מאמרים וראיונות

ראיון עם הרב אברהם ג'קי

פגוש את הרב | מערכת האתר | י"ד תמוז התשע"ה | 6425 | 4 | |

ראיון עם הרב אברהם ג'קי

פרטים אישיים:
שם:
אברהם ג'קי
תאריך לידה: כב' שבט תשטו'
אזור מגורים: פרדס כץ, בני ברק
מצב משפחתי נכון להיום: נשוי + 11
ספרים שהוציא עד כה: חוברת "למצוא את השם", "מראות אלוקים".


האם התחלת את דרכך כדתי, או חזרת בתשובה?
השם יתברך החזיר אותי בתשובה ברחמיו, להיות דתי וגם בתשובה שנייה להתקרב לרבי נחמן מברסלב, בתשובה הראשונה הייתי תלמיד בית ספר תיכון כשכל הציונים היו טובים חוץ מכימיה, הגיע יום מבחן הבגרות ויעץ לי חבר לכיתה להתפלל על זה, בלכתי לבית הכנסת לומר קדיש לעילוי נשמת מור אבי שנפטר באותה שנה, שמעתי לעצתו שנראתה לי כמוזרה ומשונה ולהפתעתי הצלחתי במבחן בצורה נפלאה בעוד ששאר התלמידים מסתבכים קשות במבחן הבגרות שהיה למחרת היום בו התפללתי. נס גדול זה השאיר עלי רושם גדול ובקשתי מרב השכונה שילמדני תורה ולמד אותי פרקי אבות, משם הגעתי ל"אור שמח" בירושלים ומשם לישיבה בבני ברק בראשות הרב בעדני שליט"א.
הופתעתי לראות עיר שלמה, בני ברק, שכולה אנשים דתיים, והבנתי שכך צריך להיות העולם וזו האמת.
לאחר עשר שנים של לימוד ימים ולילות, גילה לי השם יתברך את הצדיק רבי נחמן, והתחלתי לחזור בתשובה מאהבה, והשם יתברך גילה לי את ההתבודדות והרגשתי שאני מדבר עם השכינה, שהרי השם שוכן בכל מקום וזוהי למעשה השכינה, שהשם שוכן בכל מקום ונמצא תמיד.
יום אחד בשובי מההתבודדות סיפרה אשתי תח' שאבדה לה שרשרת זהב של החתונה, והילדים טטאו אותה לזבל. הצטערתי, אך לפתע הזכיר לי השם יתברך במחשבתי דברי רבי נחמן, שאדם יודע שכל מאורעותיו לטובתו זה מעין עולם הבא. הלכתי לכולל בבוקר הרמתי תפילה לבורא עולם, שאמצע את השרשרת "או שייתן לי כסף בהשגחתו שאקנה לה שרשרת חדשה."
ידעתי עמוק בלב שרבי נחמן ורבי נתן תלמידו זה כמו שמש וירח של הדור הזה, ובנבכי ליבי ציפיתי לדחיפה מבורא העולם ללכת בדרכם, וחיכיתי לתגובה מבורא עולם.
למחרת בשובי מההתבודדות פוגשת אותי אשתי ברחוב ליד הבית ומספרת לי שבשעה ארבע לפנות בוקר הראו לה חלום ששרשרת הזהב נמצאת מתחת לספרים האדומים שקניתי אתמול, שהם שמונת ספרי ליקוטי הלכות של רבי נתן תלמיד רבי נחמן מברסלב, ובבוקר הרימה את הספרים ומצאה את השרשרת, התרגשתי מאוד ורצתי לספר לסבא ישראל אודיסר זצ"ל שקיבל פתק מרבי נחמן, שגר ברחוב מימון לידנו, והתפעל מאוד מנס זה.
בנס זה דחף אותי השם יתברך ועודד אותי להשקיע הכול בדרכו של רבי נחמן שאמר שהוא קנקן חדש מלא ישן, ומאז התחלתי לחיות חיים חדשים, חיים עם בורא העולם שרואה שומע ונמצא בכל רגע לנצח.למה דווקא חסידות ברסלב?
חסידות ברסלב קרויה על שם רבי נחמן, ורבי נחמן הוא צדיק הדור של עכשיו שכל הדור צריכים ללמוד את הפירושים שלו וזה יבוא להם דעת של משיח, כי יבינו שהשם יתברך נקרא משיח כמו שכתוב "רוח אפינו משיח ה'" ויתחילו לדבר עם השם יתברך כל יום שעה אחת כמו שרבי נחמן כתב וממלא זה יביא אותנו לדבר עם השם יתברך על כל דבר בכל זמן ובכל מקום, ורבי נחמן אמר שלעתיד לבוא כולם יהיו ברסלב, פירוש: כולם יתחילו ללמוד ליקוטי מוהר"ן וליקוטי תפילות וליקוטי הלכות ויבינו שהשם מסביבם והם בתוכו והוא רואה אותם ומסתכל עליהם כל רגע ומחכה למילים שלהם ובזה נקרב את המשיח הכללי כמו שכתוב בתורה ובנביאים ובכתובים, אמן!!.

ספר לנו על הנסיעה הראשונה שלך לאומן?
הנסיעה הראשונה שלי לאומן קרבה אותי מאוד לדעת הצדיק, השם יתברך סיבב מתוך לחץ כלכלי וחובות גדולים הסיע אותי לאומן, ההתרגשות הייתה גדולה וכשחזרתי חיכו לי בשדה התעופה אימי ז"ל ואחותי תחי' ואמרה לי אימי ז"ל כשירדתי מהמטוס בשדה התעופה היה לי חיוך כזה כמו שהייתי תינוק, פגשתי שם חברים שלא נפגשתי איתם שנים רבות וזה נתן הרגשה של איחוד בשורש הנשמות משהו שמזכיר את פגישת הנשמות בעולם הבא.
הנסיעה הראשונה הייתה לפני כשש עשרה שנה, סמוך לפתיחת הציון.
שני סיפורים מעניינים שקרו בנסיעה השנייה והשלישית:
הסיפור הראשון שהגעתי לקייב נעלמה לי המזוודה עם עוד כעשרים אנשים, הרוסי סגר את הדלת והלך הביתה ואני נשארתי עם פה פתוח משתומם ומבוהל, מה אני יעשה בלי בגדים? מה אלבש בשבת? מה אגיד להם בבית כשאחזור בלי מזוודה ואיך אוכל לנסוע בעזרת השם כל שנה בעתיד עם מצבים כאלה? השם יתברך אמר לי דרך אחד הנוסעים, בחור נחמד: "רבי נחמן מחזיר את כל האבדות" אמר לי. רבי נחמן מחזיר האבדות הרוחניות כך הבנתי, אך מה עם המזוודה, גם זה נכלל?? כל הדרך לאומן כחמש שעות נסיעה התייסרתי במחשבות וקושיות, לא הכרתי שום אדם באומן, והטעם של המרק שהגישו מהוועד העולמי היה מר והוסיף על מצב רוח העכור מרירות על מרירות. לאחר ישיבה של כחמש שעות בחוץ, בחדר המנומטר, המבנה שם ושנו אלפיים הנוסעים כמטות כפולות, אחת מעל השנייה, הפיל השם יתברך את מבטי על קבוצת מזוודות שעמדה בפניה, אף אחד לא לקח מזוודות אלו, ניגשתי לשם ולשמחתי מצאתי את המזוודה האבודה והשם יתברך הטיס אותה במטוס השני אחרינו, כיוון שלא היה מקום במטוס מעומס משקל, התמלאתי שמחה ואושר והמילים שהשם יתברך אמר דרך הבחור הנחמד "רבי נחמן מחזיר את כל האבדות" הדהדו במוחי והצטרפו לשיר נפלא של ביטחון ושמחה.

המעשה השני היה בראש השנה שישבתי על הספסל מול הציון, זה היה בחצר הבית והספסלים היו ישנים מעץ, כשזזתי מעט שמעתי קול קריעה, מכנס החליפה החדשה שלבשתי לכבוד החג נקרע ממסמר שייצא מתוך הספסל הרוסי הישן. צער גדול תקף אותי והשאלות נקרו במוחי, חליפה חדשה לכבוד החג ולכבוד רבי נחמן, מדוע נקרעה מאחור? חשבתי לחזור לחדר, והשם העלה בדעתי לפתוח לשנייה ליקוטי מוהר"ן, ופתח לי הספר בתורה ה' חלק ב', שמדברת על ראש השנה, "תקעו אמונה: סעיף טו' כד הוו קמו רבנן ממתיבתא דרב הונא הוו נפצי גלימיהו.." פירוש כאשר היו קמים התלמידים מהשיבה של רב הוא היו עולים עננים זה הפירוש המילולי, אך רבי נחמן מסביר שנקרעים הבגדים פירוש שהצדיק קורע את הגאווה והגאווה הם הבגדים ובארמית הונא זה כאן, והשם יתברך הסביר לי במחשבתי, שרבי נחמן שקבור פה קרע לי את הגאווה בקריעת הבגד, התמלאתי שמחה ואושר ושכחתי בכלל מהחליפה ומהצער ונהפך היגון לשמחה וכשהגעתי הביתה תפר לי השם יתברך את החליפה ולא נראה דבר, פלא פלאים.

זהו רבי נחמן, רב של נבואה דרכו מתגלה השם יתברך לתלמידים הדבוקים בו, כמו שכתוב בתורה ד' ליקוטי מוהר"ן: אתה הראת לדעת שהשם הוא האלוקים" פירוש: שמשה ודורו הדבקים בו ראוי להם להאיר לדעת שהשם הוא האלוקים שהדין והרחמים הם אחד וכל מאורעותיו הם לטובתו כאשר מתבודד ומדבר עם השם יתברך מחבר הימין והשמאל לאחד, גימטרייה אהבה, ומשה ודורו הדבוקים בו היום הם רבי נחמן ותלמידיו, השם יתברך יזכנו להיות מתלמידי רבי נחמן בעולם הזה ובעולם הבא לנצח אנו וכל עם ישראל, אמן!.


האם יצא לך לשמוע על וידאו שהוצאת או פרסמת שהחזיר מישהו בתשובה?
יש שני סוגי תשובה, מיראה שזה קיום התורה הרגילה לפי שולחן ערוך וההלכה ויש תשובה מאהבה היא התורה שהשם יתברך מגלה דרך צדיק הדור רבי נחמן מברסלב בספריו הקדושים.
וברוך השם כמה דיסקים שהשם יתברך גילה דרכו קרבו אנשים לתשובה מאהבה והתחילו לדבר עם בורא העולם, לפחות כל יום שעה התבודדות, שזה התשובה האמיתית כמו שכתוב אלמלא שמרו ישראל שתי שבתות מיד נגאלין, שמרמז על שתי תשובות מיראה ומאהבה, ומאהבה כוללת גם את היראה אך היראה לא כוללת מאהבה, ותשובה מאהבה היא פי שנים כמו שאמרו חז"ל תשובה מיראה לאלף דור ותשובה מאהבה לאלפיים דור, כי התבודדות ודיבור עם השם אינו חובה משולחן ערוך ומתריג מצוות, זה משהו נוסף, תשובה מאהבה שעליה נאמר ושבת עד השם אלוקיך.


מה אתה חושב על עניין השוואות רב לרב במידותיו או בערכו ?
פורים הוא כל השנה כי כולם מלבושים של בורא העולם והיא נשמה לנשמות וממציא הכול, כל אדם וכל רב מגלה את פני השם יתברך מתוכו והשם דובר ממנו לכל העולם.
רבי נחמן הוא נקודה הכללית והשכל הכולל שגילה השם יתברך, שכל של משיח שמגלה דעת כזו שבא המשיח הפרטי לאדם, כי השם יתברך נמצא כל הזמן רק משיחים את הדעת ממנו, וכן השכל של משיח נמצא שהוא דעתו של רבי נחמן, רק משיחים הדעת ממנו כמו שאמר רבי נתן בעצמו לרבי נחמן ורבי נחמן ענה לו בספר חיי מוהר"ן שהוא עצמו משיח – זאת אומרת השכל שהוא מגלה יגרום לאנשים להתבודד ולדבר עם השם יתברך כל הזמן וכל רגע וזה שכתוב שלעתיד יהיה "שפה ברורה" וכל רב שמדבר מדעתו של רבי נחמן יותר קרוב לתכלית מקרב את השומעים אליו ולדיבוריו אל התכלית שהיא דבקות השם יתברך כל רגע בדעת שלמה, כי כולם דבוקים בשם יתברך כי הוא ממציא את כל המציאות כל רגע, אך הם לא יודעים והידיעה היא יצר הטוב והסתרת הידיעה היא היצר הרע כמו שכתוב רבי נחמן בליקוטי מוהר"ן תורה ס"ב חלק א'.


בגמרא (שבת ל"א) - נכרי בא לפני הלל וביקש ללמוד את כל התורה כולה כשהוא עומד על רגל אחת - והילל ענה: מצוות - ואהבת לרעך כמוך.
יש לך משפט נוסף (או משפט חשוב אחר)?

התבודדות מעלה גדולה מן הכול וכוללת את כל התורה והמצוות ברוחניות "והלוואי ויתפלל האדם כל היום כולו".


במסכת אבות כתוב: "עשה לך רב והסתלק מן הספק" - יש לך רב או היה לך רב?
יש לי רב אחד והוא רבי נחמן זי"ע והוא המנהיג והרופא הרוחני וממלא גם הגשמי.
אם יש לי ספק בהלכה אני מתקשר לרב פוסק ומקבל תשובה בהלכה גשמית, אך באמת הרב היחידי הוא הקדוש ברוך הוא שמתלבש בכולם הוא הרב האמיתי והנצחי שמתגלה עכשיו לדור ברבי נחמן מברסלב, ובספריו הקדושים.

מה ההבדל בין הרב לפני 10 שנים לבין הרב של היום?
התורה של רבי נחמן הולכת ומאירה יותר, ופני הרב הולכים וזוהרים יותר, ועליו נאמר חייב אדם לראות פני רבו, מלך ביופיו תחזינה עינייך" והפנים שזה פנימיות דעתו של רבי נחמן, הולכים וזוהרים ברחמיו של השם יתברך ועליו נאמר ושמעו של מרדכי הולך בכל המדינות ורבים מבני הארץ מתוודים; שהצדיק שהוא היום מרדכי שמעו הולך וגדול בעיני עצמי ובעיני האנשים ואני נהיה יהודי יותר טוב שיותר חושב על השם ויותר יותר מדבר עמו, והלוואי שנדבר עמו על כל היום, כמו שאמרו חז"ל "הלוואי שיתפלל האדם כל היום כולו".

מה מחכה לנו ? (ספר בדרך / שיעור מיוחד)?
השם יתברך יזכני לכתוב במילים קצרות את השולחן הערוך הרוחני לפי רבי נחמן ומילון של התורה הרוחנית, שציצית גשמית כרוחניות השם מציף עלייך ומסתכל כל רגע, וכן מרצה זה אתה או הצדיק ואסתר זה השם שמסתתר, וכו'...
וכן דיסק של הסרט "המופע של טרומן" מצונזר שממחיש לאדם איך רואים אותו כל רגע כי שם מסופר על ילד שגדל באולפן קולנוע והיה השחקן הראשי והוא לא יודע שמצלמים אותו ורואים אותו בכל העולם, דיסק עם הסבר מפורט.

ידוע שהרב אוהב לשמוע מוזיקה ולנגן ספר איך הכול החל ?
השם יתברך נתן לי לבנות גיטרה כשהייתי קטן דרך מועדון נוער והתחלתי ללמוד לנגן עליה והוקסמתי מהצלילים ומהגיטרות החשמליות, מוזיקה זה משהו בנפש ומזכיר את ההתבודדות כשאדם פורט על הגיטרה, מזכיר שאדם מתבודד ופורט על נימי ליבו ומוציא שירים חדשים מנשמתו.


בנך אליהו ג'קי הזמר, מה דעתך על שיריו, ואיך אתה מתחבר?
השירים שהשם יתברך מגלה דרכו הם שירים נפלאים שמעוררים את האדם להבין שהשם יתברך נמצא, שומע ורואה כל רגע ולדבר עמו מעומק הלב ולאהוב אותו ולבעור אליו שזה כל החיים האמיתיים והנצחיים.
 

שאלון אישי:

מה מביך אותך ?
כשאני עומד מול השם יתברך בהתבודדות ואין באפשרותי להוציא מילים מהלב.

מה מצחיק אותך?
בדיחות יפות.

ספר לנו על רגע עצוב / שמח בחייך ?
לפני הנסיעה לאומן לפני כמה שנים, הייתה תאונה לבן אליהו היו' באופנוע והכרטיסים שהיו לנו לאומן ביד הוחזרו חזרה, ונשארנו בבית החולים, תל השומר. הכול שם היה דומה לאומן, הקור של המזגן הזכיר את הקור של רוסיה, המטוסים שנחתו בלוד הקרובה לתל השומר וקולות העגלות של החולים הזכירו את המזוודות של הנוסעים הבאים בלילה לאומן ובתוך הערפל שם האלוקים, כשהבריא הבן ע"י השם יתברך נסענו בראש השנה לאומן והשמחה הייתה גדולה.

ספר לנו על יום שגרתי?
משתדל לזכור את השם יתברך כמה שיותר, שמזיז אותי ושרואה אותי.
לומד כמה שיותר ספרי רבנו נחמן.
מדבר עם השם יתברך שעה ומוסר שיעורים ברחבי הארץ (נתניה, ת"א ואלעד).

חלום ילדות ?
לרכב על סוסים ולנגן.

למי / למה הכי מתגעגע ?
לקדוש ברוך הוא, האין סוף היודע הכול וביים את כל העולם ואל כל חיי.

 

המסר החשוב ביותר להעביר לגולשים?
לדבר עם השם יתברך כל רגע ולפחות שעה התבודדות כל יום – בקביעות!לסיום: תודה על זמנך היקר שהסכמת להתראיין לאתר של שמחה - חסידות ברסלב, והמון הצלחה בהמשך הדרך, מקווים שעכשיו אנשים יותר יכירו וישכילו בזכות ראיון זה.

מילות סיום של הרב אברהם ג'קי שליט"א על הראיון:
אתם עושים עבודה נפלאה בפרסום של הצדיק רבי נחמן, חדרתם בשאלותיכם לעומק נבכי נשמתי והזכרתם לי את השם יתברך שהיה איתי בכל המקומות שסיפרתי. מקווה שיהיה קשר בין נשמותינו בדברי התורה שהשם יתברך מגלה דרך רבי נחמן, ונבין ונדע שהשם יתברך רואה אותנו כל רגע, שזה הציצית האמיתית של רבי נחמן, שומע אותנו ונמצא פה ואנו בתוכו כמו בתוך בית ונדבר עימו כל רגע וכל נשימה ונשימה תהלל יה' ונכנס לגן עדן בחיינו, כי זה הגן עדן שאנו יודעים ומבינים שאנו נמצאים אצלו, והוא מסביבנו ובתוכנו... אמן ואמן.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשים4. איזה איש יקר
מאת: מיכאל | 10.10.2017 | 07:26:10
השם תודה שבראת כזה אדם
3. זכרתי ימים מקדם
מאת: שמעון ביטון | 28.02.2016 | 23:11:41
על הרב ג'קי אין כלל מילים לתאר את המלאך הזה,כל מי שעוד לא זכה לשבת וללמוד איתו יחד בחצות לילה את שכלו ודעתו של מורנו ורבנו רבי נחמן בן פיגא זיע''א,לא טעם טעם של חצות בפשטות כזו מעולם.אני אולי נראה כמגזים,אבל ממש לא,מי שזכה מעיד זו בפה מלא,זיכני השם יתברך בערך בגיל 14 להתקרב למוהר''ן זיע''א ומייד להימנות מבני החברייא של כולל חצות חבורת הנ.נ.מ.ח. שהקים וייסד הקדוש ברוך הוא דרך מורי ורבי הרב אברהם ג'קי יצ''ו.(אני יודע שהרב לא יאהב שכתבתי מורי ורבי)שנים יפות כאלו עם כזו אמונה ופשיטות ושמחה של גן עדן ממש ללא גוזמא כלל,לעולם לא יישכחו ממני(אם ירצה ה'),ואיזה שכלים עתיקים שכיסה עתיק יומין היו נשמעים שם בתמידות, אי אי,מי יוכל לשער מה עברתי שם,איזה גן עדן עלי אדמות אין שום בריה שבעולם שתוכל לספר מה שהיה שם ושיש שם עד עצם היום הזה.אם אמשיך לכתוב לא אעצור ומן המוכרח לקצר כי אילו כל הימים דיו וכו' לא אוכל לתאר את כל מה שהיה איתי יחד עם מורי ורבי הרב אברהם ג'קי יצ''ו,שאני ממש חב לו את נפשי ואין לי שום מילה באמת איך לתאר את אהבתי אליו אהבת עולם,בזכותו ובזכות הנחל נובע מקור חכמה אני כל כך חי חייםאחרים לגמרי ממש,חיים שהשם מסביבי ובתוכי,ושהכל זה ממש אלוקות גמור ושהוא מזיז אותי ומנשים אותי והוא רואה אותי ושהוא מדבר איתי דרך כל הבריאה כולה בכל שניה ושניה.השם שלום ולרב ג'קי שלום אוהבכם לנצח באין סוף נשיקות......
2. תודה עצומה מעומקא דליבא
מאת: השם ואהרן דימניק הכךולים זה בזה | 20.05.2013 | 18:21:12
תודה לרב גקי ולשם הנכלל בו על שהאיר את עיני בהתבודדות הכל השתנה ךטובה השם עימנו בכל מקום הכל יותר רגוע ומאיר .תודה. אהרן דימניק והשם יתברך.כייף אמיתי להתקרב לדעת רבינו נחמן זכותו ץגן עךינו ועך כך ישראל שכוךנו נתעורר ונעשה משיח כך יום כל היום אמם
1. ברכות לרב
מאת: יהודי | 13.12.2011 | 18:30:27
כל הכבוד לרב מזכה הרבים שנותן ומשפיע במרץ ובאהבה את היופי שיש בתורה בשמחה ואהבה ומראה שיש מקום לכולם אצל בורא העולם מבלי לפחד רק לעשות צעד והרב אברהם ג'קי מראה את הדרך ומאיר אותה
אתר של שמחה
עמוד הבית
יצירת קשרלוח שנה עברי / לועזי
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר