מאמרים וראיונות

חשבון נפש

גולשים כותבים | הלנה פרץ | י"ח כסלו התשע"ו | 1977 | 0 | |

חשבון נפש

בזמנו איש לא התייחס לנח בתיבה ברצינות 120 שנה עוברים וכולם שאננים....

בדיוק כמו היום! לא מקבלים ולא מאמינים כי יבוא היום והרגע והדברים עלולים להשתנות ממש בצורה קיצונית.

טוב רגע אחד קודם אבל מה לעשות האנשים עקשנים ולא מוכנים לעמוד בצורה אמיתית מול המציאות.
רוצים למנוע אסון? מסבירים ומתריעים אבל כלום אין תגובה. אנחנו נוטים להתעורר ולפעול רק כשכבר מאוחר מדי. אנחנו לא מתחילים להתעמל ולעשות דיאטה, עד שהתקף הלב תוקף אותנו. לא ניגשים לטיפול זוגי, עד שהפרידה כבר בלתי נמנעת. אנחנו לא מנסים לשוחח עם הילדים שלנו, עד שהם כבר מתרחקים מאתנו ומדרכינו...
מהו הפתרון? לעשות "חשבון נפש", מאזן רוחני של רווח מול הפסד. בדיוק כפי שכל גוף מסחרי מעסיק רואה חשבון, הדואג לאזן את החשבונות השונים, כך גם אנו זקוקים למערכת קבועה שתעריך היכן אנו עומדים מבחינה רוחנית.
חשבון הנפש לא רק מגן עלינו מפני טעויות, אלא גם מגביר את היעילות שלנו בתחומים בהם אנו כבר משגשגים. מה עבר איך היה עד כה ומה לעתיד מה יש לשפר ולתקן. שהשם יעזור בכל החלטה והכול יהיה לטובה.
כולנו מתחילים עם כוונות טובות, אך עדיין איננו מצליחים אף פעם להשיג את מטרותינו. איך "חשבון הנפש" ישנה משהו?
ובכן, המפתח להצלחה הוא בהצבת מטרות מציאותיות ובעלות טווח קצר, שניתן לבדוק את התקדמותן באופן יומיומי. כמו תמרורי המרחק שמוצבים בצדי הכבישים, כך גם מטרות בעלות טווח קצר הן צעדים קטנים לקראת המטרה הסופית, ארוכת הטווח.
מכשול עיקרי שעוצר אותנו מלהתקדם הלאה, הוא ההרגשה שהמטרה שהצבנו לעצמנו "גדולה עלינו". אם המטרה בלתי ניתנת להשגה רחוקה מאד מאיתנו, מובן שנתייאש מהר מאד מכל ניסיון להשיגה. בחלומו המפורסם של יעקב אבינו, הקב"ה מראה לו סולם שראשו בשמים. צמיחה, כמו טיפוס על סולם, חייבת להיעשות צעד אחר צעד, עם מטרות קטנות ומדורגות.
בכדי שהתוכנית תהיה ללא תקלות, קבעו לעצמכם שהמטרה הראשונה שתבחרו, תהיה הישג שתצליחו לבצע בוודאות. טעם ההצלחה יחזק ויעודד את הביטחון העצמי ואת המוטיבציה שלכם, ובאנרגיה הזו תוכלו להשתמש בכדי לשאוף למטרות גבוהות יותר. בצעד אחד נתחיל את השיפור.
ביום הכיפורים חשופים מול הבורא ללא מזון לגופינו. ללא מנעלים לרגלינו. רק נשמה עומדת מול בוראה...ניצבת על המאזניים... נשמע מפחיד? אין צורך לחשוש. הפתרון הוא פשוט - לערוך חשבון נפש, לחשב היכן נמצא הרווח והיכן ההפסדים, ובהתאם לכך לערוך תוכנית "מתקנת"
מי שרוצה לחזק את אישיותו, לפתח את כוחותיו הנפשיים, הדבר הראשון שעליו לעשות הוא להכיר את עצמו, את הנהגותיו. להתבונן בהם ולבחון אותם, לראות מה טוב בהם - שאותו יש לחזק ולבסס, ומה לא טוב - שאותו צריך להרחיק ולתקן.
מי שאינו בוחן את עצמו ואת מעשיו - לא ידע את חסרונותיו ולא יוכל לתקנם. מי שאינו זהיר וער למהלכיו, הוא מפקיר את עצמו להשפעות חיצוניות ולנטיות נפשיות שונות, ונעשה עבד ליצרו.
לא כן המתבונן ומפקח על מעשיו. בעצם ההתבוננות הוא כבר שולט בעצמו, כי הוא מכיר את מצבו, וזה מביא אותו לכוון את עצמו לכיוון הנכון.
מהו הטוב שנבחר בו ומהו הרע שצריך להתרחק ממנו.
יש דברים טובים שאדם לא עושה אותם, לא מפני שקשה לעשות אותם, אלא פשוט מחוסר תשומת לב, ואילו שם לב - בקלות היה מתקן ועושה. יש דברים רעים שאדם עושה רק מפני שלא הרגיש שהם דברים רעים ואילו שם לב היה בודאי נמנע מלעשותם.

אדם - מחוסר תשומת לב, יכול לפעמים לפגוע בשני בדיבור או בהתנהגות, בלי שהוא הרגיש שעשה משהו פוגע, והשני נפגע ממנו ונעלב עד בוש, ואחר-כך הוא מתפלא מדוע השני מתרחק ממנו. ואילו ישב ושקל את דבריו, את יחסו לחברו, היה שם לב שיש בדבריו ובהתנהגותו משהו שיכול לפגוע, ומכאן ואילך היה נזהר.
זה יכול להיות ביחסים בין בנים להורים. לפעמים אדם לא שם לב שדיבורו וצורת התנהגותו אל הוריו לא נוחה להם. הם מבליגים והוא לא מרגיש שפגע בהם, זה בודאי לא טוב, והוא גם לא התכוון לכך, אבל זה שהוא לא התכוון לפגוע זה לא מספיק, שכן - הם נפגעו. מי שבוחן את מעשיו ושוקל אותם היטב, יוכל לעמוד על משגים שכאלה ולתקן אותם. הרבה פעמים קל מאד לתקן, אלא פשוט אדם לא מודע לטעויות ולמשגים.

על כן, מי שרוצה לתקן את דרכיו - חייב להתבונן ולבחון את עצמו בכל מעשיו, כמו מנהל מפעל שיושב ובוחן שוב ושוב את דרכי עבודת המפעל, וקובע שעות מיוחדות לבחינת כל מחלקה, ומחפש לאתר כל תקלה ולתקן אותה. כך כל אדם צריך לקבוע לעצמו זמנים קבועים לחשבון נפש.
על כן יאמרו המושלים ביצרם: בואו ונחשוב חשבונו של עולם, הפסד מצווה כנגד שכרה ושכר עבירה כנגד הפסדה: "נחפשה דרכינו ונחקורה ונשובה עד השם". .
נכתב להצלחה בריאות ופרנסה

הלנה פרץ - טבת תשס"ח

מעוניינים לפרסם מאמר באתר שלנו? שלחו אלינו את המאמר ובמידה ויימצא מתאים אנו נפרסם אותו - לשליחת מאמר לחצו כאן

תגובות הגולשיםאתר של שמחה
עמוד הבית
דברי הרב אברהם ס. ציון נ"יספר הרב דבש מסלעליקוטי מוהר"ן בשפה ברורהדרושים מתנדבים לאתריצירת קשרתמיכה באתרהיה שותף להפצת האתרשיעורי הרב ברצף (אודיו)לוח שנה עברי / לועזימספרי טלפון ומידע חשובRSS
רדיו קול הנחללוח שידוריםתוכניות מוקלטותהאזנה בטלפון 0722-748748אפליקצייה בAppStoreאפליקצייה בGooglePlayחדשות מוסיקה יהודית
היכרויות לציבור הדתיהרשמה לאתר בחינםמצאו זיווג באתרתמיכה באתרמאמרים משפחה וזוגיותפורום משפחה וזוגיות
חסידות ברסלבפרשת השבועחגים ומועדיםמשפחה וזוגיותטיפים ועצותאמונה והשקפהנקודות טובותתורה ומצוותסיפורים מהחייםפגוש את הרב הילולת הצדיקיםאמרות חז"ל ומשליםמוסיקה יהודיתאומן ראש השנהגולשים כותביםסיפורי ישועות - הצדיק מיבניאל זצ"ל
תורה נביאים כתוביםפרשות השבוע (בתנ"ך)תהיליםפרקי אבותקיצור שולחן ערוך (ליוצאי אשכנז)שמירת הלשון - החפץ חייםתפילות וסגולות
ליקוטי מוהר"ןליקוטי מוהר''ן תנינאקיצור ליקוטי מוהר''ן השלםקיצור ליקוטי מוהר''ן השלם תנינאליקוטי תפילותסיפורי מעשיותליקוטי עצותשיחות הר"ןספר המידותשמות הצדיקיםמשיבת נפש
כל הפורומיםפורום שאלות לרב אברהם ציון נ"יפורום חסידות ברסלבפורום דברי תורהפורום דברי שמחהפורום משפחה וזוגיותפורום חדשות מוסיקה יהודיתפורום חדשות ואקטואליה
תהילים יומישידור ישיר - אומןגלריית תמונותיארצייט יומיהדף היומי מזג האוויר