• ברוכים הבאים לפורום החדש של חסידות ברסלב

לימוד שולחן ערוך

dror

New Member
שלום לכבוד הרב השם ישמור ויגן!
ראשית, שוב תודה על כל השיעורים המחזקים והיפים שאתה מעלה לאתר.

רציתי לשאול שאלה לגבי ציווי של רבנו ללמוד שולחן ערוך כל יום.
זכור לי שבשיחות הר"ן כתוב שרבנו ציווה ללמוד שולחן ערוך וכתוב שעדיף עם כל המפרשים (כתוב שולחן ערוך הגדולים).
ראיתי שיש מהדורה חדשה שנקראת "טור ושולחן ערוך" שיש בה את השולחן ערוך ופירוש של הבית יוסף, הב"ח ודרכי משה ועוד כמה מפרשים שאני לא זוכר.
האם נראה לך שאם אלמד במהדורה הזאת אקיים את ציווי רבנו לגבי ללמוד את השולחן ערוך עם המפרשים או שעדיף את השולחן ערוך הגדול הרגיל עם כל המפרשים?

בברכה ותודה

breslav

Member
בעזרהי"ת

שבוע טוב

זה תלוי איך עובר עליך היום, במה אתה עוסק, כמה שעות לימוד יש לך ביום וכו' וכו'.

באופן עקרוני אמר רבנו שלא יעבור יום אחד בלי הלכה. כאשר קשה לו אפילו סעיף אחד, ואפילו לא על הסדר העיקר שילמד כל יום הלכה. ומה שאמר ללמוד שולחן ערוך, אין כוונתו דווקא לשו"ע של מר"ן יוסף קארו, כל ספרי הפוסקים, כגון ילקוט יוסף, קיצור שלחן ערוך, פניני הלכה וכו', כלם בנויים על השלחן ערוך ובהם אפשר לקיים את הציווי של רבנו. עצה זו טובה למי שעדיין לא בקי בהלכה וכדאי לו לעבור בספרים הנ"ל כדי שידע את כל ההלכות בזמן קצר, כדי שידע איך להתנהג בכל זמן.

מי שיש לו יותר זמן, יכול לקיים דברי רבנו, ללמוד גמרא עם טור ובית יוסף עד השו"ע והאחרונים לאט לאט, וזה לוקח שנים על גבי שנים, ואם עדיין אינו בקי בהלכה, כדאי ללמוד בקיצורים ולהספיק בזמן קצר לדעת את כל ההלכות.

העיקר להיות בשמחה תמיד ולעבוד את ה' לפי כוחותיו בלי ריבוי אור וחומרות של שיגעון, כדברי רבנו.
בהצלחה

אברהם

dror

New Member
המון תודה על התשובה כבוד הרב!!
ברוך השם אני די בקי בהלכות היומיומיות ואני מבין מתשובתך שאם אלמד את הטור עם השולחן ערוך אקיים את ציווי רבנו בעזרת השם.

חלק עליון