט לאט תשמע  עוד ועוד מדברי רביז"ל המשמחים עד שיחרט לך בלבך האור המשמח של רביז"ל ותזכה לגאולת הלב שהיא הגאולה.

אברהם

תודה רבה רבה כבוד הרב ! elzam003

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון