• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

צדיק הדור

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

יצחק43

New Member
יתכן שבעבר שאלתי את הרב את השאלה הזאת אך חפץ אני שוב לשאול ע"מ לקבל תשובה יותר מפורטת ומובנת כיוון שישנם עדיין דברים שלא כ"כ מובנים לי ומבקש אני לענות לי לי ולהתייחס שוב לשאלותי בפירוט :
למה בברסלב אומרים שאין רב היום שהוא צדיק הדור פירוש- אני רוצה להבין למה להתעלם ממקורות רבים שבהם מובא שיש לכל צדיק אמת תלמיד מובהק שממשיך דרכו שהוא נקרא צדיק הדור והוא מקבל מצדיק האמת שנפטר בצורה הכי גבוהה יותר משאר כל הצדיקים??
ולהלן המקורות:
ראשית למה לשלול ולהתעלם מהנקודה שכשם שבכל דור ודור היה לנו נביאים חיים !!!!! וכל דור נביא אחד שהמשיכו את דעתו של משה רבנו בעולם כך גם בדורנו ישנו צדיק בדור שמורה חנו את דעתו של משה רבנו שהוא כיום רבי נחמן ?!שכך גם רבנו מגדיר את זרובבל אז בזמנו צדיק הדור בתורה ח!! למה שפתאום ההמשכה הזאת תיפסק?
רבי נתן כותב בליקוטי הלכות הלכות ברכת הריח מאות לב שבכל דור צריך ללכת לצדיק שבדור לשמוע ממנו תורה ועל ידו עיקר ברור המדמה ולא די בספרים שנכתבו מכבר!!! ומשמע משם מפורש שבכל דור היינו כפשוטו אחת ל50 שנה
הגר"א בפירושו אבן שלמה על תיקוני הזהר (לקראת הסוף) כותב "כשם שניצוצי השמש מאירים בירח וכוכבים כך בכל דור ודור מאיר ניצוץ אחד ממשה רבנו לצדיק אחד בדור והוא מאיר לכל התלמידי חכמים שבדור וכל החדושי תורה שמתחדשים ממנו"?!?!?
וכן כתוב בפרי עץ חיים – (שער ר"ח חנוכה ופורים – פ"ג) להרב מהרח"ו "והנה בכל דור ודור, יש צדיק אחד שראוי להיות מנהיג הדור, וגם הוא מהלך ובא עם בני דורו, להאיר להם, וזהו וזרח תחלה, ואחר כך ובא".
וכן עוד כתוב בתיקוני הזהר על פרשת ואתחנן "שאחת לחמישים שנה יורד ניצוץ אחד ממשר רבנו ע"ה (ומתעברת בצדיק)"
*ולגבי מה שכתוב בעלים לתרופה כוונתו היא שהוא רבנו הצדיק שבדור שכעת דעתו הולכת בעולם ועד משיח לא תהיה דעת אחרת אלא כל צדיקי הדורות יקבלו ממנו ולא יחדשו דעת אחרת בעולם (וכן הפירוש "להאש שלי" וכו...), אבל אינו סותר לכך שיש צדיק אחד מובחר מאנשיו של רבינו חי שהוא צדיק הדור כעת ותלמידו המובחר (לא שהוא מחליף אותו ונהיה רבי במקומו ח"ו) !!!
וישנם עוד מקומות ומקורות שנתקלתי (ליקוטי תפילות ת' לג ח"ב) אך אני חושב לעת עתה שזה יספיק.שיחות וסיפורים כרך שלישי דף רפ"א אני מצטט את הלשון וע"יש:
ולא נמצא כלל בכל אנשי מוהרנ"ת זל שוקד על דלתותיו כמוהו בערך ארבע עשר שנים כי אפילו ר' משה ואחיו ..כל היותם בברסלב לא היו באים למוהרנ"ת רק בשבת...אבל אין זה עולה כלל כנגד הדבקות והשימוש וריבוי העמידה לפניו שזכה אבי זל
"וכפי רוממות מוהרנת הנ"ל אשר זכה בכח רבינו לפני משה בעצמו הלא דבר הוא מה שהיזכרתי לעייל שבכל אנשי מוהרנת לא נמצא משרת ומשמש ודבוק למוהרנת כמוהו ומקבל מאתו כל הדיבורים מפה לפה המוכרחים להדיבורים בכתב וברב הרגשתו את דיברי מוהרנת היפקיר עצמו מנעוריו ...ואשר חידש בהם בסמיכתו מידי רבנו זל אשר הן הן סיפרי ליקוטי הלכות ..וכל שכן שאינן דומה הרואה אותם בספר להשומע אותם מפיו הקדוש..ומאמר רבנו זל לאנשי שלומנו על מוהרנת זל שיש להם להחזיק לו טובה לולא הוא, לא היה להם אפילו דף אחד סיבב אח"כ זה המאמר גם על אבי זל בשקידתו ויגיעתו להוציא לאור סיפרי מוהרנת זל"
"וממילא מבואר גם לראש תלמידיו ומשריתיו ומשמשיו שהוא אבי הרב נחמן זל מטלטשין שכנגדנו וכלליות הנפשות נקרא ג"כ בשם יהושע..."
"(אמר המעתיק:מיכתבי ר' אברהם אצל ר' מאיר אנשין) בסוף ימיו של מוהרנת שאלו אותו אנשי שלומנו מי ימלא מקומו ענה להם זה שסוחב אצלי את עביטי השופכין...ןפעם אחת...לשמוע מה שיאמר ר' מאיר הנ"ל...ענה ואמר אתם יודעים מי הוא ר' נחמן ר' נחמן אצל ר' נתן סחב את עביטי השופכין"(דף רצד)
עד כאן לשונו הקדוש

אם הדעה החזקה בברסלב והרווחת שאין היום צדיק הדור אלא רבנו בלבד אני רוצה להבין אותה ולהזדהות איתה, אי אפשר להשען על איזה ממימרא בעלים לתרופה שלא (כ"כ) סותרת לדעה שניה ולהתעלם מכל שאר המקורות. אם ישנם עוד מקורות לכך (לשיטה ב') בספרים הקדושים ויש תשובות לכל הנ"ל אשמח לשמוע !!
ממתין לתשובות בכיליון עניים

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

מה זה משנה לך כל זה. מה איכפת לך אם זה כך או כך, אם אלה צודקים או אלא. איזה רווח יהיה לך אם תדע למה ולמה...

הרי אדם צריך בראש וראשונה לדאוג לעצמו. אתה צריך לחטט רק במקומות שמשם תדלה עצות טובות שיעזרו לך בחיים לצאת מהדמיונות, לצאת מהמשברים והנפילות, להתחיל להנות מהחיים להיות מאושר, שמח, רק סביב זה אתה צריך להסתובב כי זה יעזור לך לצאת מחיי הגהינום האלה. ולכן החקירות שאתה שואל לא יועילו לך לעניין הזה בכלל עזוב את זה ותתחיל לחפש מה שטוב לך.

אברהם

יצחק43

New Member
בטח שיעזור!!!לכאו זה עיקר תיקוני:
א.כי צריך להתקרב למשה רבינו של הדור שהרי האר"י כותב וז"ל:כי משה רבינו ע"ה בא בכל דור ודור להאיר להם וזהו וזרח השמש ואח"כ ובא על זה דרשו רז"ל קודם ששקעה שמשו של וכו.. והנה הצדיק שיש בו ניצוץ משה הוא המנהיג את הדור ,וכל החכמים שבדורו טפלים לו כי הם ענפים שלו ואמר ואל מקומו וכו.. כי אע"פ שנפטר הצדיק מאיר לנשאר במקומו וזהו ואל מקומו ר"ל לצדיק הנשאר במקומו, "וכל הנחלים" הם שאר התלמידי חכמים שבדורו המנהיגים את ישראל הנקראים "ים", והים איננו מלא ורוצה להשלים עצמו ולכן יתגלגלו הם וחכמיהם וזהו "שבים הם ללכת",עכ"ל ,משמע שאדם שלא מתקרב לאותו מנהיג חוזר בגלגול ואפילו הוא צדיק!!
ב. ולדעת את דעת רבינו באמת ולא שכל אחד יגיד לי דעות ברבנו ואני לא ידע עם מי האמת ומה לעשות בעניין זה או אחר
תודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום חכם

ואם אני אצביע לך על משה רבינו או על המשיח או על צדיק הדור אתה תאמין לי או תתפלפל ותגיד לי תוכיח לי וכו' וכו'?
ואיך אני אוכיח לך ע"י פסוקים, גמרות או דברי הזוהר?
הרי בחכמתך תפרש אחרת ממני ואין לדבר סוף.
עליך להבין שכל תיקונך לזרוק השכל המדומה וללכת עם אמונה תמימה ופשוטה, כי החכמה הכי גדולה לא להיות חכם כלל.
אברהם

יצחק43

New Member
א.לא ביקשתי שהרב יאמר לי מי זה אלא רק האם יש כזה האם ורבנו מסכים למהלך הזה או לא _(ומקורות..) העבודה למוצאו תלויה בי!!!
ב. לדעתי הייתי חושב שגמרות ופסוקים וכו.. כן יעזרו כי ניקרין דיברי אמת ואני רוצה את האמת את דעת רבנו באמת ולא משנה עם מי היא ואיפה היא, וכן ע"י פילפול בתורה אפשר להגיע לאמת ותהיה האמונה עם דעת לא אמונה עיוורת!
ג.לזרוק את השכל וכיצד לסבור למי להאמין?

אבל בכל אופן אני מבין שהרב לא רוצה להיכנס לכל הנושא הזה כי כמו שהרב אמר "אין לדבר סוף" (לכאורה) א"כ תודה רבה מקרב לב וסליחה על הטירחה!מקווה שנמצא את האמת השמחה והאמונה בעז"ה.
תודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שלום

קשה אתך! כי נדמה לך שאתה מבין. כמו למשל שאתה מבין שאני לא רוצה להכנס לנושא כי אין לדבר סוף.
אני בתוך הנושא יום ולילה עשרים וארבע שעות ביממה (גם בשינה) ושלוש מאות שישים וחמישה ימים בשנה כולל כיפור ובכל רגע בחיים. זה כל מהותי ורק בה' ובתורתו ובתכלית הנפלאה אני קשור ואין לי שום דבר אחר שמעניין אותי.
אני עונה לכל שאלותיך את התשובה האמיתית בדיוק, אתה לא מבין את התשובה, להיפך אתה מבין אחרת ממה שהתכוונתי ואתה חושב שהיות והבנת אזי זו האמת ולזה התכוונתי. תנסה רגע לחשוב שאולי אתה לא מבין ואע"פ שנדמה לך שהבנת.
אמת שאתה מביא פסוקים ומאמרים וכו' לחזק את דבריך, אבל קשה לך לקלוט שהפירושים שלך על המאמרים הם לפי הבנתך בלבד ולכן אינם יכולים להוות ראיה להבנתך.
ידידי טוב מאוד שאתה רוצה לדעת את האמת אין מעלה גדולה מזו. הנך רוצה לדעת את דעת רביז"ל וכו'. דעת רביז"ל לא מקבלים ע"י השכל אלא ע"י ציות לעצות שלו. עם ישראל קבלו תורה לא ע"י שכל והבנה לכן אמרו נעשה ונשמע. רוצה את האמת תעש/ה בפשיטות מה שרבינו אמר. לך להתבודדות יום יום בלי חכמות קיים המצוות למד תורה ולך מצא לך מקור פרנסה אף על פי שאין זה לפי כבודך כפי שנדמה לך. וכבר אמרתי לך, אל תשתמש בשכל אלא באמונה הפשוטה והתמימה ואז תגיע למצוא את שורש נפשך, אבדתך הקב"ה.

חזק ואמץ בסוף תצליח
אברהם

יצחק43

New Member
תודה.
באמת שאני רוצה לרדת לסוף כוונתך ואם הייתי יכול להראות לך את ליבי היית מבין כמה!!! אבל קשה לי קשה לי מאוד לרדת לסוף דעתך...הרב עונה לי בגישה שאני לא כ"כ רגיל..
אבל מ"מ נ"ל שהבנתי את העיקרון קיום עצות רבנו בפשיטות יוביל אותי לאמת, יש?
ומקווה שבהמשך אבין את שאר הדברים שכתבת לי שלא הבנתי נכון (או לא הבנתי בכלל)

breslav

Member
בעזרהי"ת
צדיק!
תתמיד ותיראה נפלאות
שמור על קשר ידידי
תשתדל לצפות או להקשיב לשיעורים כמה שיותר.
בהצלחה
אברהם

תודה.
באמת שאני רוצה לרדת לסוף כוונתך ואם הייתי יכול להראות לך את ליבי היית מבין כמה!!! אבל קשה לי קשה לי מאוד לרדת לסוף דעתך...הרב עונה לי בגישה שאני לא כ"כ רגיל..
אבל מ"מ נ"ל שהבנתי את העיקרון קיום עצות רבנו בפשיטות יוביל אותי לאמת, יש?
ומקווה שבהמשך אבין את שאר הדברים שכתבת לי שלא הבנתי נכון (או לא הבנתי בכלל)

clappp
בסוף ירדת לסוף דעתו של הרב
יישר כח
זרוק השכל
בהצללחה !!!!!

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון