מאמרים וראיונות

צור יצר צורה וצבע חותמו נתן בטבע

גולשים כותבים | הלנה פרץ | ל' סיון התשע"ה | 2311 | 0 | |

צור יצר צורה וצבע חותמו נתן בטבע

השם ברא לנו עולם ובו פלאי פלאות צורות מיוחדות אשר לכל אחת תכונה וצבע משלה.
בראשית היה תהו ובוהו וחושך על פני תהום. מערכות ללא סדר... הפריד השם בין האור והחושך וברא את מערכת הקרינה שנתנה לנו את היכולת להבחין בשלל גוונים אשר הוטבעו בצמחיה בחיות ובשאר חלקי היקום.
בריאה נהדרת אשר מחשבות רבות הושקעו טרם יצירתה. מחשבה עלתה איך לשלב את המערכות שתהיה התאמה מושלמת בגודל צורה וצבע. הכול שיהיה הכי יפה הכי מתאים.

 
 

הפירות, הירקות, הבגדים, האביזרים הקירות, הרהיטים והצבעים שסביבנו משפיעים השפעה ישירה על מצב רוחנו, לכל צבע יש תפקיד אנו משתנים ואתנו הצבעים.


לכל צבע משמעות
צאו לטבע, לים, לרחוב שלכם, למדרכה ואספו חפצים שמושכים לכם את העין...פרחים, עלים ירוקים, אבנים, (צדפים צבעוניים-יש רבים בים) כל חפץ כל שהוא, תתפלאו..
כשתצאו ותתבוננו תראו דברים שלא שמתם לב אליהם לפני כן,
הצבע, כך מתברר, הוא הדבר הראשון הבולט לעין שמבחינה בהם. גם אם אנחנו לא ממש חשים בזה, לצבעים שמקיפים אותנו יש יכולת השפעה עצומה מחקרים זיהו קשר ישיר בין מנת המשכל של ילדים לבין חשיפה לצבע: ילדים שנחשפו לצבעוניות פיתחו יכולות שכליות גבוהות יותר מילדים שנחשפו לצבעים שחור ולבן בלבד. הצבעים מעוררי תאבון השם ברא לנו מזון במגוון צבעים וצורות לטובתנו והנאתנו.


מה זה צבע בכלל ?
לכל צבע אורך גל שונה, ובהתאם לו הוא "רוטט" ומשפיע על הסביבה האנרגטית באופן ייחודי לו. האור אוגר בתוכו את שלל הספקטרום וכשהוא נשבר אפשר להבחין בקשת הצבעים שמופקת מקרני אור בעלי אורך שונה. זו הסיבה שכאשר חשוך או כשיש מעט אור אנחנו מבחינים בצורות וצללים, אבל רק באור מלא ניתן להבחין בצבעים. כשאלומת אור נופלת על חפץ, נשברות קרני האור ויכולת קליטת קרני האור של החפץ היא שקובעת את צבעו. חפץ בצבע שחור הוא חפץ שקולט את כל הקרניים וחפץ בצבע לבן הוא חפץ שמחזיר את כולן .
מדוע יש לעלה צבע ירוק ואדמה חומה?
כאשר האדם רואה "ירוק" פירושו:
רק גל באורך המתאים לצבע ירוק מוחזר מהאוביקט הניצפה.
כדי לגרום לאוביקט להיות צבוע בצבע מסוים, שתי השיטות לעיל תתכננה.
ערבוב של צבעים מסוימים יחד, יוצר אצל האדם תחושה של צבע מסוים אחר, למשל ערבוב של כחול + צהוב יגרום לאדם תחושה של ירוק.
בצורה כזו ניתן לחלק את כל הצבעים שבעולם ל-3 צבעים בסיסיים, שבעזרתם ניתן לקבל כל צבע אחר. סט אחד של צבעי ייסוד כאלה הינו האדום, ירוק, כחול.


למה צבעי היסוד הם כחול, אדום וירוק?
לצורך ההבנה של הענין כדאי להבין את מבנה העין.
בעין יש רטינה המכילה 3 סוגי תאים קוניים, כאשר כל תא רגיש לצבע אחר- אדום, ירוק וכחול.
ולכן, כל צבע שאדם מסוגל תאורטית לראות מורכב מתערובת שלושת הצבעים הללו.

איך מגיעים לשאר הצבעים? ע"י עירבובי צבעים.
כיצד התחושה של ראיית צבע נוצרת?
העיניים הן המאפשרות לנו לראות את הסובב אותנו ולהבחין באור ובצבע. הדבר קורה כאשר קרינה של אור, באורכי גל מסוימים ובעוצמות שונות, חודרת אל העין ומגרה את המדוכים. אלה הם חיישני הצבע ברשתית שבעין. התגובה של החיישנים עוברת מתאי הרשתית, דרך עצב הראייה, אל המוח. לאחר עיבוד המידע, המגיע מכל החיישנים שהגיבו, אנו "רואים" צבע. אם כך, הצבע שאנו רואים הנו ביטוי סובייקטיבי - תחושה הנוצרת אצלנו, בתגובה לגירוי העין על-ידי אור. החיישנים הרגישים לעוצמה נמוכה של אור, והמדוכים הם חיישני הצבע. ברשתית העין יש שלושה סוגים של מדוכים. כל סוג רגיש במיוחד לתחום מסוים של קרינת האור הנראה ורגיש פחות לקרינה באורכי גל אחרים: יש מדוכים הרגישים במיוחד לאור בתחום הירוק (קרינה בעלת אורכי גל בינוניים), יש הרגישים במיוחד לאור בתחום הכחול (קרינה קצרת-גל), ויש הרגישים במיוחד לאור האדום (קרינה ארוכת-גל).

מערכת הראיה של האדם קולטת את עוצמת התאורה הכללית במרחב ולכן המוח מפענח קודם את הצורה, במקרה זה המוח מפענח את המילה הכתובה, ורק אחר-כך מפענחת את הצבע.

הבסיס לשיטה זו הוא שאם מערבבים את שלושת צבעי היסוד מקבלים את הצבע הלבן.
זהו תהליך הקורה כאשר הגלים של הצבעים המעורבבים נכנסים ישירות לתוך עין האדם, מבלי להיות מוחזרים מגוף כלשהוא.
אז, למשל, הצבע הצהוב יווצר כאשר גל אדום יתערבב עם גל ירוק. הצבעים נוצרים מהצבעים היסודיים , צהוב ע"י תהליך של סינון, או הפחתה של צבעים.
כאשר גל אור פוגע באוביקט מסוים, הרי איזשהוא צבע נבלע ע"י האוביקט, ולכן האור המוחזר מהאוביקט והמגיע לעין הינו האור המקורי פחות צבע האור שאותו בלע האוביקט.
באופן כללי, כאשר האור מוקרן, הצבעים נוצרים על ידי "חיבור", וכאשר האור חוזר ממשטח כלשהו, הצבעים נוצרים על-ידי "חיסור".
שחור הוא חוסר אור כמו החושך שנקרא לילה והאור נקרא יום ובו קרינה שיוצרת את הצבעים.


 

אין כאלוקינו צור העולמים. נקלס ונהדר שמו נודה על כל היופי הזה כל הפלא שעשה לטובתינו.

הלנה פרץ - תמוז תשס"ז.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
דברי הרב אברהם ס. ציון נ"יספר הרב דבש מסלעליקוטי מוהר"ן בשפה ברורהדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרתמיכה באתרהיה שותף להפצת האתרשיעורי הרב ברצף (אודיו)לוח שנה עברי / לועזימספרי טלפון ומידע חשובRSS
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 077-2218-148אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר